Aneta Kučerová ve stopách Pěnkavové

V tradiční ping-pongové baště Hluku se víkendu hrálo mistrovství České republiky mladšího žactva. Nejúspěšnější účastnicí se stala domácí hráčka Aneta Kučerová, která napodobila Kačku Pěnkavovou z minulého týdne a získala tři zlaté medaile. V soutěžích žáků si zlaté medaile rovnoměrně rozdělili první čtyři nasazení – dvouhru vyhrál Honza Pinka, mix Vojta Štrof a čtyřhru bratři Obešlové.

K překvapení se schylovalo hned v prvním kole dvouhry žákyň. Věkem ještě nejmladší žákyně Iva Meidlová z Děčína nevyužila šance vyřadit druhou nasazenou Zuzanu Klátovou z Litomyšle pod vedením trenéra Štefana Čopiána z Ústí nad Orlicí. Meidlová vedla 3:2 na sety a 10:5, když hlouček jejích fanoušků skandoval „už je to tady“. Nebylo. Klátová se nevzdala a set otočila. Na začátku sedmého setu pomohlo trochu štěstí mladší Meidlové a ta se dostala opět do vedení. Náskok postupně narůstal až ke stavu 10:4. Iva Meidlová se však bála Klátovou porazit a soupeřka vlastní chybu neudělala. Stáhla na 10:10 a odvrátila dvanáctý mečbol za stavu 10:11. Při prvním mečbolu Klátové zkazila Meidlová servis. Zápas byl krásnou ukázkou toho, že bojovat se má za každého stavu a věřím, že si to většina dětí na turnaji uvědomila. Iva Meidlová si po zápase pobrečela, nemusí se však za předvedený výkon stydět. Odehrála nádherný zápas a budoucnost má ještě určitě před sebou.
Za překvapení se dá považovat postup další nejmladší žákyně Dagmar Blaškové z Prachatic do čtvrtfinále. Na své cestě za úspěchem porazila děčínskou Dyškantovou a ve vyrovnaném souboji i Petru Pintovou z Plzně. Z nasazených hráček se do čtvrtfinále nedostala ještě Renata Pavlicová, která prohrála s Lucií Drobnou z Kláštěrce nad Ohří a stálo ji to pozici jedničky pro příští ročník mladších žákyň.
Ze čtvrtfinálových soubojů překvapila snad jen výše vítězství Bednářové nad Mosnákovou, jinak vyhrávaly favoritky.
První finalistkou se stala podle očekávání Aneta Kučerová, která sice ztratila s Bednářovou první set, v dalších setech už měla mírně navrch. Druhé semifinále bylo mnohem dramatičtější a vyrovnanější. Šťastnější byla po zápase Zuzana Klátová.
Svůj domácí zlatý hattrick vybojovala Aneta Kučerová po hladkém finálovém vítězství nad Zuzanou Klátovou.

V prvním kole doplatil na nerozehranost z kvalifikace zlínský Lukáš Jandora, kterého hladce porazil Roman Chrást z Moravské Slávie Brno. Přes něj se v dalším kole probojoval do čtvrtfinále Martin Bažík z Hodonína. Blízko vyřazení byl i pozdější semifinalista Michal Kubát z pražského Slavoje v zápase s Dominikem Boháček z Litoměřic.
Ve druhém kole potrápili nasazené hráče bojovným výkonem Michal Gargulák z České Lípy a Honza Polanský z Děčína, k žádnému překvapení nedošlo.
Čtvrtfinálové zápasy přinesly dva hladké postupy favoritů (František Obešlo přes Michalal Havla a Vojta Štrof přes Tomáše Smýkala). Martin Bažík se prezentoval solidním výkonem a favorizovaného Pinku potrápil. Nejvyrovnanější souboj, v kterém vypadl jediný z nasazených do semifinále, byl zápas Marka Obešla s Michalem Kubátem.
K bratrovražednému souboji bratrů Obešlů v semifinále tedy nedošlo. Michal Kubát nebyl po vyřazení Marka Obešla blízko skalpu i jeho bratra Františka. Za stavu 2:2 na sety nedotáhl set do konce ze stavu 10:7. Před šestým setem se nechal Obešlo rozhodit od rozhodčího, který ho poslal po čase k přestávce ke stolu a na začátku šestého setu zkazil během chvíle čtyři pinky a první topspin a prohrával 5:0. Sice se vzpamatoval, ztrátu však již nedotáhl. Vstup do rozhodujícího setu se podařil Obešlovi, který vedl 8:0 a bez problémů set a zápas dohrál.
Druhý semifinálový zápas byl o třídu kvalitnější. Představili se dva hráči (Jan Pinka a Vojta Štrof), kteří kromě herní jistoty hrají již dospělejší stolní tenis, hrají dravěji a agresivněji. Jejich souboj okořeněný tím, že hrál pravák (Pinka) s levákem (Štrof), nabídl vynikající podívanou a naznačil budoucí reprezentační ambice obou aktérů.
Ve finále vyhrál Franta Obešlo první set, od druhého se začal prosazovat agresivněji hrající Honza Pinka. Obešlo pochopil, že jen jistota na Pinku stačit nebude, přitlačil a srovnal na 2:2. Zápas získával na atraktivitě. Pátý vyrovnaný set se rozhodoval v koncovce, v níž udělal Pinka dvě zbytečné chyby a rozhodující balón vybojoval v krásné výměně Obešlo. V průběhu šestého setu vedl ze začátku Obešlo (3:0, 6:4), Pinka trpělivě stahoval a set otočil. Nejhezčí byla opět poslední výměna setu, ve které Pinka dokázal přejít z pasivity do aktivity a Obešlo na konci uklouzl po kapesníku, který mu v průběhu hry vypadl z kapsy. V rozhodujícím sedmém setu měl od začátku vrch Pinka, vedl až 8:4, Obešlo prokázal buldočí bojovnost a vrátil se do zápasu, když stáhl na 9:8. Pinka zahrál koncovku agresivně a chytře a stal se mistrem ČR. Finále mělo vynikající úroveň.

Nejpříjemnějším překvapením čtyřher byly výkony brněnské dvojice Jan Svoboda, Roman Chrást. Pár praváka s levákem vystupoval velice sehraně a technicky zdatně. Zaslouženě si z Hluku odvezli stříbrné medaile. Na jejich raketách skončily naděje druhých nasazených Štrofa se Sojkou, kteří k čtvrtfinálovému zápasu nenastoupili plně koncentrovaní a pak se již do zápasu nedostali. Na brněnskou dvojici si v semifinále nepřišli ani Pinka s Polanským, porazit je dokázali až ve finále po pětisetové bitvě bratři Obešlové.

Čtyřhrou žákyň proplula k titulu bez vážnějšího zaváhání Aneta Kučerová a Michaela Mosnáková. Ve finále porazily Renatu Pavlicovou a Veroniku Malíkovou, bronz si odvezly dvojice Bednářová, Gallerachová a Klátová, Částková.

Nejlepším mixem byl domácí pár Vojtěch Štrof, Aneta Kučerová. Ve finále porazili Kubáta s Klátovou. Ti v semifinále porazili v pěti setech Havla s Malíkovou, bronz získali i Sojka s Mosnákovou.