Asijská olympijská kvalifikace: Není nouze o překvapení

Zatímco evropská špička bojuje v Halmstadu o letenky na olympijské hry, v Hongkongu probíhá asijský kvalifikační turnaj. Ve skupině východní Asie, kterou tvoří Čína, Japonsko, Hongkong, Jižní Korea, KLDR a Tchajwan není nouze o překvapení. Zrodilo se hned několik nečekaných výsledků na úkor dosud suverénních čínských stolních tenistů.

V dámské dvouhře šokovala domácí Doo Hoi Kem výhrou nad světovou jedničkou Liu Shiwen. „Pokaždé když hraji s Číňankami, tak prohraji bez zisku setu, což mi rozhodně nepřidá na sebevědomí. Trenér mě vybízel, abych bojovala a hrála srdcem, což se mi nakonec povedlo. Tento zápas mi dal hodně sebedůvěry. Stále mám co zlepšovat, ale budu se snažit pokračovat v podobných výsledcích,“ řekla dvacátá pátá hráčka světa. Devatenáctiletá stolní tenistka Hongkongu v dalším kole přehrála Korejku Jeon Jihee. Nad její síly ovšem byla výborná Číňaňka Li Xiaoxia.

O další senzaci se postarala vycházející japonská hvězda, patnáctiletá Mima Itová. V souboji s úřadující mistryní světa Ding King rozhodně netahala za kratší konec a nakonec zvítězila 4:2. „Jsem neskutečně šťastná, nikdy jsem si nemyslela, že bych ji mohla porazit. Je to zkrátka neuvěřitelné,“ uvedla po zápase mladá Japonka. „Myslím, že v prvních setech jsem nehrála špatně a mohla jsem kontrolovat zápas. Ale když Mima vyhrála čtvrtý set, dostala mě pod tlak a byla schopná hrát více agresivněji,“ komentovala zklamaná Ding Ning V předchozích čtyřech střetnutích těchto dvou hraček neztratila Číňaňka více než set.

V dalším zápase podlehla Itová krajance Kasumi Ishikawové.

V mužské části kvalifikace se „čínským skalpem“ blýskl Taipeiec Chuang Chih-Yuan. S Xu Xinem sice v předchozích sedmi zápasech prohrál, na osmý pokus však světovou trojku dokázal porazit. „Myslím, že hlavní důvod, proč jsem dnes prohrál, byl, že jsem nebyl dostatečně psychicky silný ve vypjatých momentech. V prvních třech setech jsem vedl, měl jsem setboly, ale šance na ukončení setu jsem nevyužil,“ zhodnotil zápas levoruký Xu Xin. Další výhru nad čínským hráčem si už Chuang nepřipsal, v semifinále prohrál s Fan Zhendongem.

Jistotu účastni na olympijských hrách v Brazílii mají po dnešku Ma Long a Li Xiaoxia. Na přechozích hrách v Londýně oba získali zlatou medaili ve družstvech, Li Xiaoxia přidala také triumf ve dvouhře. Asijská kvalifikace má trochu jiný systém, hráči hrají v jednotlivých skupinách podle regionů. Například ve skupině jižní Asie se utkali čtyři hráči Indie. Jistotu účasti v Riu získá vždy vítěz skupiny, hráči, jež prohráli v prvních zápasech, mají ještě „opravný pokus“. V tomto „pavouku“ již hrají všichni hráči proti sobě.

Dvouhra mužů

SEMIFINÁLE:
Ma Long – Zhang Jike 4:2 (3,-8,9,9,-7,7)
Fan Zhendong – Chuang Chih-Yuan 4:0 (3,6,15,8)

FINÁLE:
Ma Long – Fan Zhendong 4:1 (-16,3,6,7,11)

Dvouhra žen

SEMIFINÁLE:
Li Xiaoxia – Doo Hoi Kem 4:1 (10,2,6,-7,2)
Kasumi Ishikawová – Mima Ito 4:1 (-10,0,0,0,0) Ito zápas vzdala kvůli zranění zápěstí.