Češi v prvním kole dvouhry téměř bezchybní

Radim Bako měl z vítězství nad Italem Johnem Oyebodem obrovskou radost

Maraton zápasů soutěží ve dvouhře na mistrovství Evropy juniorů v Ostravě začali mladí čeští reprezentanti bezchybně. Všichni tři kadeti v prvním kole vyhráli a postoupili do kola druhého, v němž je přímo nasazený Šimon Bělík. Dařilo se i juniorům, naopak juniorky a kadetky postoupily do druhého kola pouze tři.

Kadeti váleli, ve třech zápasech ztratili pouze jediný set, konkrétně Matyáš Lebeda porazil Viachaslaua Belakona z Běloruska 4:1. Byl však po zápase velmi spokojený. „Byl to můj cíl, chtěl jsem přejít přes první kolo,“ řekl po zápase český reprezentant a dodal: „Myslím, že to byl povedený zápas, hrál jsem opravdu dobře. Byl jsem sice před touto premiérou ve dvouhře jednotlivců na mistrovství Evropy trochu nervózní, ale už při rozcvičování jsem se snažil to překonat. Uklidnil mě vyhraný první set, pak už to bylo dobré.“ Další dva kadeti Ondřej Květon a Vít Kadlec si se svými soupeři poradili také bez větších problémů. Oba vyhráli 4:0.

Na výkony mladších členů reprezentace navázali také junioři. Tomáš Martinko vyprovodil Němce Dominicka Jonacka poměrně rychle 4:1 na sety, Radim Bako se s Italem Johnem Oyebodem nadřel o poznání víc. Po výhře 4:2 byl ovšem hodně spokojený a radostně si zakřičel na celou halu. „On je žebříčkové o poznání výš, takže to je velmi cenné vítězství. Prohrál jsem s ním navíc v družstvech 1:3 a měl jsem mu co oplácet. Tehdy jsem ale nehrál tak dobře, sám jsem se vyházel a neměl jsem šanci. Teď jsem se snažil míček víc držet na stole, a to se mi dařilo. Jsem za výhru moc rád a mým cílem je pochopitelně dojít ve dvouhře co nejdál,“ řekl po zápase Radim Bako.

I dalším českým juniorům se dařilo. Do druhého kola postoupil František Onderka po výhře 4:1 nad Dánem Patrickem Skarksholmem, Radek Skála si poradil v sedmisetové bitvě s dalším Dánem Peterem Svennsingsenem. Vyřazen tak byl pouze Adam Štalzer. Nad Italem Andreou Puppem vedl už 3:1 na sety, bohužel tohle vedení vedení se mu nepodařilo dotáhnout do vítězného konce.

Juniorky už tolik úspěšné nebyly. Do druhého kola, do něhož byla přímo nasazena Zdena Blašková, se probojovaly pouze Gabriela Štěpánová a Linda Záděrová. Obě shodně své soupeřky přehrály 4:0. Další tři české reprezentantky o postup usilovaly marně. Blízko k němu měla Jana Vašendová, která hrála s Maďarkou Fanni Harasztovichovou naprosto vyrovnanou partii. V rozhodujícím sedmém setu prohrála 9:11. Ještě lepší pozici měla Anna Klempererová, která proti Angličance Charlotte Bardsleyové vedla 3:2 na sety, ovšem poslední dvě sady nezahrála dobře.

O mnoho lépe nedopadly ani kadetky. Ze tří, které se představily v prvním kole, postoupila do druhého pouze Tereza Bártová. Doplní v něm nasazenou Helenu Sommerovou. V zápase s Lucemburčankou Emilie Piquardovou měla být favoritkou, jenže dlouho to tak nevypadalo. „Sama jsem si to komplikovala lehkými chybami, soupeřka byla slabší. Asi jsem byla i trochu nervózní,“ přiznala po zápase. „Nejdůležitějším momentem byla koncovka čtvrtého setu. Už jsem v něm prohrávala 2:7, ale podařilo se mi vyrovnat a pak vyhrát koncovku. Chtěla bych ještě alespoň jeden zápas na turnaji vyhrát, to ovšem budu muset zlepšit svoji hru,“ dodala.

Zbylé dvě české hráčky na své soupeřky nestačily. Obě přitom vyhrály první set. Nela Hanáková podlehla 1:4 Belgičance Saře Devosové, Kateřina Pisárová stejným poměrem Švédce Nomin Baasanové.

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra juniorů, 1. kolo: Tomáš MARTINKO – Dominik Jonack (Něm.) 4:1 (2,-7,4,6,3), Radim BAKO – John Oyebode (It.) 4:2 (12,9,-9,-9,5,9), Radek SKÁLA – Peter Svennsingsen (Dán.) 4:3 (8,-12,-10,9,5,-9,6), František ONDERKA – Patrick Skarksholm (Dán.) 4:1 (5,6,-8,4,12), Adrea Puppo (It.) – Adam ŠTALZER 4:3 (10,-7,-4,-9,5,9,2).

Dvouhra kadetů, 1. kolo: Vít KADLEC – Sebastian Flaatten (Nor.) 4:0 (15,8,6,5), Ondřej KVĚTON – Arturs Spalis (Lot-) 4:0 (6,4,0,6), Matyáš LEBEDA – Viachaslau Belakon (Běl.) 4:1 (7,8,-10,11,5).

Dvouhra juniorek, 1. kolo: Fanni Harasztovichová (Maď.) – Jana VAŠENDOVÁ 4:3 (12,-3,5,-6,5,-6,9), Sophia Kleeová (Něm.) – Klára HRABICOVÁ 4:1 (6,7,9,-8,2), Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Vlada Caraulnaiová (Mold.) 4:0 (10,7,7,4), Charlotte Bardsleyová (Angl.) – Anna KLEMPEREROVÁ 4:3 (14,-8,-5,8,-9,3,2), Linda ZÁDĚROVÁ – Joana Lopesová (Portug.) 4:0 (5,9,2,9).

Dvouhra kadetek, 1. kolo: Nomin Baasanová (Švéd.) – Kateřina PISÁROVÁ 4:1 (-7,6,9,5,9), Tereza BÁRTOVÁ – Emilie Piquardová (Luc.) 4:2 (-4,6,-14,10,2,8), Sara Devosová (Bel.) – Nela HANÁKOVÁ 4:1 (-7,6,11,6,9).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE