oznamuji, že jsem k 2.7.2004 ukončil své působení v současném VV PSST na pozici předsedy STK. Činnost předsedy STK PSST jsem vykonával od 1.7.1999.
K mému rozhodnutí mě vedlo několik okolností. Hlavním důvodem byly již několik měsíců trvající významné neshody především se členkou VV PSST Andreou Vakovou a výkonným místopředsedou Radimem Novákem.
Kamenem úrazu je zcela nepochybně systém zpracování a zveřejňování výsledků dlouhodobých soutěží dospělých v Praze. Během prvních let (1999-2002) vycházely výsledky pravidelně aktualizované jednou týdně na stránkách www.pingpong.cz, jejichž editorem je Milan Šimáček a jehož zásluhou se podařilo výsledky vydávat v deníku \"Večerka\" a „Večerník Praha“. Mezi tím nastoupil Radim Novák na civilní službu v ČAST a během ní postavil hráškově zelený server www.ping-pong.cz, na kterém začal publikovat výsledky ligových soutěží a další informace z pingpongového dění. ČAST jej posléze prohlásila za svůj oficiální server.
Koncem sezóny 2002/03 jsme v PSST začali čelit problému nekompatibility vstupních dat pro výpočet pražského žebříčku dospělých. Zatímco pražské soutěže dospělých byly od roku 1999 nepřetržitě zpracovávány v databázovém systému MS FoxPro (především Milošem Vojáčkem a mnou a s pomocí Petra Bohumského), ligové soutěže byly v této sezóně poprvé zpracovány Radimem Novákem v MS Excelu. Pro nadcházející sezónu (2003/04) bylo tedy nutné rozhodnout, jakým způsobem zpracovávat výsledky tak, aby jejich formát pro výpočet žebříčku byl jednotný. Excel umožňoval snadnější tvorbu internetových stránek, ale bylo nutné naprogramovat výpočet žebříčků. Navíc obsluha gigantických XLS souborů vyžadovala poměrně velmi zdatného uživatele, jednotlivé listy souboru se musely specificky řadit, jinak hrozilo nebezpečí výskytu duplicit např. v úspěšnostech, jak se to několikrát během sezóny přihodilo. Oproti tomu databáze FoxPro neměla možnost jednoduché tvorby internetových stránek, avšak uměla vypočítat žebříček dle metodiky zveřejněné v časopise Stolní tenis 4/98. Rovněž obsluha byla celkem jednoduchá a rutinní, duplicity mezi hráči byly prakticky vyloučeny.
Dilema vyřešil internet a síla jednoduché tvorby www stránek z Excelu, FoxPro jsme pro sezónu 2003/04 opustili. Situace se zkomplikovala tím, že jsem nemohl (ze studijních důvodů) osobně plnit excelovské soubory sehranými utkáními, a tak jsem přistoupil na řešení pomocí skupinářů. Skupináři měli splňovat určité požadavky pro práci s PC a měli pocházet z oddílů, které mají nejvíce družstev v soutěžích dospělých. Bohužel, systém skupinářů nebyl příliš úspěšný, zejména pro již zmíněnou vysokou uživatelskou náročnost celého systému.
S tím, jak se blížil začátek soutěží bylo mi čím dál víc jasné, že Excel není tím pravým nástrojem pro dlouhodobou správu soutěží ve stolním tenisu a začal jsem se poohlížet po jiném a hlavně konečném řešení.
Dne 6.11.2003 (tj. zhruba 6 týdnů po zahájení pražských dlouhodobých soutěží) jsem si nainstaloval (se souhlasem p.Šafaříka) systém zpracování výsledků pánů Horkého a Šafaříka. Vzhledem k tomu, že tento systém už měl za sebou pár let aktivního používání na úrovni krajských i okresních soutěží a měl a má všechny předpoklady k dalšímu rozvoji, začal jsem na půdě VV PSST lobbovat pro jeho zavedení od sezóny 2004/05 s tím, že bychom se měli pokusit donutit ČAST zakoupit tento systém a prohlásit jej za standard. Systém má profesionální bázi, servis v Jihlavě nebo Brně a pokud by ČAST konečně měla standard zpracování výsledků, otevřela by se možnost pro kraje a okresy zpracovávat výsledky stejným způsobem jako ČAST, mít data ve stejném formátu, internetové stránky v podobné úpravě jako ČAST a informace by celoplošně získaly určitou štábní kulturu. Takovou kulturu, jaká je třeba v SRN (blíže viz kupříkladu www.tt-news.de).
