K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Bitva jako z řeckých bájí a pověstí! Sgouropoulos vystoupal na stolnětenisový Olymp


Mistrem Evropy ve dvouhře juniorů se stal přemožitel Jiřího Martinka z osmifinále, Řek Ioannis Sgouropoulos

Když Ioannis Sgouropoulos proměnil svůj třetí mečbol ve finále dvouhry juniorů, celá tribuna propukla v ohlušující jásot. V hledišti se snad nenašel nikdo, kdo by flegmatickému Řekovi výhru nepřál. Sgouropoulos při hře neprojevuje téměř žádné emoce, často se zdá, že ho zápas příliš nezajímá, ale přesto je radost se na něj dívat. Snaží se totiž dát do každého úderu maximální sílu a dělové projektily z jeho pálky jen málokdy skončí mimo stůl.

Za celý evropský šampionát neprohrál Sgouropoulos jediný zápas, i když v neděli k tomu neměl daleko. V semifinále odvracel proti Siposovi mečbol, ve finále s dalším Rumunem Pleteou prohrával 3:6 v sedmé sadě. Ale sedmnáctiletý Řek obě krizové situace zvládl a titul mistra Evropy ve dvouhře si právem zasloužil. Stal se tak prvním hráčem, který pro Řecko získal zlatou medaili na mistrovství Evropy mládeže.

Finále dvouhry juniorů nabídlo strhující podívanou. Razantní topspiny podsaditého Řeka narazily na těžko průstřelnou zeď nejvýše nasazeného Rumuna. Sgouropoulos se ujal vedení 3:1 a vypadalo to, že Pletea už ze hry o titul vypadl. Jenže kouzlo osmifinálového přemožitele Jiřího Martinka přestalo účinkovat a v dalších dvou setech uhrál dohromady pouhých deset míčů. „Uprostřed zápasu jsem bojoval s únavou a Pletea se vrátil do hry,“ vysvětloval výpadek Sgouropoulos. Jeho slova potvrzovaly i bolestivé grimasy při ohmatávání pravého podpaží. Fyzicky náročný forhend si zřejmě vyžádal svou daň.

Ani sedmý set nezačal Sgouropoulos dobře. Po trestuhodném minutí nalitého míčku prohrával už 3:6, nicméně tiše bojoval dále. Za mohutného povzbuzování vousatého trenéra dokázal nepříznivý vývoj zvrátit a v nervydrásající koncovce zvítězil poměrem 12:10. A kdo čekal velkolepé vítězné gesto, byl na omylu. Sgouropoulos byl zřejmě tak vyčerpaný, že se zmohl jen na krátké zdvižení paže se zatnutou pěstí a pak už honem pospíchal sednout si na židli.

IMG_9094

Sgouropoulos a jeho trenér přezdívaný Kronos

Naopak finále dvouhry juniorek nemělo zdaleka takový náboj, jako neuvěřitelná bitva na vedlejším stole. Vyhrála Ning Jing z Ázerbájdžánu, v posledním zápase zdolala Rusku Kolishovovou. Ta však smutnit nemusí, ačkoliv skončila druhá, stále je nejlepší evropskou juniorkou. Ning Jing totiž nemá s Evropou absolutně nic společného, a navíc je veřejným tajemstvím, že už dávno nespadá do juniorské věkové kategorie. Čeho chtěl Ázerbájdžán angažováním několika čínských hráčů a hráček dosáhnout zůstává nejasné. Evropskému stolnímu tenisu to ale rozhodně nepomůže.

Finále dvouhry kadetů mělo stejné obsazení jako loni v Záhřebu. Vladimir Sidorenko vybojoval pro Rusko další zlato, když opět zdolal svého velikého rivala Švéda Trulse Moregharda. Ačkoliv prohrával 0:2, dokázal se Sidorenko obdivuhodně vrátit do zápasu a druhý titul ve dvouhře oslavil výskokem na stůl. Mezi kadetkami triumfovala jeho krajanka Elizabet Abraamianová, ve finále přemohla Němku Wennu Tu. Nejpřekvapivějšími vítězkami jsou Maria Yovkovová a Fanni Harasztovichová, které ovládly čtyřhru juniorek.

 

Mistrovství Evropy mládeže, Guimarães

Konečné výsledky kategorií jednotlivců

Dvouhra juniorů, finále: Ioannis Sgouropoulos (Řecko)-Cristian Pletea (Rumunsko) 4:3 (9,-10,8,9,-7,-3,10). 3. místo: Rares Sipos (Rumunsko), Simon Soderlund (Švédsko).

Dvouhra juniorek, finále: Jing Ning (Ázerbájdžán)-Anastasia Kolishová (Rusko) 4:0 (3,9,9,7). 3. místo: Adina Diaconuová (Rumunsko), Maria Tailakovová (Rusko).

Čtyřhra juniorů, finále: Cristian Pletea (Rumunsko), Denis Ivonin (Rusko)-Simon Soderlund (Švédsko), Cedric Meissner (Německo) 3:0 (7,8,9). 3. místo: Andrei Putuntica (Moldavsko), Patrik Istvan Molnar (Maďarsko) a Nagy Norbert, Patrik Juhasz (Maďarsko).

Čtyřhra juniorek, finále: Maria Yovkovová (Bulharsko), Fanni Harasztovichová (Maďarsko)-Ning Jing, Xingtai Chen (Ázerbájdžán) 3:2 (6,-7,2,-5,9). 3. místo: Izabela Lupuleskuová, Sabina Surjanová (Srbsko) a Luisa Sagerová, Jennie Wolfová (Německo).

Smíšená čtyřhra juniorů, finále: Jules Rolland, Lucie Gauthierová (Francie)-Denis Ivonin, Maria Tailakovová (Rusko) 3:2 (4,-7,-9,12,9). 3. místo: Nikita Artemenko, Anna Krasikovová (Rusko) a Cristian Pletea, Adina Diaconuová (Rumunsko).

Dvouhra kadetů, finále: Vladimir Sidorenko (Rusko)-Truls Moregardh (Švédsko) 4:2 (-7,-7,9,7,5,13). 3. místo: Samuel Kulczycki (Polsko), Maksim Grebnev (Rusko).

Dvouhra kadetek, finále: Elizabet Abraamianová (Rusko)-Wenna Tu (Německo) 4:2 (7,-7,7,3,-11,6). 3. místo: Anastasia Bondarevová (Německo), Elena-Adriana Zahariaová (Rumunsko).

Čtyřhra kadetů, finále: Truls Moreghardh, Martin Friis (Švédsko)-Vladimir Sidorenko, Maksim Grebnev (Rusko) 3:2 (11,-9,2,-5,9). 3. místo: Bilal Hamache, Dorian Zheng (Francie) a Jules Cavaille, Myshaal Sabhi.

Čtyřhra kadetek, finále: Sophia Kleeová, Anastasia Bondarevová (Německo)-Arina Slautinaová, Nataliya Malininaová (Rusko) 3:1 (-9,2,7,8). 3. místo: Ozge Yilmazová, Ece Haracová (Turecko) a Ekaterina Zironovová, Elizabet Abraamianová (Rusko).

Smíšená čtyřhra kadetů, finále: Vladimir Sidorenko, Ekaterina Zironovová (Rusko)-Vladislav Makarov, Nataliya Malininaová (Rusko) 3:0 (4,4,10). 3. místo: Martin Friis, Rebecca Muskantor (Švédsko) a Daniel Rinderer, Anastasia Bondarevová (Německo).

Kompletní výsledky naleznete zde