Češi porazili Belgii 3:2 a vyhráli skupinu D kvalifikace ME

Drama s vítězným koncem se odehrálo v Hodoníně v zápase kvalifikace ME družstev. Naši reprezentanti porazili Belgii 3:2, bez porážky vedou skupinu D a již nemohou být předstiženi. Dva body vybojoval Tomáš Pavelka, bod přidal Marek Klásek.

Belgičani nasadili hned k prvnímu zápasu svoji jedničku Jean Michel Saiva, proti kterému se postavil Marek Klásek.
Ze začátku prvního setu se Marku Kláskovi dařilo útočit bekhendovým topspinem nad stolem a vytvořil náskok až 6:2. J.M. Saive začal zkracovat příjem a servis přes forhend a začal se prosazovat. Saive dokázal set otočit.
V druhém setu dokázal Marek Klásek vyhrávat delší výměny, udělal až příliš chyb v prvním bloku a topspinu. Zkušenější Saive měl celý set pár míčků náskok, který do konce setu udržel.
Nástup do třetího setu patřil Marku Kláskovi. Bojovnou a bezchybnou hrou se dostal do vedení 5:0. Saive dokázal bojovným výkonem stáhnout, koncovka však patřila českému reprezentantu. Ve vyrovnaném čtvrtém setu měl stále mírně navrh Klásek a set dotáhl do vítězného konce.
V pátém setu naopak musel neustále dotahovat náskok soupeře. Saive se dokázal častějí dostat první k topspinu, což bylo klíčové. Marek Klásek byl po zápase zklamán, byl blízko poražení hráče ze světové špičky. Mrzelo ho především nedotažení prvního setu do vítězství. V dlouhých výměnách byl lepší, Saive však udělal méně chyb na prvním topspinu a bloku.

K druhému zápasu nastoupili Tomáš Pavelka a Philippe Saive. Náš hráč byl od počátku lepším, dokázal si vynutit tlak a soupeřovi chyby. Philippe Saive se průběhu zápasu rozehrával a ve druhém setu zahrál několik vynikajících úderů. Do třetího setu vletěl Tomáš Pavelka suverénně, své útoky si připravoval a bezchbně zakončoval. Zvítězil 3:0 a zajistil českému družstvu bod, znamenající vítězství ve skupině.

Ve třetím zápase nastoupil Marek Čihák proti Belgické trojce Martinu Bratanovovi. Belgičan byl od začátku zápasu důraznější, Čihák začínal sůvj útok více na faleš, z čehož se snažil soupeř ihned útočit. Riskantnější hra Belgičana s sebou přinášela i častější chyby. Těch se v prvním setu příliš nedopustil a snadno zvítězil. Marek Čihák se ve druhém setu zlepšil především v umísťování úderů a postupně hru vyrovnal a set vyhrál. Ve zbývajících dvou setech se Bratanov prosadil svoji útočnou hrou a dostal Belgičany do vedení.

Ke čtvrtému duelu nastoupil Marek Klásek proti slabšímu z brattrů Saivů Philippovi. Marek pokračoval ve vynikajícím herním projevu z prvního zápasu a v prvních dvou setech nedal soupeři šanci. Od třetího setu se Saivovi dařilo nepustit Kláska k dlouhým výměnám a snažil se hrát z údery halfvolejem z ruky (bez většího pohybu nohou) a mnohem riskantější hra se mu dařila. V koncovce čtvrtého setu však Klásek svoji bojovností dotáhl zápas do vítězného konce a vyrovnal na 2:2.

Rozhodnutí tedy bylo na poslední dvojici Tomáši Pavelkovi a Jean Michel Saivovi. Oba se utkali v úvodní dvouhře utkání v Belgii, kde byl v pěti setech úspěšnější Pavelka a dal základ k tehdejšímu vítězství 3:0.
Zápas byl od prvních míčků vyrovnaný. Oba hráči spoléhají především na svůj forhendový topspin, Saive se v zápase snažil více obíhat a držel Pavelku na bekhendu. Pavelka měl problém zvláště s prvními topspiny ven ze stolu, proto začal od třetího setu častěji přijímat přes forhend, což neslo body. Tomáš Pavelka se dostal do vedení 10:5, Saive však dokázal srovnat. V dramatické koncovce se hrál fantastický ping-pong, Saive neproměnil čtyři setboly, aby pak Pavelka set vítězně dohrál. Čtvrtý set herně navázal na třetí set, Tomáš Pavelka hrál dravě, dokázal Saiva udržet v pasivitě a zaslouženě zvítězil.

Trenér Pavel Špaček: Velice těžké utkání, protože jsme nastoupili bez Petra Korbela, kterého zradila třísla. Kolektiv se semkl a chtěl i bez Petra ukázat, že jsme schopni hrát v Evropě v popředí. Stačilo nám vyhrát jednu dvouhru k vítězství ve skupině, ale chtěli jsme vyhrát celé utkání a postup potvrdit. Super výkon podal Tomáš Pavelka a velmi dobrý Marek Klásek, kteří vytvořili tříbodové vítězství. V dnešním utkání nepředvedl svůj obvyklý výkon Marek Čihák. Jsem nesmírně šťastný, že se nám povedlo vyhrát v mé premiéře před domácím publikem.

Výsledek
Česká republika – Belgie 3:2
Klásek – J.M. Saive 2:3 (-8, -7, 9, 8, -6), Pavelka – P. Saive 3:0 (4, 6, 4), Čihák – Bratanov 1:3 (-6, 8, -8, -5), Klásek – P. Saive (7, 3, -7, 9), Pavelka – J.M. Saive 3:1 (-8, 8, 14, 9).