Prvního cyklu specializace se letos zúčastnilo 20 zájemců
Kvalitní trenéři jsou základem úspěchu ve všech sportech. Jejich úkolem je vést začínající naděje od prvních krůčků až na vrchol kariéry. Proces výchovy mladých talentů je nesmírně složitý a klade na trenéra velmi vysoké nároky. A právě proto je důležité, aby se trenéři neustále vzdělávali a přinášeli nové metody a postupy s cílem vychovat ze svých svěřenců ty nejlepší. Jinak tomu není ani ve stolním tenise, a proto Česká asociace stolního tenisu dlouhodobě podporuje výchovu a vzdělávání trenérů.
Ideální čas pro školení je právě po skončení sezony, kdy mohou trenéři na pár dní opustit své oddíly i zaměstnání a za účelem získání nových poznatků zamířit do Vlašimi. Právě tam totiž proběhl od 9. do 13. června první cyklus specializace uchazečů o trenérskou licenci B. Zájem je letos opravdu veliký, pětidenní školení absolvovala dvacítka účastníků. Mezi nimi se objevily i současné reprezentantky jako Dana Čechová, Aneta Kučerová nebo Iveta Vacenovská. A co vlastně na budoucí trenéry na školení čeká?
Program specializované části je velmi náročný. Od půl deváté ráno do půl deváté večer se střídají přednášky a praktické ukázky, na jídlo jsou vyhrazeny hodinové pauzy. Nicméně ačkoliv budoucí trenéři licence B jsou po celý den vystaveni neustálému přílivu informací, jsou to informace velmi užitečné. Už jen výčet přednášejících a probíraných témat napovídá, že práce trenéra nezahrnuje jen koučink u stolu.
Díky názorné ukázce kondičního tréninku Romana Čecha všichni trenéři pochopili, proč se jejich svěřenci při tréninku tak zapotí. Lucie Žmolíková zase zasvětila účastníky školení do tajů psychologické přípravy, došlo i na večerní debatu nad konkrétními příklady z praxe. Nedávná změna pravidel umožnila trenérům dávat rady i v průběhu zápasu, což podrobněji vysvětlovala přední česká rozhodčí Klára Vaculovičová. „Začínající trenéři by se měli učit od těch nejlepších.“ Takové bylo motto přednášky Luboše Pěnkavy, který na videu ukázal různé techniky zásobníku míčků v podání špičkových zahraničních trenérů toho času působících v rakouské Werner Schlager Academy. Úrazy ve stolním tenise a správnou výživu sportovců pak objasňoval MUDr. Jirásek.
Podstatnou část vzdělávání uchazečů o trenérskou licenci B obstarala Marta Novotná. Předsedkyně Trenérsko-metodické komise ČAST vykládala o plánování, evidenci a intenzifikaci tréninku, biomechanice a koučinku. S vedoucí celého školení Hanou Šopovou si pak trenéři vyzkoušeli nabyté vědomosti v praxi při tréninku vlašimské přípravky.
Pro většinu účastníků byly jednoznačně nejzajímavější chvíle strávené s Tomášem Demkem. Úspěšný trenér TTC Ostrava 2016 vyprávěl o moderním pojetí stolního tenisu a své postřehy demonstroval na videorozboru finále dvouhry mužů na mistrovství světa v Düsseldorfu. Číňané neustále posouvají stolní tenis dopředu a určitě je dobré vědět, v čem spočívají jejich hlavní přednosti.
Vyčerpávající program nebrání večerní zábavě
Při takovém obrovském množství informací nechtěli někteří posluchači na konci dne o stolním tenise ani slyšet. Ovšem Antonín Srna a Luděk Laboutka byli výjimkou, neboť sehráli ve vlašimské hale zápas s oblíbenými modrými pálkami v půl čtvrté ráno. Zkrátka na školení se letos sešli opravdoví příznivci stolního tenisu a už v září z nich mohou být trenéři licence B.
K získání licence B je třeba absolvovat obecnou část v rozsahu 50 hodin na FTVS UK v Praze nebo na brněnské FSpS MU. Následuje 100 hodin specializace rozdělené do dvou cyklů, celkem tedy jedenáct dní. Na závěr musí uchazeči složit ústní a praktickou zkoušku a vypracovat práci v rozsahu 15 stránek.