Češi v prvním utkání baráže podlehli Polsku těsně 2:3

První bod domácího týmu vybojoval na nepříznivého stavu Dmitrij Prokopcov

Velmi dramatický průběh mělo první barážové utkání o nasazení na ME družstev 2017 mezi domácím výběrem České republiky a Polskem. V Klatovech vedli hosté už 2:0, pak dokázali svěřenci trenéra Jindřicha Panského vyrovnat a rozhodující bod pro Poláky vybojoval Jakub Dyjas. Prohra 2:3 však dává českému týmu slušnou naději do odvety, která se hraje 18. dubna v Bialystoku.

V úvodním zápase začal Lubomír Jančařík proti polské jedničce Jakubu Dyjasovi velmi dobře. Byl aktivnější a v závěru prvního setu měl výhodu dvou setbolů. Polák však využil výhody servisu, s trochou štěstí srovnal a nakonec úvodní dějství získal pro sebe. Postupně pak ovládl hru za stolem. Jančařík se marně snažil recept na jeho rychlou agresivní hru a prohrál 0:3.

Nejmladší člen českého výběru Tomáš Polanský měl velmi těžkou úlohu. Naturalizovaný Číňan Wang Zeng Yi je na světovém žebříčku o sto příček výš a také zkušenostmi výrazně převyšuje Polanského. První dva sety vyhrál bez větších problémů. V tom třetím se český hráč přece jen pustil do boje mnohem odvážněji a vedl už 6:0. Set nakonec vyhrál a nechybělo mnoho, aby zápas otočil. V závěru čtvrtého setu odvrátil za stavu 6:10 tři mečboly soupeře, ten čtvrtý už ale Polák proměnil.

Šance českého týmu na dobrý výsledek před odvetou vykřesal Dmitrij Prokopcov, který za stavu 0:2 nastoupil proti Danielu Gorakovi. Svého soupeře doslova převálcoval. Hrál uvolněně, důrazně a bez vlastních chyb. Výhra 3:0 potěšila nejen zaplněné hlediště klatovské haly, ale také zkušeného českého reprezentanta. „Byl to nadprůměrný výkon. To musím říct. Hodně jsem se soustředil na první set, který byl psychicky hodně důležitý. Za stavu 0:2 jsem se snažil vyhecovat publikum, přitom jsem se ale striktně držel své taktiky. Obojí se mi podařilo. Já jsem Goraka porazil před týdnem v polské lize, takže měl možná trochu větší respekt. Ale to je jeho věc, mně se zápas povedl a jsem proto moc rád,“ řekl Dmitrij Prokopcov.

Neméně složitou roli měl i Lubomír Jančařík, kterého čekal ve čtvrté dvouhře Wang Zeng Yi. Zvládl však psychický tlak a podal výrazně lepší výkon, než v prvním zápase. Od úvodu první sady vedl v každém setu a nakonec po výhře 3:0 mohl divákům poděkovat za jejich podporu. „Byl jsem ve druhém zápase mnohem víc uvolněný. V tom úvodním jsem měl trochu smůly a pak taky soupeř hrál výborně. Teď jsem měl pocit, že je Číňan trochu nervózní. Vycházelo mi vše od první výměny a jsem rád, že bez ztráty setu jsem zápas dotáhl do vítězného konce,“ hodnotil své vystoupení Lubomír Jančařík.

Rozhodující bitvu o vítězství v celém utkání svedli Tomáš Polanský a Jakub Dyjas. Polák českého hráče letos porazil při jeho premiéře v Bundeslize a vyhrál i tentokrát. Polanský sice vybojoval jeden set, ve čtvrté sadě odvrátil čtyři mečboly, ovšem pak už si Dyjas vítězství vzít nenechal. „Nevyšla nám sestava, protože my jsme chtěli, aby Luboš Jančařík šel na Číňana hned v první zápase. Je to škoda, protože jsme museli odvracet nepříznivý stav. Ale klobouk dolů před bojovností našich hráčů. Musím je všechny pochválit a říct, že prohra 2:3 s žebříčkově silnějším soupeřem není žádná ostuda. A už vůbec to neznamená, že bychom nemohli postoupit. V odvetě začínáme za stavu 0:0 a pojedeme do Polska bojovat o každý bod,“ dodal k utkání trenér Jindřich Panský.

Kvalifikace ME družstev 2017, Klatovy

Muži, baráž

Česká republika – Polsko 2:3

Lubomír JANČAŘÍK – Jakub Dyjas 0:3 (-11,-8,-9), Tomáš POLANSKÝ – Wang Zeng Yi 1:3 (-6,-4,4,-9), Dmitrij PROKOPCOV – Daniel Gorak 3:0 (3,9,1), Lubomír JANČAŘÍK – Wang Zeng Yi 3:0 (9,7,10), Tomáš POLANSKÝ – Jakub Dyjas 1:3 (-3,-8,7,-11).