Problém však nastal podle mého názoru dříve a jinde. V dubnu 2003 si Radim Novák založil soukromou agenturu. Nic proti tomu. Potíže nastaly v okamžiku, kdy Radim získal od ČAST zakázku na správu oficiálního internetového serveru ČAST, včetně vkládání výsledků ligových soutěží. Jeho www.ping-pong.cz měl už za sebou pár měsíců existence. Postavit server a denně ho živit informacemi je podle mého práce pro jednoho člověka na plný úvazek a v mých očích je obdivuhodné. Avšak filosofie celého zpracování výsledků v Excelu už byla v té době překonaná a Radim ani tehdy, a už vůbec ne v současné době, rozhodně nemá na své straně konkurenční výhodu v podobě technologické převahy nad databázovými systémy zpracování výsledků. Jinými slovy jsou v ČR vyspělejší systémy zpracování výsledků a implementací např. systému p.Horkého a Šafaříka, Radim Novák může přijít o zakázku. O zakázku, která pro něj jako pro soukromého podnikatele je velmi významná a o zakázku, které věnoval několik let života.
Proč tedy ČAST nezmění dodavatele zpracování výsledků sama, když u nás existují vyspělejší systémy? Protože jednáními o přechodu na nový systém byl předsedou ČAST v květnu 2004 pověřen - Radim Novák - a ten si určitě pod sebou větev řezat nebude. Nabídl pánům Šafaříkovi a Horkému takové podmínky, o kterých předem musel vědět, že jsou pro ně nepřijatelné (proč asi?). Jeho žena mi posléze referovala na schůzi VV PSST, že \"pánové Horký a Šafařík nejsou ochotni poskytnout svůj systém pro zpracování výsledků pro ČAST\", což ovšem nebyla a není pravda, podle telefonických rozhovorů, které jsem s Honzou Šafaříkem vedl. Místo dalšího jednání a pokusu o kompromis se pak údajně Radim s Andreou vypravili do SRN, aby tam získali jiný systém, což je podle mého soudu nesmysl.
V současné době je situace kolem systému zpracování výsledků ve vzduchoprázdnu, zato se programují další debatní fóra. Můj požadavek - \"databáze je lepší než excel\" - zůstává nevyslyšen. Máme konec července, ČAST zatím nic nerozhodla, a jak se budou zpracovávat výsledky v Praze a kdo vůbec bude řídit soutěže, vědí snad jen Radim a Andrea.
Dalším výrazným impulsem pro mé odstoupení bylo vydání žebříčků dospělých PSST 2003/04 seřazených po jednom hráči/ce. Žebříčky schválil VV PSST 9.6.2004 na schůzi, na které jsem nebyl přítomen, neboť jsem ten den skládal státní zkoušku a následující den jsem odjížděl do zahraničí. I přes náročný program jsem účast na schůzi přislíbil, ale musel jsem ji z časových důvodů 9.6.2004 ve 14:00 odvolat omluvou předsedovi VV PSST.
Po návratu ze zahraničí jsem 27.6.2004 zjistil, jakým způsobem byly žebříčky vydány a schváleny a jaká se kolem nich rozpoutala (podle mého názoru oprávněná) kritika ze strany oddílů. Proto jsem ihned provedl sloučení hráčů/ek do skupin takovým způsobem, jak byli/y sloučeni/y v loňském žebříčku PSST. Rovněž jsem nechal zkontrolovat a vymazat případné duplicity.
Radimův hlavní argument pro seřazení hráčů po jednom byl ve vytvoření analogie k žebříčku republikovému, kde je v případě mužů seřazeno 300 hráčů po jednom. Podle mého názoru u republikového pořadí tento systém určitě opodstatnění má, pro pražské soutěže, kde hráči hrají po partách a hlavně pro zábavu, opodstatnění postrádá, je k ničemu, protože znemožňuje vcelku obhajitelnou svobodu postavení libovolných hráčů v nižších soutěžích. Nepopírám, že existovaly (menší) oddíly, kterým bylo jedno, jak žebříček po jednom vyšel, protože podle něj mohly postavit soupisky podle svých představ, ale jiné oddíly (třeba Sokol Nusle ústy Alice Roubalové) družstva poskládat podle Radimova žebříčku nedokázaly. Proto ve mě kypěl adrenalin, když jsem četl Radimovy obhajoby neobhajitelného, především článek \"Odpovědi na dotazy a připomínky k žebříčkům\" z 18. 06. 2004 na adrese http://old.ping-pong.cz/praha.php?menu=aktuality&id=276 a některá další vyjádření na Praha Online.
Od Radima jsem nikdy nedostal zprávu, že je jeho záměrem postavit pražský žebříček po jenom hráči. Radim hotové žebříčky přinesl na schůzi 9.6.2004, kde jsem nebyl, VV je schválil a další přehmat byl na světě.
