Ani jeden český tým se na MEJ do čtvrtfinále neprobojoval

Juniorky prohrály s Italkami, junioři podlehli po dramatickém boji Švédsku

Na juniorském evropském šampionátu v chorvatském Varaždinu se do čtvrtfinále neprobojoval ani jeden český tým. Juniorky prohrály s Itálií 0:3, junioři pak po mimořádně dramatickém průběhu podlehli Švédsku 2:3. Oba týmy budou hrát o umístění na 9. – 16. místě a hlavním cílem bude udržení v elitní skupině. Z ní totiž vypadne pro příští šampionát celkově šestnáctý tým.

České hráčky svedly s Italkami vyrovnaný souboj. Výsledek 0:3 rozhodně neodpovídá průběhu utkání. Hned v první dvouhře měla Linda Záděrová nakročeno k vítězství a kdo ví, jak by se osmifinále vyvíjelo, kdyby dotáhla v pátém setu do vítězného konce slibné vedení 8:4. Závěr však zvládla lépe Italka a získala důležitý první bod.

Ten druhý přidala Jamila Laurentiová, které Klára Hrabicová také srdnatě vzdorovala. Mnohem zkušenější soupeřce vzala jeden set a rozhodně se za svůj výkon nemusela stydět. Totéž platí také o Anne Klempererové. Také ona sehrála s Ariannou Baraniovou vyrovnanou partii a prohrála až po pěti setech. České reprezentantky tak pochopitelně nezopakují medailový úspěch z Ostravy před dvěma lety a budou hrát ve skupině o celkové 9. – 16. místo. Jejich prvními soupeřkami budou domácí Chorvatky.

Ve večerních hodinách druhého hracího dne vstoupili do osmifinále junioři výrazně lépe než do odpoledního duelu s Nizozemci. Trenér Marek Klásek neměl důvod míchat sestavou a opět postavil trojici Tomáš Martinko, František Onderka a Šimon Bělík. Jeho taktika málem slavila úspěch. Tomáš Martinko vstoupil do utkání vítězstvím nad Danielem Lindsoem, a přestože František Onderka s jedničkou švédského týmu Martinem Friisem prohrál, opět poslal české družstvo do vedení Šimon Bělík.

Ve třetí dvouhře vedl nad Hugem Torngrenem už 2:0 na sety, pak sice švédský mladík srovnal, jenže Bělík už si výhru vzít nenechal. Postup mezi osm nejlepších týmů měl ve svých rukou Tomáš Martinko, který už ve třetím setu měl na Martina Friise dva mečboly. Nevyužil je a stejně tak dopadla další šance ukončit utkání v pátém setu. Z vítězství se bohužel nakonec radoval švédský hráč.

Poslední dvouhru obstarali František Onderka a Daniel Lindso. Byla to opět bitva o každý míček, jako kdyby se hráčům ani nechtělo z haly. První set vyhrál Švéd málo vídaným poměrem 20:18. Pak vyhrál další dvě dějství český hráč, jenže nakonec se radovali soupeři. Lindso udržel pevnější nervy ve zbývajících dvou koncovkách a poslal svůj tým do čtvrtfinále. Češi budou hrát o 9. – 16. místo a jejich prvním soupeřem bude Maďarsko.

Mistrovství Evropy juniorů, Varaždin

Výsledky českých týmů

Junioři U19, osmifinále: Švédsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2. Daniel Lindso – Tomáš MARTINKO 0:3 (-5,-7,-7), Martin Friis – František ONDERKA 3:0 (10,5,6), Hugo Torngren – Šimon BĚLÍK 2:3 (-16,-6,4,9,-4), Martin Friis – Tomáš MARTINKO 3:2 (-7,-9,12,8,11), Daniel Lindso – František ONDERKA 3:2 (18,-5,-9,9,9).

Juniorky U19, osmifinále: Itálie – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Nicole Arliaová – Linda ZÁDĚROVÁ 3:2 (9,-8,-9,7,9), Jamila Laurentiová – Klára HRABICOVÁ 3:1 (7,6,-9,6), Arianna Baraniová – Anna KLEMPEREROVÁ 3:2 (-7,5,7,-8,9).