Karin Adámková obhajuje tři tituly, které vybojovala vloni v Brně
Ve dnech 1. a 2. prosince se v Břeclavi koná akademické mistrovství republiky. Ředitel soutěže Vít Ratajský pevně věří, že turnaj bude opět vrcholem pro nejlepší české hráče a hráčky, kteří kromě tvrdého tréninku zvládají ještě studium na vysoké škole. Bude se soutěžit v pěti kategoriích, ve dvouhrách a také čtyřhrách, včetně mixu. Čeští akademici v minulosti získali několik úspěchů na mezinárodních turnajích a Vít Ratajský věří, že další nastupující generace dokáže na tyto úspěchy navázat.
Jaká je úroveň českých akademiků v rámci Evropy, popřípadě světa?
V rámci Evropy patříme k absolutní špičce, naši hráči Bajger Ondřej a Beneš Michal získali tituly mistrů Evropy ve dvouhře a čtyřhře, podařilo se nám i získat bronzové medaile i v rámci světových univerziád, kterým jinak pochopitelně vládnou Číňané.
Má český akademický stolní tenis podporu České asociace stolního tenisu?
Akademický stolní tenis spolupracuje s ČAST zejména při nominacích na světové univerziády, podporuje účast na turnajích materiálním vybavením, ČAST podporuje i špičkové akademické turnaje, např. Akademické mistrovství Evropy 2017 v Olomouci a asociace přispěla i na účast našich akademických reprezentantů na světovém poháru akademiků v Šanghaji.
Chtějí členové seniorských reprezentačních kádrů startovat na vrcholných akademických podnicích?
Karin Adámková, Aneta Kučerová, Tamara Tomanová a Kristýna Mikulcová s trenérem Petrem Nedomou tvořili úspěšný základ našeho univerziádního týmu, který se v Koreji umístil těsně před stupni vítězů na 5. – 8. místě v družstev žen. Takže ano, myslím, že zájem mají.
V rámci Českých akademických her se pravidelně pořádá také mistrovství republiky. Startují na něm ti nejlepší čeští akademici?
Samozřejmě, pro příklad uveďme trojnásobné vítězství, ve dvouhře, čtyřhře a mixu Karin Adámkové na Českých akademických hrách v roce 2018 v Brně.
Podobně jako pořádá Česká asociace stolního tenisu turnaj Czech Open v Olomouci, nebo letošní MEJ v Ostravě, je podobně aktivní také Česká asociace univerzitních sportů. Jaké velké turnaje máte za sebou a co vás ještě čeká?
Česká asociace univerzitních sportů za podpory České asociace stolního tenisu velmi úspěšně uspořádala Akademické mistrovství Evropy v Olomouci v roce 2017 a na základě spokojenosti představitelů Evropské asociace univerzitních sportů nám bylo opětovně přiděleno Akademické mistrovství Evropy 2021 do Olomouce. To patří mezi akademickými turnaji k nejprestižnějším v kalendáři.
Světová unie univerzitních sportů pořádá řadu akcí. Co konkrétně ve stolním tenise?
Na základě výborných výsledků našich akademických reprezentantů jsme se dostali do 4 členného výběru Evropy v rámci dlouhodobého projektu FISU, který se bude pravidelně střídat v Asii a Evropě, první turnaj se uskutečnil letos v Šanghaji, v roce 2020 se uskuteční v polské Wroclavi.
Jedním z vrcholů českých akademiků bude domácí šampionát v Břeclavi na začátku prosince. Na co se mohou hráči a diváci těšit?
Bude to sportovní i společenský svátek. Například za podpory tradičního partnera stolně tenisových akcí Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice proběhne slavnostní večeře s ochutnávkou místních produktů. Máme přislíbenou účast českých reprezentantek a v kategorii mužů favorizuji Standu Kučeru, který by měl být jednou z opor nově se tvořícího týmu na světové univerziády. Věříme, že i další studenti z řad stolních tenistů přijedou na mistrovství. V roce 2020 bude šampionát ve stolním tenisu opět probíhat v rámci českých akademických her, které proběhnou koncem června v Olomouci.
Propozice akademického mistrovství ČR najdete ZDE