K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

České kvarteto odlétá na Evropské hry do Minsku


Hana Matelová bude ve dvouhře šestnáctá nasazená a ví, že začíná boj o letenky do Tokia

Už sobotu začne v běloruském Minsku turnaj stolních tenistů na Evropských hrách. Do soutěže družstev se ani jeden z českých týmů neprobojoval, byť před čtyřmi v Baku lety ženy obsadily třetí místo.

Chybět však české barvy nebudou ve dvouhrách. Na turnaj se kvalifikovali Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Hana Matelová a Dana Čechová. Společně s trenéry Josefem Plachým a Petrem Engelem odlétají vládním speciálem společně s celou českou výpravou.

Jedinou hráčkou z českého kvarteta, která startovala na hrách už před čtyřmi lety, je Hana Matelová. Jako jediná je také nasazená mezi nejlepšími šestnácti. Aktuálně 55. hráčka světového žebříčku se před odletem připravovala v Düsseldorfu, kde trénovala také společně s Danou Čechovou. „Měla jsem týden po turnajích v Asii čas si trošku odpočinout a v klidu potrénovat a připravit se. Což doufám, že se mi povedlo. Moc se do Minsku těším, protože to bude přeci jen změna oproti jiným turnajům. Od zahajovacího ceremoniálu po fandění a sledování dalších sportovců. Hraje se o první místa na olympiádu do Tokia a s tím pocitem tam i jedeme, že se o ně dokážeme poprat,“ řekla.

Danu Čechovou čeká na Evropských hrách premiéra, před čtyřmi lety byla na mateřské dovolené. „Mrzí mě, že se na hry neprobojovalo naše družstvo, protože si myslím, že bychom mohly pomýšlet vysoko. Na druhé straně jsem moc ráda, že se mi podařilo kvalifikovat do dvouhry. Udržet se v elitní stovce světového žebříčku a probojovat se do Misku, to byly hlavní dva dlouhodobé cíle v této sezoně,“ přiznala před odletem.

Je ráda, že se individuální soutěže hrají hned v úvodu programu, protože všichni hráči a hráčky budou mít stejnou výchozí pozici. „Budou tam nejlepší hráči a hráčky Evropy a kdyby někteří z nich měli výhodu, že budou rozehraní ze soutěže družstev, bylo by to pro nás ostatní ještě těžší. I tak si dávám jen jeden základní cíl, vyhrát minimálně zápas prvního kola. Pak se teprve uvidí.“

Na trénink budou mít čeští reprezentanti dva dny. Letí vládním speciálem ve středu, o den později si vyzkouší podmínky v hale. V sobotu je pak čekají první zápasy. „Mám moc ráda tyhle multisportovní akce. Už třeba když jsme si vyzvedávali jednotné oblečení, měla jsem pocit podobný, jako před olympiádou. Stejně tak let vládním speciálem, už to samo o sobě je pro sportovce zážitek,“ dodala.

Jako o menší olympiádě hovoří o Evropských hrách Lubomír Jančařík. V Riu před třemi lety byl, teď se těší na premiéru evropského formátu her. „Tohle je určitě výhoda, vím do čeho jdu. Tato akce totiž není jen o stolním tenise, nedá se srovnat s mistrovstvím Evropy nebo turnaji světového okruhu. Je tam jiná atmosféra, jiný tlak. Chtěl bych ty zkušenosti využít,“ přemýšlí o plánech.

Ty konkrétní si ovšem nedává. Dvouhru na hrách považuje za turnaj výběru těch nejlepších evropských hráčů. Podobně jako na olympiádě v ní totiž mohou startovat jen dva z jedné země. „Jsem odpočatý a správně nažhavený. Pomohlo mi, že jsem nejel na turnaje světového okruhu do Číny a Hong Kongu. Mohl jsem si trochu odpočinout a pak hlavně dobře trénovat. Tak se to doufám projeví na hře a podaří se nějaký dobrý výsledek.“

Pavel Širuček jako jediný z českého kvarteta ještě nehrál na olympiádě, ovšem paradoxně i on vzpomíná na hry mládeže, kde se setkal se sportovci jiných odvětví. „Jako kadet jsem byl na podobných hrách a vzpomínám si, že se mi to moc líbilo. Proto se do Minsku těším a věřím, že kromě turnaje ve stolním tenise zažiju něco nového i mimo halu. Setkám se doufám například olympijským vítězem s judistou Lukášem Krpálkem, což bude obrovský zážitek.“

Pochopitelně nejdůležitější bude i pro aktuální českou mužskou jedničku turnaj ve dvouhře. Na něj je Pavel Širuček dobře připravený. „Nejdůležitější bude popasovat se s halou. Budeme mít asi jen dva tři tréninky a pak hned klíčový první zápas. Já osobně přitom na turnajích mám úvodní kola slabší, než ta další. Potřebuji se trochu rozehrát. Ale tady nebude čas, konkurence je obrovská, budou tam nejlepší hráči Evropy a já bych moc rád udělal nějaký dobrý výsledek. Když si vzpomenu na mistrovství Evropy, kde se Rumun Ionescu probojoval až do finále, říkám si, že proč bych nemohl já při dobrém rozlosování přemýšlet o bojích o medaile. Snažím se být pozitivně naladěn a doufám, že se to povede.“

Na rozdíl od Jančaříka si havířovský odchovanec naopak pochvaluje to, že byl na turnajích seriálu World Tour v Asii. „Myslím, že sil mám dost a na těch turnajích jsem odehrál těžké zápasy. Tohle já potřebuji. Jakmile měsíc nehraju kvalitní zápas, necítím potřebnou jistotu. Vynechal jsem Japan Open, a to mi stačilo. Jak říkám, připraven jsem dobře.“

Turnaje ve dvouhře na Evropských hrách v Minsku startují v sobotu 22. června. Tituly z Baku z roku 2015 ve dvouhře vybojovali Němec Dimitrij Ovtcharov a Nizozemka Liao Li.

 

Evropské hry 2019, Minsk

Nejvýše nasazení hráči a hráčky

Dvouhra mužů

1. Timo Boll (Něm.), 2. Matias Falck (Švéd.), 3. Dimitrij Ovtcharov (Něm.), 4. Liam Pitchford (Angl.), 5. Vladimir Samsonov (Běl.), 6. Simon Gauzy (Fr.), 7. Kristian Karlsson (Švéd.), 8. Daniel Habesohn (Rak.), 9. Emmanuel Lebesson (Fr.), 10. Jonathan Groth (Dán.), 11. Marcos Freitas (Portug.), 12. Tomislav Pucar (Chorv.), 13. Tiago Apolonia (Portug.), 14. Cedric Nuytinck (Belg.), 15. Darko Jorgič (Slovin.), 16. Alvaro Robles Martinez (Šp.).

Dvouhra ženy

1. Bernadette Szocsová (Rum.), 2. Sofia Polcanová (Rak.), 3. Matilda Ekholmová (Švéd.), 4. Petrissa Soljaová (Něm.), 5. Elizabeta Samarová (Rum.), 6. Georgina Potaová (Hungary), 7. Li Jie (Niz.), 8. Fu Yu (Portug.), 9. Britt Eerlandová (Niz.), 10. Margaryta Pesotská (Ukr.), 11. Barbora Balážová (Sloven.), 12. Polina Michajlovová (Rus.), 13. Han Ying (Něm.), 14. Li Qian (Pol.), 15. Ni Xia Lian (Luc.), 16. Hana MATELOVÁ (Česká republika).

Kompletní informace najdete ZDE