Vidina kvalitního tréninku před Velkou cenou Prahy zaplnila ve dnech 22. až 24. května vlašimskou halu
V prostorách recepce vlašimského Sporthotelu se ve středu odpoledne shromažďuje téměř padesát mladých chlapců a dívek ve sportovním oblečení. V rukou svírají pálky, ručníky a lahve s pitím, už za pár minut je čeká další tréninková fáze. Nevypadají, že by před necelými třemi hodinami skončili dopolední dřinu za stoly, nebo že většina z nich o víkendu absolvovala náročný republikový šampionát. Smějí se, vtipkují a zdravě se provokují.
Zkrátka normální jevy, které lze pozorovat při jakémkoli setkání dětí v rozmezí od 10 do 14 let. I když přeci jen je něco jinak. Z jednoho rohu místnosti zní angličtina, naproti se zase mluví německy. Nejčastěji je ale slyšet čeština. Na třídenní kemp projektu Hledáme budoucí olympioniky zavítalo kromě devatenácti českých nadějí rovněž sedmnáct mladých Angličanů a sedm členů výběru německé spolkové republiky Dolní Sasko.
Vlašim nabízí pro podobné akce téměř ideální podmínky: mnohaletou stolnětenisovou tradici, prostornou halu, ubytování i stravování pod jednou střechou, regeneraci ve formě bazénu, supermarket pár kroků od haly i rozlehlý park jako stvořený pro ranní rozcvičky. Proto má každý kemp umístěný do tohoto prostředí už od začátku našlápnuto, aby byl pro účastníky velkým přínosem.
A mezinárodní soustředění slibuje další výhody, ať už jde o seznámení s jinou kulturou, jejími sportovními návyky i stylem hry. Trenéři si pak mohou při večerních besedách vyměňovat zkušenosti a debatovat nad řešeními problémů, které se dotýkají sportu v každé zemi.
Národnostní pluralita s sebou pochopitelně přináší i různé obtíže. Během tréninku trvá nezvykle dlouho vysvětlit jednotlivé kombinace, neboť trenéři musí sdělení zopakovat ve třech jazykových mutacích. Taktéž domluva jednotlivých partnerů u stolu může váznout, ne vždy se podaří nalézt společnou řeč. Naštěstí slovům „topspin“, „servis“ a „pauza“ rozumí snad každý hráč stolního tenisu nehledě na stát, odkud pochází.
Navzdory mladému věku účastníků měly tréninkové fáze vysokou úroveň. Všichni vydrželi hrát celé dvě a půl hodiny, i když mnohdy překousnout únavu nebylo jednoduché. Vykulené oči a nastražené uši vstřebávaly každý postřeh od zkušených trenérů Radka Košťála, Marka Čiháka, Luboše Pěnkavy nebo Jaroslava Kunze. Propocené dresy vypovídaly o maximálním nasazení všech účastníků.
Dvanácti a třinácti letí bojovníci, tedy nejstarší osazenstvo kempu, zvládají hrát fyzicky náročné kombinace s pestrou škálou úderů a herních variant. Stolní tenis mají rádi a podobné akce, kde se navíc potkávají s kamarády vrstevníky, jen utužují jejich vřelý vztah ke sportu.
Jednoznačně se projevuje poctivá práce při akcích projektu HBO a následně v mateřských klubech. Nyní je klíčové na nastoupené cestě vytrvat a dál prahnout po posunování limitů a dalším zlepšování. Protože slibná kariéra v kategoriích mladšího žactva je pouhým začátkem.
Nejbližší akcí, na které účastníci vlašimského kempu budou moct předvést své umění, je Velká cena Prahy. Už 14. ročník největšího mezinárodního turnaje v České republice začíná v pátek a potrvá do neděle. Přihlášeno je 456 hráčů a hráček ze 16 zemí. Letos poprvé se na oblíbeném klání v nejmladších kategoriích představí rovněž české reprezentační týmy.
z Vlašimi Stanislav Kučera
Velká cena Prahy 2018
Přehled reprezentačních týmu České republiky
Mladší žáci
Tým 1, ročník 2005: Daniel KOŠŤÁL, Václav PODRAZIL
Tým 2, ročník 2006: Martin ŠÍP, Tomáš KMENT
Nejmladší žáci
Tým 1, ročník 2007: Jindřich MORÁVEK, David SOCHOR
Mladší žákyně
Tým 1, ročníky 2005 a 2006: Monika PAŘÍZKOVÁ, Kateřina PISÁROVÁ
Tým 2, ročníky 2005 a 2006: Tereza BÁRTOVÁ, Adéla SAZIMOVÁ
Nejmladší žákyně
Tým 1, ročník 2007: Vendula ŠICHANOVÁ, Magdaléna ŠČIBRANIOVÁ
Starší žákyně, na návrh reprezentačního trenéra Martina Pytlíka
Tým 1, ročník 2004: Nela HANÁKOVÁ, Eva POKORNÁ