Boj o čtvrtfinále: Česká republika – Švédsko 1:3

Jediný bod vybojoval v úvodní dvouhře David Reitšpies

Junioři České republiky si čtvrtfinále soutěže družstev na mistrovství světa ve stolním tenisu v Šanghaji nezahrají. Svěřenci trenéra Marka Kláska prohráli v rozhodujícím utkání o druhé postupové místo ze skupiny F se Švédskem 1:3. Jediný bod českého reprezentačního kolektivu vybojoval v úvodní dvouhře David Reitšpies po pětisetové výhře nad Eliasem Ranefurem.

Žebříčkové postavení dávalo větší šance na postup Švédům, kteří roli papírových favoritů zvládli, i když ze začátku prohrávali. Češi totiž do poloviny zápasu rozhodně nehráli druhé housle. David Reitšpies sice v prvním setu zápasu s Ranefurem dlouho prohrával, ale od stavu 4:8 nezkazil míček a sadu vyhrál 11:8. Česká jednička ovládla i další průběh utkání a za stavu 2:0 na sety a 8:4 se zdálo, že je o výsledku rozhodnuto. Nebylo tomu tak. Pro změnu to byl Švéd, kdo zařídil další zvrat v utkání, které nakonec dospělo do rozhodující sady. Další pokračování thrilleru už David nepřipustil. Svému soupeři rychle utekl až na 10:4 a český tým vedl 1:0.

Tomáš Polanský se proti švédské jedničce Källbergovi pozvolna dostával do tempa. Od druhé sady to již byla naprosto vyrovnaná partie. Škoda koncovky, český junior měl dva setboly, ale Švéd je díky svému vynikajícímu servisu dokázal odvrátit a nakonec vyhrál 12:10. V závěru třetího setu se na Polanského usmálo štěstí, za stavu 10:9 nechytatelným prasátkem proměnil setbol a snížil na 1:2. Hbitý Švéd však nadále těžil ze svého podání, především díky jemu dotáhl zápas do vítězného konce.

zápas se SWE začíná IMG_9389

Utkání českých juniorů se Švédskem začíná. Podává Ranefur, Reitšpies na příjmu

Za nerozhodného stavu 1:1 se představili Stanislav Kučera a Carl Ahlander Johansson. Obrana českého hráče nedělala soupeři příliš problémů. Ahlander Johansson byl trpělivý a pečlivý v přípravě rozhodujících úderů. S výjimkou druhé sady měl Švéd hru pod kontrolou a celkem s přehledem vybojoval druhý bod švédského týmu.

V následujícím souboji jedniček pak Anton Källberg potvrdil výbornou formu. V každém setu především díky pestrému servisu navyšoval svůj náskok, který pak dotáhl až do vítězných koncovek. Jen ve třetí sadě se dostal Švéd do problémů. David Retišpies ještě jednou zabojoval a otočil z 5:7 na 9:7. Jenže za tohoto stavu opět “zaúřadoval“ servis Källberga a bylo srovnáno na 9:9. Švéd pak proměnil hned svůj první mečbol v postupový bod družstva ze země tří korunek…

Trenér českých juniorů Marek Klásek k zápasu se Švédskem uvedl: „Musím sportovně přiznat, že Švédové byli lepší. Jejich jednička Källberg nás přehrál jeho precizním servisem. Pokud neudělal přímý bod z podání, tak měl z něho přinejmenším velmi výhodnou pozici k zakončení. Škoda, že Tomáš Polanský nevyužil s ním  setboly ve druhém setu, mohlo to vypadat jinak. Na závěr bych chtěl poděkovat celému družstvu za přístup k utkání, a věřím, že k zítřejším bojům o 9.-12. místo přistoupí stejně zodpovědně“.

Na české juniory čekají zítra dva zápasy ve skupině o 9. až 12. místo. V tom prvním se utkají s Chorvatskem.

Česká republika – Švédsko 1:3
David REITŠPIES – Elias Ranefur 3:2 (8,7,-9,-8,6), Tomáš POLANSKÝ – Anton Källberg 1:3 (-6,-10,9,-7), Stanislav KUČERA – Carl Ahlander Johansson 0:3 (-4,-8,-5), David REITŠPIES – Anton Källberg 0:3 (-8,-5,-9). Japonsko – Švédsko 3:1. Pořadí ve skupině: 1. Japonsko 4 body, 2. Švédsko 3 b., 3. Česká republika 2 body.

Aktualizováno: 1. prosince v 16:30 hodin