Češi prohráli s mistry Evropy a skončili v Kluži pátí

Lubomír Jančařík porazil Patricka Franzisku, ale to bylo na postup málo

Sen o medaili na mistrovství Evropy v rumunské Kluži se českému týmu mužů rozplynul ve čtvrtfinále. Po skvělých výkonech ve skupině narazili svěřenci trenéra Josefa Plachého na obhájce titulu a medailisty z olympijských her v Tokiu Němce. Ti sice přijeli na šampionát bez Timo Bolla a Dimitrije Ovtcharova, potvrdili však, že i bez těchto dvou hvězd disponují mimořádně silným kádrem. Český tým dlouho vzdoroval, ale nakonec s favoritem šampionátu prohrál 1:3.

Hned v úvodní dvouhře zaznamenal Tomáš Polanský první prohru na turnaji, když nestačil na Benedikta Dudu. Vyhrál sice první set, jenže do toho druhého vstoupil velmi nešťastně, když bleskově prohrával 0:7. Pak sice náskok soupeře stahoval, ale set nakonec prohrál. Třetí dějství bylo poměrně vyrovnané, jenže koncovka patřila německému reprezentantovi. A když pak Polanský prohrával ve čtvrtém setu 0:3, pokusil se zastavit tlak soupeře oddechovým časem. První míček však uhrál až za stavu 0:5. Český reprezentant dál bojoval, snížil na rozdíl jediného bodu, jenže Duda už svoji šanci nepustil. „V Bundeslize jsem s ním vyhrál, takže jsem cítil šanci. Jenže jsem v zápase nevěděl, čeho se chytnou. Dostával mě na servisu i na příjmu, když jsem to otevřel, ovčas zahrál super kouli. Nebyl jsem lepší ve hře a ani na prvních míčcích,“ komentoval vstup do utkání Tomáš Polanský.

Lubomír Jančařík vlétl do souboje s Patrickem Franziskou jako uragán. Vedl velmi rychle 5:0 a zkušený Němec měl co dělat, aby zatáhl za záchrannou brzdu. Postupně náskok snižoval, vyrovnal na 8:8, jenže set si český hráč už vzít nenechal. Také ve druhém setu svítil na ukazateli stav 8:8 a stejně tak se z jedenáctého míčku radoval Jančařík.

Pak ale Franziska českého hráče jednoznačně přehrál, když mu ve třetím setu dovolil jediný míček. Dokonce v dalším setu srovnal na 2:2, jenže Lubomír Jančařík je obrovský bojovník. Opět měl lepší vstup do rozhodujícího setu a za stavu 0:3 si Franziska vzal oddechový čas. Pak opět předvedl, že je hráčem světové extratřídy a postupně snižoval. Nejblíž vyrovnání byl za stavu 7:8, jenže Jančařík hrát taky skvěle a zápas dotáhl do vítězného konce. „Mám obrovskou radost z toho, že jsem porazil tak skvělého hráče. Hrál jsem dobře a každý ví, že Patrick je člen absolutní světové špičky. Na druhou stranu mě samozřejmě mrzí, že to nestačilo na úspěch celého mančaftu. Jsem ale stoprocentně přesvědčen, se nás Němci začali bát. Ukázali jsme jim, že můžeme proti nim hrát, Jirka zahrál skvěle, totéž Poliš a já věřím, že to jednou vyjde,“ řekl po utkání Lubomír Jančařík.

Na třetím místě sestavy německého týmu se objevil Dang Qiu, hrající penholderem a Jiří Martinko měl zpočátku s jeho rychlou rukou velké problémy. První set se vůbec nedostal do tempa, v tom druhém už měl dokonce setbol, jenže ho neproměnil. Třetí dějství se rovněž rozhodovalo až v koncovce. Tentokrát už český hráč uspěl. Srovnat už se Martinkovi neporadilo a Němci získali důležitý druhý bod. „Hrozně dlouho jsem nehrál proti penholderu, takže jsem se první set opravdu seznamoval s jeho hrou. On to do mne spustil a já jsem nehrál nijak zázračně. Od druhého setu už to bylo vyrovnané. Bohužel jsem zase nezvládl koncovku druhého setu, což mě mrzelo. Pak jsem ale otočil třetí set, vlastně ani nevím jak. Bylo to prostě vyrovnané, takže mě mrzí, že jsem nakonec prohrál.“

Ten třetí pak zařídil Patrick Franziska, který porazil spoluhráče z bundesligového Saarbrückenu Tomáše Polanského. Zapomněl na prohru s Lubomírem Jančaříkem a od úvodních výměn byl o malinko lepší. S výjimkou druhého setu, který pro sebe získal Polanský. Musel však předvést to nejlepší, co v danou chvíli uměl, protože český hráč bojoval o každý míček. Po obrovské a vyrovnané bitvě rozhodující třetí bod získal. „On si na mne ohromně věří, protože spolu hodně trénujeme a on zná mé slabiny. Mně naopak jeho styl hry nesedí. Moc jsem nevěřil, že ho budu mít čím překvapit a porazit. Bylo to ale hodně vyrovnané, škoda koncovky třetího setu, kdy jsem za stavu 10:10 bychoval na servisu,“ dodal Polanský.

Německo postoupilo do semifinále, kam se probojovaly také týmy Ruska, Švédska a Dánska. Družstvo České republiky skončilo na pátém místě společně s Rumunskem, Rakouskem a Anglií.

Mistrovství Evropy družstev 2021, Kluž

Výsledky českých týmů

Muži, čtvrtfinále

Německo – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1

Benedikt DUDA – Tomáš POLANSKÝ 3:1 (-9,5,8,5), Patrick FRANZISKA – Lubomír JANČAŘÍK 2:3 (-8,-8,1,9,-8), Dang QIU – Jiří MARTINKO 3:1 (3,10,-10,7), Patrick FRANZISKA – Tomáš POLANSKÝ 3:1 (6,-8,10,2).