K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Bude příští rok Czech Open? Snad ano


Vedení ČAST intenzivně jedná s ITTF na podobě mezinárodních turnajů v Česku

V Číně už skončily tři prestižní turnaje v rámci projektu RESTART. Další exhibiční začíná v polovině tohoto týdne. V Evropě je bohužel situace jiná. Švédský svaz před několika dny ustoupil od plánu uspořádat Swedish Open, odložen je dokonce i únorový tradiční turnaj TOP 16 ve Švýcarsku (uskuteční se až po olympiádě). Nejlepší evropské kluby ovšem stále doufají, že v prosinci budou moci odehrál prestižní Ligu mistrů.

Druhá vlna pandemie koronaviru bohužel vrhá stále víc a víc otázek i směrem ke kalendáři pro příští rok. A jednotlivé národní asociace hledají možnosti, jak a kde se vejít s případným pořádáním velkých turnajů. Rovněž vedení České asociace stolního tenisu s tou světovou intenzivně jedná a věří, že dvě významné akce, tedy Czech Open dospělých a pak také mládeže, v roce 2021 uspořádá.

Místopředseda asociace Nikolas Endal ovšem přiznává, že dojde na řadu změn. „Základní změnou je, že ty největší světové turnaje se budou od roku 2021 pořádat pod značkou WTT, což je jednoduše zkratka World Table Tennis. Naší snahou bylo olomoucký Czech Open zachovat v tomto kalendáři. Po několikaměsíčních jednáních, nastudování manuálu a po zveřejnění velmi stručného kalendáře ITTF jsme nakonec od tohoto záměru ustoupili. Rok 2021 nebude snadný, organizátoři celého seriálu sami ještě nemají ve všem úplně jasno, je tam spousta otazníků a hlavně požadavků, které v tuto chvíli neumíme garantovat. Proto jsme přihlášku pro rok 2021 stáhli,“ vysvětluje.

Jedním dechem ovšem dodává, že o uspořádání mezinárodního turnaje s názvem Czech Open v Olomouci stále počítá. „Už jsme dohodnuti se světovou asociací, že bychom mohli na konci srpna po olympiádě uspořádat ITTF Czech Open. Turnaj, na němž by se hrálo o body do světového žebříčku, byly by tam i nějaké prize money a byla by to šance navázat na osm předchozích ročníků. Pokud vím, je několik dalších národních svazů, které by tento typ turnaje také chtěly organizovat, vše se ale ukáže až za několik týdnů, možná až po novém roce.“

Zajímavostí je, že světová asociace vítá možnost pořádání více než jednoho turnaje v konkrétní lokalitě. Ovšem na druhé straně trvá na tom, aby pořadatelská města splňovala určitá kritéria. „Představa zástupců WTT je taková, že by se turnaje měly hrát ve velkých městech. V případě České republiky byl v rámci vyjednávání podmínek požadavek ITTF na přemístění do Prahy nebo Ostravy. Pro nás je Olomouc krásné město s mimořádně bohatou historií, z celosvětového pohledu je to ale trochu jinak. Pro nás je bohužel velmi těžké provést nějakou podobnou zásadní změnu. Máme vybudovány skvělé vztahy s vedením Olomouckého kraje i samotného města, kde máme zejména v hale a přilehlém hotelu NH Collection naprosto skvělé podmínky.“

Představa vedení ČAST pro příští rok je směrem k nového seriálu jasná. „V roce 2021 budeme sledovat podmínky pořádní a organizace jednotlivých turnajů série WTT. Chceme získat více informací, abychom opět mohli pořádat turnaj světové série WTT v roce 2022, což je naším záměrem do budoucna.“

Změny se nevyhnou ani další tradiční mezinárodní akci, která se pravidelně v České republice konala v únoru v Hodoníně. World Junior Circuit se totiž také dostala pod hlavičku WTT. V rámci mládežnických turnajů dokonce dojde i ke sjednocení až pěti věkových kategoriích do jednoho turnaje. „V tuto chvíli je pro nás zásadní, že mládežnická sezona kvůli pandemii začne až od 1. dubna. Tradiční únorový termín tedy nestihneme. Hledali jsme nový termín a v tuto chvíli mohu potvrdit, že jsme podali oficiální přihlášku na pořádání tohoto turnaje, který by se měl konat v červnu. Bude to vhodná prověrka pro hráče a hráčky před juniorským mistrovstvím Evropy. Termín jsme konzultovali se zástupci a trenéry několika zemí a odezva byla pozitivní.“

Mládežnické turnaje pod hlavičkou WTT budou mít dvě kategorie. Česká asociace pořádala o pořádání té nižší, protože tak bude moci zajistit místa na turnaji pro více českých talentů. „Turnaje vyšší kategorie budou pro omezený počet účastníků, což úplně neodpovídalo našim představám o české účasti. Zásadní změnou je délka turnaje, protože hrát by se mělo celkem sedm dnů. Turnaj bude rozdělen na samostatné kategorie chlapců a děvčat, takže se obě tyto skupiny nesetkají. Hrát by se měla pouze dvouhra a čtyřhra, o soutěži družstev se ještě jedná. A tou asi největší změnou je nové rozdělení do kategorií. Od nového roku bude ITTF pořádat turnaje pro kategorie U11, U13, U15, U17 a U19.“

Mládežnické Czech Open se bude hrát v Havířově v Národním tréninkovém centru, kde je možné uspořádat turnaj pro všechny tyto věkové kategorie najednou dle náročnějších požadavků ITTF, zejména na kvalitu ubytování a stravování, velikost hracího prostoru včetně počtu tréninkových stolů a dalších.  „Pořadatelem bude, stejně jako v případě olomouckého Czech Open, přímo Česká asociace stolního tenisu a jsem přesvědčen, že jsme schopni celou akci uspořádat na po všech stránkách vysoké úrovni. Máme už podepsanou dotační smlouvu s Moravskoslezským krajem, který turnaj významným způsobem podpoří. Předjednána je i podpora města, které o takto významnou akci má velký zájem“ dodává Nikolas Endal.