Příprava

Příprava na MEJ proběhla podle osvědčeného scénáře. Absolvovali jsme 3 týdenní (pondělí-pátek) VT:

1. VT:  kadeti + junioři ve Vlašimi, kadetky + juniorky v Havířově

2. VT: všechny kategorie v Havířově

3. VT: všechny kategorie ve Vlašimi

Poslední dva dny před odjezdem do Itálie trénovaly jednotlivé kategorie pod vedením reprezentačních trenérů individuálně (Vlašim, Praha, Havířov).

Speciální model přípravy absolvovali hráči Reitšpies a Polanský spolu s trenérem P. Špačkem. Od 3. do 23. 6. se zúčastnili tréninkového kempu v Šanghaji, organizovaného ITTF pro účastníky LOH mládeže. Po návratu se všichni tři připojili k ostatním členům reprezentace mládeže na 3. VT ve Vlašimi.

Závěrečná příprava byla velmi kvalitní a samozřejmě také hodně náročná. Během prvních dvou týdnů se denní tréninkové dávky pohybovaly kolem 7 hodin.

Snímek ze závěrečné přípravy české mládežnické reprezentace ve Vlašimi

Cíle

Vyšší ambice jsme měli jednoznačně v juniorských kategoriích. Obě družstva, junioři i juniorky si dávaly za cíl umístění do 5. místa, které zajišťuje účast na MS juniorů v soutěžích družstev i jednotlivců. Medailové šance jsme dávali juniorským čtyřhrám i mixům a David Reitšpies jako evropská jednička pomýšlel na medaili určitě i ve dvouhře.

V kadetských kategoriích nepatříme do absolutní evropské špičky, proto byly cíle o poznání skromnější - umístění v první 12 družstev, pokusit se o překvapení co nejblíž medailovým pozicím ve čtyřhrách a minimálně obhájit své nasazení ve dvouhře.

Hodnocení

Juniorky dosáhly v soutěži družstev nejlepšího výsledku. Svým 5. místem splnily předem stanovený cíl a vybojovaly si tak účast na juniorském MS letos v prosinci v Číně. V soutěžích jednotlivců se nejdále, do čtvrtfinále, probojovala čtyřhra Štefcová-Mynářová a Štefcová byla mezi nejlepšími 16 hráčkami ve dvouhře.

Trenér K. Koutný hodnotí vystoupení juniorek velmi pozitivně: "Celkové páté místo je nejlepší umístění juniorek za posledních zhruba 10 let od doby, kdy skončily juniorskou kategorii Vacenovská, Pěnkavová, Smištíková, Harabaszová, které patřily k nejlepším v Evropě. Navíc jsme si zajistili přímý postup na mistrovství světa družstev. Takže si myslím, že můžeme být s tímto výsledkem velmi spokojeni. V soutěžích jednotlivců jsme odehráli solidní turnaj. Chyběla tomu pouze malá třešnička v podobě nějaké medaile. Ve dvouhrách jsme na medaili neměli, ale ve čtyřhrách jsme určitě nějakou medaili získat mohli. Zklamáním jsou zejména mixy."

Od juniorů jsme všichni očekávali nejvíce, hlavně proto, že David Reitšpies je evropskou jedničkou a tím pádem patřil k favoritům na medaili v každé soutěži.

Juniorům, bohužel, nevyšlo utkání proti Bělorusku v osmifinále soutěže družstev. Jediná porážka v soutěži znamenala konečné 9. místo. V soutěži jednotlivců čtyřhra Reitšpies - Polanský vybojovala naši jedinou medaili a oba zmínění hráči se probojovali do osmifinále dvouhry. Přesto nebyl trenér P. Špaček spokojený.  "MEJ 2014 chci označit za neúspěšné. Věřil jsem, že můžeme v chlapecké juniorské složce získat minimálně 2 medaile, ale bohužel přístup k utkáním družstev i jednotlivců v některých případech nebyl dobrý. Od Davida Reitšpiese jsem čekal více, ale bohužel to nezvládl psychicky. Každopádně je úspěchem zisk bronzu ve čtyřhře. Jsem rád, že spojení těchto dvou hráčů (Reitšpies-Polanský) dokázalo vybojovat medaili."

Česká medailová radost na MEJ 2014: debl David Reitšpies - Tomáš Polanský

Kadetky nepatří k absolutní evropské špičce, přestože na mezinárodních mistrovstvích v průběhu sezóny dokázaly získat 7 medailí. Semifinále na MEJ visí ale mnohem výš. Jedenácté místo v soutěži družstev, 3 hráčky ve dvouhře mezi 32 a tři osmifinálová umístění ve čtyřhrách odpovídají současné výkonnosti. Trenérka A. Botková byla realistická: "V soutěži družstev jsme si přály probojovat se do čtvrtfinále a mít šanci na boj o medaile. To se nepovedlo, přesto si myslím, že objektivně patří družstvo někam na 7. až 12. příčku, což našemu umístění odpovídá. Výsledky v soutěžích jednotlivců považuji za úspěch. K medailím je sice ještě daleko, je to ale velké zlepšení vzhledem k mezinárodní konkurenci oproti loňské sezóně a přiblížení se širší evropské špičce v této věkové kategorii. Bohužel nám chyběl nějaký výraznější výsledek z kategorie "senzací", tzn. porazit někoho žebříčkově o hodně lepšího a probojovat se dál, než jsme byly nasazeni."

Kadeti po loňském zlatu ve družstvech měli letos skromnější sezónu. Na MEJ ale příjemně překvapili a odehráli svůj nejlepší mezinárodní turnaj. Trenér L. Pěnkava byl s 10. místem ve družstvech, dvěma umístěními v 32 ve dvouhře a čtvrtfinále ve čtyřhře spokojen. "Během sezóny 2013-2014 jsme, bohužel, mezinárodně nezískali žádné medailové umístění ve družstvech ani ve dvouhře. Nakonec z toho bylo na MEJ 10. místo v soutěži družstvech, což považuji za úspěch. Třešničkou na dortu mohla být čtyřhra, kde Martinko s Bubnem hráli o medaili s hratelnými Italy. Bohužel bojácnost našich hráčů nás připravila o semifinále."