Češi prohráli boj o Tokio s týmem Hong Kongu

Dvojice Ho Kwan Kit, Ng Pak Nam v deblu přehrála český pár a odstartovala vítěznou jízdu Asiatů

Sen o postupu na olympijské hry do soutěže družstev se českým stolním tenistům rozplynul. Prohráli ve finále 2. fáze světové kvalifikace s Hong Kongem 0:3. Na turnaji odvedli skvělou práci, snažili se vyrovnat s těžkým losem, který jim v konečném výsledku přisoudil hned čtyři asijské týmy. Dva z nich porazili.

V rozhodujícím utkání byl Hong Kong favoritem, ale Češi si na něj věřili. Na turnaji hrál skvěle Pavel Širuček, také debl Tomáš Polanský s Lubomírem Jančaříkem dva důležité zápasy vyhrál. Tentokrát to však bylo všechno jinak.

Český debl sice zahájil utkání ve vynikající pohodě. Vyhrál první set a zdálo se, že by to opravdu proti asijskému soupeři mohlo vyjít. Ovšem opak byl pravdou, svěřenci trenéra Josefa Plachého už se v dalším průběhu utkání do vedení nedostali. Tomáš Polanský s Lubomírem Jančaříkem prohráli čtyřhru 1:3. „První set byl dobrý, ale pak už to bylo horší. Teď po zápase ale nevím, čím to bylo. Já jsem začal dost kazit, pořád jsem si připadal pod tlakem a nebyl jsem schopen se z toho dostat,“ hledal těžko slova Lubomír Jančařík. Jeho deblový parťák Tomáš Polanský to doplnil: „Oni nás od druhého setu přehrávali. Jak nakrátko, tak i ve hře. My už jsme pak nevěděli, co máme dělat. V prvním setu jsme alespoň v mezihře byli lepší, ale pak už nic.“

Vrátit české barvy do boje o vítězství mohl Pavel Širuček. Proti němu ovšem stál devatenáctý hráč světového žebříčku Wong Chun Ting. Ten sice na turnaji v Gondomaru měl vinou zranění slabé chvilky, ovšem na rozhodující souboj byl připraven skvěle. Širuček začal hodně nervózně a prohrál úvodní set. Pak v dalších třech následujících měl lepší začátek a vedl.

Ve druhém dějství to ještě na vítězství nestačilo, ale v dalších dvou ano. Český reprezentant vyrovnal, jenže pak, jako kdyby se Wong probudil. Nastoupil důrazně, nedělal chyby a bleskově vedl 8:1. Širuček se snažil ze všech sil ztrátu dohnat, snížil na 7:10, ale to bylo z jeho strany maximum. „První set byl v mém podání hodně špatný, podobně jako ten poslední. Možná už svoji roli hrála únava, těžko říct. Moc jsem chtěl, celý mančaft chtěl, ale bohužel se to nepovedlo. Soupeř byl dneska lepší a zaslouženě postoupil. Ten pátý set, to byla hrůza, jako kdyby na mne někdo hodil deku a hodil do ringu. Pořád jsem dostával rány a v momentě, kdy jsem se probral, prohrával jsem 1:8. Pak už jsem to nezvládl dohnat.“

Naději tedy musel vykřesat nejmladší z trojice českých hráčů Tomáš Polanský. To se mu bohužel nepovedlo. Ng Pak Nam začal v lepším tempu a s jistotou kráčel za vítězstvím. Českého hráče přehrál ve třech setech a zakončil vítězné tažení hráčů Hong Kongu. „Jemu pokaždé vyšel začátek, hrál super takticky a ve všem mě přehrával. Nevím, jestli jsem byl pomalejší nebo jsem hrál hůř, než obvykle, ale on zkrátka zahrál všechno jak měl,“ dodal po utkání Tomáš Polanský.

Světová olympijská kvalifikace družstev

Výsledky českých družstev

Muži, 2. fáze, finále: Hong Kong – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0

Ho Kwan Kit, Ng Pak Nam – Tomáš POLANSKÝ, Lubomír JANČAŘÍK 3:1 (-8,4,6,7), Wong Chun Ting – Pavel ŠIRUČEK 3:2 (6,8,-7,-9,7), Ng Pak Nam – Tomáš POLANSKÝ 3:0 (7,6,3).