Aneta Kučerová zvládla svoji premiéru na ME na jedničku

Rakušance Karoline Mischekové nepovolila ani set a je blízko postupu do hlavní soutěže

Také v odpoledním programu první hracího dne evropského šampionátu v Alicante se českým barvám dařilo. Podobně jako v dopoledním bloku ani tentokrát neochutnali hořkost porážky a všichni jsou ve hře o vítězství ve skupině, a tedy přímý postup do hlavní soutěže.

Nejzkušenější česká reprezentantka Dana Čechová si s Litevkou Egle Stuckyteovou poradila bez větších problémů. Sice jeden set prohrála, ale zápas měla stále pod kontrolou. To Aneta Kučerová překvapila sama sebe, když doslova převálcovala favorizovanou Rakušanku Karoline Mischekovou 4:0. Po zápase nevěřícně kroutila hlavou a nechápala, jak se jí to mohlo podařit. „Byl to fantastický den. Nejprve jsem s nasazenou jedničkou ve skupině vyhrála kontumačně a pak s dvojkou 4:0. To je krásná premiéra na mistrovství Evropy,“ usmívala se po zápase.

V něm hrála od začátku naprosto soustředěně, sice nevyužila první čtyři setboly v úvodním setu, ale ten další už ano. Po zbytek zápasu nutila soupeřku k chybám a sama kazila minimálně. „Dodržela jsem taktiku a hlavně nekazila první balon ve výměně. To bylo hlavní. Nebyla jsem už vůbec nervózní, to bych byla spíš dopoledne před prvním zápasem v hlavní hale. Tohle bylo pocitově jako na velkém pro touru. Mám dvě vítězství a teď už vím, že bych se moc ráda podívala do hlavní soutěže. Čeká už mě jen jedna překážka. S Belgičankou jsem hrála před dvěma lety a těsně ji porazila. Tak by to snad mohlo vyjít i tentokrát,“ dodala Aneta Kučerová.

Na cestě v postupu ze skupiny je také Karin Adámková, když nedala slovinské juniorce Katarině Strazarové prakticky vůbec žádnou šanci. Vyhrála 4:0 a k jistému postupu do hlavní soutěže bude muset v posledním zápase porazit zkušenou Švédku čínského původu Li Fen. Klíč k postupu do hlavní soutěže (32 postupujících) ve dvouhře žen je poměrně složitý. Z devatenácti kvalifikačních skupin postupují přímo vítězky. Pak bude vylosováno sedm tzv. lucky looserů z druhých míst, kteří postoupí rovněž přímo a zbylých (nevylosovaných lucky looserů) dvanáct hráček z druhých míst bude hrát předkolo o posledních šest míst.

Také všichni tři čeští zástupci ve dvouhře mužů své zápasy zvládli a jdou kvalifikací bez porážky. Lubomír Jančařík se s litevským obranářem trochu víc nadřel, ovšem nakonec jistil výhru 4:2. O postup ze skupiny si zítra zahraje se Srbem Aleksandarem Karakaševičem. Naproti tomu Tomáš Konečný dalšího Litevce Rimase Lesiva porazil bez ztráty setu a bude o první místo ve skupině hrát s Ukrajincem Jevgenem Przyščepou.

Ve velmi silné skupině si vede skvěle Tomáš Tregler. Po výhře nad exmistrem Evropy Michaelem Mazem porazil 4:1 Poláka Tomasze Kotowského. Ten v prvním zápase vyhrál nad nasazenou jedničkou ve skupině Deni Kozulem ze Slovinska. „Jejich vzájemný zápas jsem viděl a byl jsem dobře připravený. Polák má vynikající servis, takže chtělo přežít první balonek a pak už to bylo dobré. Jsem rád, že to bylo jen na pět setů, v tom horku stojí každý set spoustu sil,“ řekl po zápase Tomáš Tregler. To ještě nevěděl, že Dán Maze porazí Slovince Kozula a tím už českého hráče nemůže nikdo připravit o vítězství ve skupině.

Postupový klíč ve dvouhře mužů je přitom trochu jiný, než u žen. Jistý postup mají vítězové skupin, kterých je třiadvacet. O zbylých devět míst budou hrát v předkole hráči na druhém místě ze skupin 6. – 23. Například pro Lubomíra Jančaříka to znamená, že do hlavní soutěže se může dostat jen vítězstvím ve své skupině číslo 5.