K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

ČAST sází na projekty ve školách i pro veřejnost


Jiří Suchánek si s chutí zahrál se Zdenou Blaškovou ping pong na ministole

Česká asociace stolního tenisu se v posledních letech kromě podpory výkonnostního a vrcholového sportu orientuje výrazně na projekty směrem ke školou povinné mládeži a široké veřejnosti. Důvod je jednoduchý: Počet registrovaných sportovců v České republice v posledních letech neustále klesá. Česká unie sportu sice stále eviduje přes milion členů, ovšem i tato hranice může během několika let padnout. Pokles je přitom podle statistik nejvýraznější u dětí a mládeže, která nemá o sport takový zájem, jako v minulosti.

Na tento alarmující jev reagují národní sportovní svazy různými způsoby. Vedení České asociace stolního tenisu zvolilo cestu projektů, které by ke stolům měly přilákat víc dětí.

„Rozšíření členské základny je pro nás hodně důležité, a jelikož víme, že děti v současné době čelí spoustě různých lákadel, rozhodli jsme se vyjít jim sami vstříc a snažíme se je atraktivní formou zaujmout a přilákat se stolnímu tenisu,“ říká předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

„Fyzická aktivita českých dětí se za posledních patnáct let rapidně snížila. Česká asociace stolního tenisu se to svými projekty snaží změnit a zábavnou formou se otevírá dětem i mládeži. Jsem ráda, že se jí daří přivádět kvalifikované trenéry i děti za pingpongové stoly ve školách,“ říká náměstkyně pro řízení sekce sportu a mládeže MŠMT Simona Kratochvílová.

Prvním z projektů ČAST směrem ke školou povinným dětem je projekt „Jeden za všechny, všichni za stůl, Česká sociace stolního tenisu ho rozběhla před třemi lety. Zatímco úvodní ročník zahrnoval propagační road show po základních školách, druhý ročník měl nový podtext: z prezentační formy se celá akce posunula přímo k té sportovní, náborové. Výsledkem byly nové kroužky stolního tenisu, které se loni na podzim otevřely na devatenácti základních školách po celé republice.

V projektu se angažovali úspěšní reprezentanti Iveta Vacenovská, Petr Korbel i vycházející talenty českého stolního tenisu Tomáš Polanský a Zdena Blašková, kteří nechyběli přímo na jednotlivých road show. „Kampaň byla úspěšná. Hravou formou předvedli stolní tenis více než čtyřem tisícům dětí ve dvaceti základních školách po celé České republice,“ řekl po skončení druhého ročníku akce předseda České asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček.

„Velmi fandím tomu, aby se sport na školách stal také volnočasovou aktivitou. Pokud máme přivést více dětí ke sportu, potřebujeme, aby vytížení rodiče měli možnost nechat dítě sportovat po skončení výuky v prostorách školy. Díky proaktivitě ČAST si už děti nemusí stavět pingpongové stoly z lavic a penálů a hrát s učebnicemi stolní tenis o přestávkách, jak tomu bylo v minulosti. Stačí jim po skončení výuky ujít pár kroků a zahrát si svůj oblíbený sport přímo ve škole se svými spolužáky,“ dodává Kratochvílová, která si v budově Odboru sportu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s chutí prohlédla nový projekt. Nejlepší česká juniorka současnosti Zdena Blašková, bronzový medailista z paralympiády v Riu Jiří Suchánek a legenda českého stolního tenisu Milan Orlowski nejen jí předvedli ukázku hry na ministolech.

Světový festival v minipingpongu se uskuteční od 6. do 8. dubna 2017 v Trojhalí v Ostravě. V industriálním prostředí vyroste sportoviště s více než stovkou stolů, jimž budou svým počtem dominovat tzv. ministoly.

„Na začátku všeho byla myšlenka na propagační akci při příležitosti světového dne stolního tenisu, který se v roce 2017 slaví 6. dubna. Vzhledem k mimořádnému úspěchu prezentace stolního tenisu v rámci olympijských parků, jak na Lipně, tak v Ostravě, jsme se rozhodli zorganizovat akci, kde budou hlavní roli hrát takzvané mini stoly. Ty mají totiž v posledním období u nás velký úspěch,“ vysvětluje Nikolas Endal, místopředseda České asociace stolního tenisu.

Princip akce je jednoduchý: Přihlásit se totiž opravdu může kdokoliv! Jednotlivci, profesionálové, amatérští hráči, široká veřejnost. Chybět nebudou exhibice a ukázky „klasického stolního tenisu“ a workshopy.

Registrace účastníků byla spuštěna přes webové stránky www.miniping-pong.cz na začátku února 2017.