Kadetky po prohře ve finále berou stříbro

Kateřina Pisárová vybojovala proti Ukrajinkám velmi důležitý bod, na další sahala i proti Ruskám

Na turnaji Czech Junior & Cadet Open v Hodoníně česká reprezentace bez medaile neskončí. Družstvo kadetek porazilo ve čtvrtfinále Rumunsko 3:1 a postoupilo do semifinále. V něm porazilo Ukrajinu 3:1 a teprve až ve finále narazilo na silné Rusko. Po prohře 0:3 se české hráčky radují ze stříbrných medailí.

Čtvrfinálový souboj skvěle rozehrála Tereza Bártová, když porazila rumunskou jedničku Biancu Mei Rosuovou. Druhý bod přidala Helena Sommerová a zdálo se vše jasné. Pak ale bohužel Kateřina Pisárová nedotáhla vedení 2:1 na sety a zápas ztratila. Žádné komplikace však česká jednička Helena Sommerová nepřipustila. Vyhrála nad Mei Rosuovou a mladé české reprezentantky se mohly radovat. „První turnaj v roce a hned medaile. To je skvělé. Navíc po výhře nad Rumunkami. To se vždycky počítá. Klíčový byl samozřejmě hned první zápas, kdy Terka vyhrála v pěti setech. Celé to založila a Helča to pak dotáhla. Potvrdila roli lídra týmu, dvě výhry, to je prostě paráda. Holky dřely, hecovaly se a za to je musím pochválit,“ řekl po utkání trenér Martin Pytlík.

V boji o postup do finále se český tým mohl opět spolehnout na skvěle hrající Helenu Sommerovou, ke které se tentokrát přidala Kateřina Pisárová. Úvodní dvouhru totiž Tereza Bártová prohrála, pak česká jednička srovnala a přišla veledůležitá třetí dvouhra. V ní začala Pisárová velmi špatně a prohrála s Anastasií Khachaturovou 1:11. Pak ale začala hrát mnohem odvážněji a zápas dovedla do rozhodujícího pátého setu. „Vloni jsem s touto Ukrajinkou jasně prohrála. Jenže každý zápas je jiný. Důležité bylo, že jsem ve čtvrtém setu otočila nepříznivý vývoj a vyhrála,“ řekla po utkání Kateřina Pisárová. V rozhodujícím setu vedla 9:7, jenže soupeřka srovnala. Česká kadetka naštěstí využila výhodu servisu. „Byly to nervy, ale trenér mi poradil, jaký mám dát servis. Zahrála jsem to podle něj a vyšlo to,“ dodala s úsměvem.

Utkání pak dotáhla do vítězného konce Helena Sommerová. Ta naopak tvrdila, že psychicky byla v pohodě a necítila žádnou nervozitu. „Jsem s výkony v obou zápasech spokojená. Hrála jsem dobře, takže se můžeme těšit na boj o zlato. Postup do finále je pro nás obrovský úspěch a máme velkou radost.“

Finále proti Rusku už českým kadetkám nevyšlo. Vybojovaly pouze dva sety, jinak byly soupeřky přece jen lepším týmem. Potvrdil to po utkání i trenér Martin Pytlík. „Výsledek asi odpovídá reálnému poměru sil. Nám navíc vůbec nevyšel los. Terka i Helča ve dvouhrách šly na hráčky, které jim stylově nesedí. S tím jsme nemohli nic dělat. Kačka mě ovšem mile překvapila, jak se postupně dokázala vypořádat s trávou soupeřky. Jenže Ruska pak trochu změnila taktiku a na tu už jsme nedokázali zareagovat,“ shnul vystoupení svých hráček ve finále.

Dodal, že se stříbrnými medailemi je velmi spokojen. České kadetky totiž neměly úplně jednoduchý los a v play off dvakrát vyhrály. „Je to přesně tak. Vždyť už ve skupině jsme porazili Slovenky a Maďarky, pak ve čtvrtfinále Rumunky a nakonec i Ukrajinky. Holky předvedly na turnaji vynikající výkon a musím je za to moc pochválit.“

České juniorky se naopak do semifinále neprobily. S druhým nasazeným týmem turnaje Ruskem sice prohrály 0:3, ale výsledek je to pro české barvy až nespravedlivě krutý. Linda Záděrová hned v prvním zápase totiž nehrála špatně a promarnila vedení 10:8 ve třetím setu, čímž ztratila momentum a navíc prohrála koncovku i ve čtvrté sadě. Ve druhé dvouhře Klára Hrabicová také nezvládla důležitý třetí set, ale na rozdíl od Záděrové dostala duel až do páté sady, kde ale také padla. Snad jen Anna Klempererová se nevyrovnala Voroninové, která jí evidentně neseděla a prohrála bez získaného setu.

