České hlasy z Kazaně

O nedělních zápasech českých stolních tenistů na MEJ 2011 hovoří vedoucí výpravy Andrea Botková a trenér kadetů Luboš Pěnkava.

Andrea Botková: „Prostě parádní neděle. Kdyby postoupili také junioři, tak bychom se zařadili vedle Polska, které bylo jediným státem se všemi družstvy mezi osmi. Už dlouho jsme neměli tři družstva v boji o medaili. Škoda juniorů proti Anglii, šanci na bod měl Kuba Seibert na trojce proti Cullenovi. První dva sety prohrál těsně a v pátém pak vedl 4:3, ale udělal potom pět lehkých chyb. Ondra Bajger sehrál s Pitchfordem skvělý zápas a Michal Beneš prohrál s Evansem první set devět a pak už to nešlo.
…Dneska jsme tady zažili na vlastní kůži, jak vratká je hrana úspěchu a neúspěchu, protože naše juniorky při barážovém utkání s Angličankami byly už jednou nohou v pavouku o 17. až 24. místo. Prohrávaly 1:2 na zápasy a Adámková s Armitageovou 0:2 na sety a 2:6. Vypadalo to na konec, ale najednou se to otočilo… a najednou zítra hrají se Švédkami o medaili a mají podle mě velkou šanci.
Také kadeti se dostali už nahoru, i když já jsem jim věřila i po těch dvou porážkách. Tibor Pavlík se už dostal do psychické pohody a je to ten hráč, kterého známe z mezinárodních turnajů v průběhu roku. S Rusem Černovem to bylo také na hraně, prohrával 1:2 na sety a 3:5. Soupeř byl rozjetý, ale Tibor ho dokázal zastavit a proti ruské přesile mezi diváky zvládl koncovku pátého setu. Reitšpies utrpěl první porážku v singlu v turnaji, ale Rus Šapošnikov je obranář a forhendem hodně útočí. David si moc nevěřil a asi si myslel, že na něho nemá hru. Přitom Pavlík na něho měl, vyhrál první set a pak vedl 8:5 a vypadalo to velmi dobře. Jenže se to otočilo…“

Luboš Pěnkava: „V utkání proti Rusku vyhrál tým. Předtím družstvo táhnul David Reitšpies, dneska jsem byl moc rád, že Tibor Pavlík zápas s Černovem zvládnul. Do té doby měl jedno vítězství a pět porážek. Platil nováčkovskou daň a měl často trému. Chytnul se však v pravý čas.“

Andrea Botková: „Kadetky si s Estonkami poradily v pohodě a přitom jejich soupeřky v minikadetkách byly výkonnostně lepší. Jak se časy mení… teď byly naše holky jasnými favoritkami a také do prokázaly.
Vítězství juniorek nad Francouzkami je možné označit za senzaci. Po losu jsem věděla, že jsou hratelné. Gasnierová je sice nepříjemná hráčka, levačka se sendvičem na forhendu, ale o dalších dvou jsme věděli, že jsou k poražení. Na trojku postavily Francouzky obranářku Bergeovou a na ni šla Simona Šlehobrová, která ji v Hodoníně na Czech Open porazila. Tipovala bych to před zápasech 60 na 40 pro soupeřky. Dáša Blašková to zvládla super, v prvním utkání s Levequeovou třikrát za sebou koncovku. Simona začala na obranu v takovém stylu první dva sety, jak jsem českou hráčku do defenzívy už dlouho neviděla hrát. Na začátku pátého setu prohrávala 0:4, otočila na 5:4 a v infarktové koncovce zvítězila 15:13. Blašková potom proti Gasnierové podala výborný taktický výkon a byla o třídu lepší. Hrála chytře, dobře umísťovala míčky a držela soupeřku na bekhendu. V družstvech ještě neprohrála a má skóre 6:0.“