Na ME juniorů v Praze se objevilo i několik Čechů, stolních tenistů, kteří nyní působí u zahraničních reprezentací.
Mladá, usměvavá žena, ze které sálá životní vitalita a laskavost, to je Dana Weber. Mnozí si ji jistě pamatují ještě pod jejím dívčím jménem Kresová. Před několika lety se usadila natrvalo v Německu a založila zde rodinu. Svého manžela, kterého poznala v Německu (působil také v oblasti stolního tenisu) si vzala v r. 1992. Mají syna, se kterým mluví doma česky.
Dano, stále ještě aktivně hrajete?
Ano, ale už jen 3. ligu. V Německu jsem začínala ve 2. lize, potom jsem přestoupila do první. Teď mi však již pracovní a rodinné důvody zabírají stále více času.
V Německu jste si vydobyla autoritu také jako trenérka…
No, trénovala jsem v internátu stolního tenisu při Svazu stolního tenisu a současně i 2. ligu mužů. Poté jsem působila jako asistentka trenéra reprezentace kadetů, letos „koučuju“ juniorky. S nimi jsem přijela i na Vaše MEJ.
Říkáte, že jste trénovala 2. ligu mužů. Jak se Vám spolupracovalo s mužským týmem?
Bylo to absolutně v pohodě. Navzájem jsme se respektovali a mám na to opravdu hezké vzpomínky. Jedním z hráčů družstva byl v té době např. Mirek Cecava.
Byla to souhra náhod, že jste se stala trenérkou nebo jste k tomu nějak cíleně směřovala?
To, že se věnuji trenérství jsem si do jisté míry předurčila sama. V Praze jsem vystudovala FTVS, obor Trenérství se specializací na stolní tenis a vždy jsem projevovala velký zájem o tuto práci. Trenérství mě prostě vždy lákalo.
Zbývá poslední otázka. Co říkáte na výsledek Vašich juniorek?
Bohužel, myslím, že 9. místo naprosto neodpovídá jejich hře. Negativně se tu projevil systém. Co se týče jednotlivců, jediná postoupila mezi 16 Číňanka Sun, na tu velmi spoléháme. Na mezinárodním turnaji v Polsku skončila druhá, na Slovensku se také velmi dobře umístila, je to naše velká naděje.
Dalším Čechem ve službách v zahraničí je Pavel Řehořek, reprezentační trenér Švýcarska
Proč jste odešel do Švýcarska, jak jste tam spokojený?
Tak jako hodně stolních tenistů i já jsem chtěl vyzkoušet něco nové, a proto jsem v roce 1992 odešel do klubu 2. Bundesligy TVB Nassau, který ležel 40km od „Olympiastützpunktu“ v Grenzau, kde jsem začal pravidelně 2 – 3krát denně trénovat vedle takových veličin světového stolního tenisu, jako Andrej Grubba, Steffen Fetzner atd. Zde jsem působil též částečně jako honorar trainer až do roku 1998, kdy jsem odešel do oblasti Baden-Würtemberg, kde jsem měl možnost vést Stützpunkt mládeže pro svaz. V roce 2001, víceméně náhodou, jsem pouze vyměnil severní stranu Bodamského jezera za jeho jižní a odešel do Neuhausenu, blízko německých hranic. Co se týká spokojenosti, tak pokud jsou vidět výsledky mé práce, tak jsem spokojený.
Jaká je odlišnost mezi českou a švýcarskou mentalitou?
Po 4 letech zde strávených shledávám hodně podobných rysů, vůči mě jsem poznal hodně lidí ochotných pomoci, naopak díky dělení na různé kantony a 3 oficiální řeči (němčinu, francoužstina, italština), hodně si lidé potrpí na určité specifikace svého kantonu a částečně chybí i ochota mluvit druhou řečí.
Jak hodnotíte rozdíl mezi českými a švýcarskými podmínkami v trénování?
Na rozdíl od ČR, kde fungují střediska mládeže, je ve Švýcarsku příprava věcí oddílu a společných srazů reprezentačních svazů.
Jak dlouho se věnujete trénovaní švýcarské reprezentace?
Toto je po Novém Sadu 2003, Budapešti 2004 moje 3. MEJ, takže teď budu začínat 4. sezonu u reprezentace.
Vrátil by jste se zpět do Čech?
Do Čech bych se po 14 letech v cizině vrátil rád a předával zde nabyté zkušenosti, je to spíše otázka zajímavé nabídky (to nemluvím o finanční stránce), ale o nabídce, která by byla zajímavá a perspektivní.
Jak jste spokojen se svými svěřenci na letošním MEJ v Praze – Sazka Arena?
Jelikož jsem byl zodpovědný za kadetky, které se probojovaly s Level 2 do elitní skupiny, vítězstvím nad Polskem 3:2, kde zle proháněly vícemistryně Evropy němky, posléze prohrály 2:3, takže jsem velmi spokojen. Také v jednotlivcích moje číslo 1 Monika Führer postupen mezi posledních 16 hráček potvrdila posun ve švýcarské reprezentaci.