Také kadeti skončili před branami semifinále. Los jim za soupeře určil silné Rusko, které splnilo roli favorita. Hned v první dvouhře prohrála opora českého týmu Vít Kadlec s Vladislavem Bannikovem. A podobně dopadli i jeho spoluhráči. Oba dokázali uhrát jeden set, Daniel Košťál dokonce drtivým způsobem 11:0, ovšem to samozřejmě na celkový úspěch týmu nestačilo.

Hned dvojitá šance projít dál byla v juniorech, ale ani jednomu týmu se to bohužel nepovedlo. Áčko se střetlo s Ruskem a ačkoliv bylo dle nasazení favoritem, soupeř to byl více než silný. Tomáš Martinko zahájil utkání dobře a přidal první bod, jenomže ten byl nakonec také poslední. Radek Skála po boji padl 1:3 a František Onderka na trojce neuhrál ani set. Nakonec stejným poměrem skončil i souboj jedniček a Rusové tak mohli slavit postup do semifinále.

Béčko juniorů dostalo třetí nasazené Slováky a svedlo s nimi skvělou bitvu, která ale neměla šťastný konec. Filip Delinčák režírovat výhru Slováků 3:1, i když s Bělíkem ve čtvrté dvouhře prohrával už 0:2 a odvracel i mečbol. Možná rozhodující utkání byl souboj trojek, kde měl Květon Dika na lopatě, ale nedotáhl to do vítězného konce. Přesto si druhý český juniorský tým zaslouží za svůj velký vzdor pochvalu.

Nejúspěšnější zemí v soutěžích družstev bylo bezkonkurenčně Rusko. Kromě zlata kadetek se z vítězství radovali také kadeti a juniorky. Pouze junioři podlehli ve finále Polsku a skončili druzí.

2020 ITTF Junior Circuit Premium, Czech Junior & Cadet Open

Výsledky českých družstev

Družstva juniorek, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA 1 – Rusko 0:3. Linda ZÁDĚROVÁ – Arina Slautinová 1:3 (6,-6,-10,-9), Klára HRABICOVÁ – Natalia Malininová 2:3 (-3,9,-10,8,-5), Anna KLEMPEREROVÁ – Vlada Voroninová 0:3 (-6,-11,-6).

Družstva juniorů, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA 1 – Rusko 1:3. Tomáš MARTINKO – Maksim Bokov 3:2 (-8,4-10,7,8), Radek SKÁLA – Damir Akhmetsafin 1:3 (-9,-12,6,-9), František ONDERKA – Maksim Kaburkin 0:3 (-8,-6,-5), Tomáš MARTINKO – Damir Akhmetsafin 0:3 (-8,-9,-8). Slovensko – ČESKÁ REPUBLIKA 2 3:1. Filip Delinčák – Adam ŠTALZER 3:1 (7,-9,3,5), Adam Klajber – Šimon BĚLÍK 1:3 (-7,8,-8,-6), Dalibor Diko – Ondřej KVĚTON 3:2 (10,-10,-7,8,8), Filip Delinčák – Šimon BĚLÍK 3:2 (-9,-9,10,11,4).

Družstva kadetů, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA 1 – Rusko 0:3. Vít KADLEC – Vladislav Bannikov 1:3 (-4,9,-1,-3), Štěpán BRHEL – Sergej Ryžov 1:3 (-7,-6,2,-2), Daniel KOŠŤÁL – Alexej Perfyliev 1:3 (-5,-8,0,-2).

Družstva kadetek, čtvrtfinále: Rumunsko – ČESKÁ REPUBLIKA 1 1:3. Bianca Mei Rosuová – Tereza BÁRTOVÁ 2:3 (8,-3,-7,4,-7), Evelyn Ungvariová – Helena SOMMEROVÁ 0:3 (-5,-8,-5), Iuliana Daniela Gainaová – Kateřina PISÁROVÁ 3:2 (-4,5,-6,6,5), Bianca Mei Rosuová – Helena SOMMEROVÁ 1:3 (-6,10,-8,-9), semifinále: Ukrajina – ČESKÁ REPUBLIKA 1 1:3. Veronika Matiuninová – Tereza BÁRTOVÁ 3:0(4,5,8), Sofiia Sheredehová – Helena SOMMEROVÁ 0:3 (-7,-9,-6), Anastasia Khachaturová – Kateřina PISÁROVÁ 2:3 (1-7,7,-8,-9), Veronika Matiuninová – Helena SOMMEROVÁ 0:3 (-8,-7,-7), finále: Rusko – ČESKÁ REPUBLIKA 1 3:0. Anastasiia Beresnevová – Tereza BÁRTOVÁ 3:0 (6,7,3), Vasilisa Danilová – Helena SOMMEROVÁ 3:0 (10,4,8), Asastasiia Ivanová – Kateřina PISÁROVÁ 3:2 (6,10,-8,-3,8).