Na internetu rovněž problesklo vyjádření, že tvorba žebříčků spadá do kompetence STK. Mělo by tomu tak být, přesto právě systém zpracování výsledků v Excelu znemožňoval alespoň nějakou bližší spolupráci. Radim byl někdy v dubnu 2004 pověřen zpracováním republikových žebříčků a posléze v květnu a začátkem června vytvořil jakousi \"funkci\" pomocí které žebříčky spočítal. Bylo tedy logické, aby pražské žebříčky vytvořil rovněž on, jako autor systému zpracování výsledků a jediná osoba, která byla schopná sloučit veškerá data z ligy a od pěti pražských skupinářů.
Vytvořený žebříček jsem tedy modifikoval a současně s nim jsem koncem června rozeslal VV PSST propozice dlouhodobých soutěží dospělých pro sezónu 2004/05. Okamžitě jsem je i připravil pro rozeslání poštou společně s modifikovanými žebříčky, a to k 30.6.2004. Andrea s Radimem si však vynutili další schůzi VV PSST nad propozicemi dlouhodobých soutěží dospělých, a to 2.7.2004, protože se jim \"vůbec nelíbily\" (A.V.).
Pro informaci uvádím, že o propozicích mládežnických soutěží se téměř nejednalo, byly bez větších připomínek schváleny 9.6.2004. Osobně jsem se k propozicím mládeže nevyjadřoval, podle mě je zcela v kompetenci předsedkyně KM, jaké propozice vydá, je to její zodpovědnost a její starost. Podobně velkorysý přístup bych od ní očekával směrem k mým zodpovědnostem a mým starostem, což jsem se ovšem 2.7.2004 šeredně zmýlil.
Celá schůze 2.7.2004 byla vlastně střetem mezi Brothánkem na jedné straně a Radimem s Andreou na straně druhé. Ostatní členové VV spíše jen přihlíželi a nevěřili, co se to děje. Jediné, co se mi podařilo prosadit, je schválení žebříčků po skupinách v takové podobě, jakou jste již pravděpodobně viděli.
Propozice, které jsem připravil, byly syntézou všech důležitých bodů z usnesení konferencí PSST za poslední tři roky, obsahovaly popis play-off, podmínky pro start nezařazených hráčů včetně jejich částečného uvolnění, podmínky pro zařazení hráče na žebříček PSST a další skutečnosti, které byly součástí nejrůznějších dokumentů a oběžníků.
Významným bodem propozic bylo rovněž zamýšlené formální rozdělení soutěží na \"Praha-Kraj\" a \"Praha-Město\". Soutěže \"Praha-Kraj\" (divize mužů a žen, první a druhá třída mužů) měly mít vyšší sportovní kulturu, tj. propozice ošetřovaly delegaci rozhodčích, včetně jejich odměn, povinnost schválení hrací místnosti, vyšší pokuty za neplnění povinností, měly mít prioritu při zpracovávání výsledků, atd. Soutěže \"Praha-Město\" (všechny ostatní) měly sloužit především pro zábavu a pobavení a obsahovaly daleko menší objem povinností pro zúčastněná družstva. Tento koncept však Radim s Andreou vehementně oponovali s hlavním argumentem, že autorem myšlenky je Milan Šimáček - jejich další úhlavní \"nepřítel\", a že tento koncept neschválila konference PSST. Nemyslím si, že by formální úpravu (tj. způsob práce STK) soutěží měla schvalovat konference PSST.
\"Diskuse\" o propozicích nakonec dospěla až do tak tragikomického rozměru, že se z nich škrtaly naprosto nevinné věty, které například připomínaly, že ligová družstva dodávají soupisky ve čtyřech vyhotoveních. Tuto větu do propozic preventivně psával už pan Eberl. Prostě změna a priori za každou cenu.
Po tříhodinové debatě, kdy jsem byl opakovaně nazván třeba \"podrazákem\" (A.V.) mi došla trpělivost, sbalil se a předal veškeré kompetence k řízení soutěží dospělých Radimovi a Andree. Ona schůze údajně trvala až do dvou hodin v noci.
Jestli jsem někdy něco podrážel, tak je to snaha na pingpongu vydělávat za každou cenu. Pingpong ale není dobrý předmět podnikání, když v něm nejsou peníze a Radim tuhle větu ode mne slyšel častokrát. Ne, že bych mu nepřál výdělek, ale na českém pingpongu v současném stavu člověk rozhodně valné živobytí nepostaví. Je to pořád zatím jenom o koníčku, nadšení a dobré vůli.
Co dál? Jsem ochoten dále řídit pražské soutěže dospělých, ale v jiném týmu, zejména bez Andrey, a za předpokladu implementace profesionálního systému zpracování výsledků jak do ligových, tak do pražských soutěží. Určité řešení v současné chvíli existuje, jde o to, jak se k němu členové VV PSST postaví.
Pokyny a propozice vydané VV PSST platí, tzn. soupisky odevzdat do 20.8.2004 Alici Roubalové.
Zeleneč, 30.7.2004
Jan Brothánek, v.r.