České naděje se dobře prezentovaly na tradičním turnaji v Linzi

Na stupních vítězů se vystřídala celá řada českých hráčů a hráček

Ve dnech 19. – 22. dubna 2019 se v TIPS Aréně v rakouském Linci uskutečnil 19.ročník mezinárodního turnaje mládeže Linz – Austria  Raiffeisen Youth TT – Championships. V konkurenci 454 hráčů a hráček z 18 zemí se jej zúčastnilo i 65 mladých stolních tenistů a stolních tenistek z České republiky a naše mladé naděje se v této konkurenci opět vůbec neztratili.

V soutěžích družstev jsme měli v závěrečných bojích v neděli odpoledne a v podvečer zastoupení hned několika družstev. V kategorii dorostenek Martina Nováková (TJ Sokol PP Hradec Králové 2) a Tereza Ajdini (TJ Krupka) v barvách Ústeckého kraje obsadily pěkné 3. místo. Na 5. místě navíc skončilo druhé družstvo Ústeckého kraje Kristýna Kacálková (SKST Děčín) a Kateřina Hnátková (TJ Sokol Vsetín). Stejně pěkného úspěchu dosáhlo družstvo kadetek Monika Pařízková (SKST Liberec) a Kateřina Pisárová (KST Rakovník). V semifinále nešťastně prohrály s družstvem SKST Topolčany / Michalovce 1:3. Češky vedly 1:0 na zápasy a za tohoto stavu prohrála Monika Pařízková s Emou Činčurovou 11:13 v pátém setu a stejně tak i český debl 10:12 v pátém setu. V souboji o 3. místo holky narazily na soupeřky z Berlína, s nimiž již svedly tříhodinový souboj ve druhém stupni skupinového systému. Tentokrát nic neponechaly náhodě a zvítězily jednoznačně 3:0.

Na 5. místě končilo družstvo AC Sparta Praha (Natálie Handlová, Andrea Jungwirthová) a 6. místo obsadilo družstvo KST ZŠ Vyšší Brod (Andrea Meškánová, Aneta Dubravcová). Na 7. místě v soutěži starších žáků skončilo družstvo Ústeckého kraje Jakub Fencl (TTC Litvínov) a Václav Vítů (TJ Krupka). Vynikajícího úspěchu dosáhlo družstvo mladších žákyň SK Dobré ve složení Adéla Sazimová a Vendula Šichanová, když zvítězily ve finále nad družstvem Slovenska 3:1. Nejtěžší překážku musely holky překonat v semifinále, když byly blízko od porážky s družstvem Hesenska 2. Ve čtyřhře, za stavu 1:1 na body, holky vedly 2:1 na sety a prohrály ve dvou koncovkách. V další dvouhře prohrávala Adéla Sazimová s Laurou Klimek 0:2 na sety. Za tohoto stavu zvítězila v koncovce 16:14 a nakonec 3:2 na sety a udržela naději na vítězství. V závěrečné dvouhře zvítězila Vendula Šichanová nad Hannah Kriessbach 3:1 a zajistila tak postup do finále. 6. místo obsadilo družstvo TJ Sokol PP Hradec Králové 2 (Adéla Zoubková, Lucie Masopustová).

Vynikajícího úspěchu dosáhlo rovněž družstvo nejmladších žákyň Veronika Poláková (SKST Vlašim) s Anežkou Truněčkovou (TJ Sokol PP Hradec Králové 2), které zvítězily ve všech osmi utkáních své kategorie a zaslouženě vybojovaly celkové vítězství. Nepopulární 4. místo obsadilo družstvo nejmladších žáků Petr Hodina (TTC Libín Prachatice) a Martin Slaný (SKST Baník Havířov). V této kategorii skončilo na 5. místě další české družstvo Jan Škalda (SK Dobré) a Karel Jedlička (KST Apollo Ústí nad Labem), kteří ve druhém stupni skupinové části vedli nad pozdějšími vítězi ASD Ennio Cristofaro Casamassima 2:0 na zápasy a poté prohráli třikrát 2:3, když v závěrečné dvouhře prohrál Kája Jedlička se Zbigniewem Niziem 9:11 v pátém setu.

V tzv. Challenge turnaji (naše soutěž útěchy) jsme měli též hojné zastoupení na stupních vítězů. V soutěži dorostenek skončilo družstvo KST ZŠ Vyšší Brod 1 Šárka Procházková a Marie Chovancová (SK Svinov) na 3. místě. V kategorii starších žáků zvítězilo družstvo SKST Baník Havířov Antonín Baroš a Vojtěch Slaný, když ve finále porazili tým Západních Čech Jaroslav Jůza (TJ Sokol Plzeň V.) a Jakub Šperl (TJ Dobřany). Mezi mladšími žákyněmi zvítězily Bára Antošová (TJ Tatran Hostinné) s Kateřinou Ďulákovou (KST Zlín). V kategorii mladších žáků zvítězilo družstvo Ústeckého kraje Radim Nechyba (KST Apollo Ústí nad Labem) s Jiřím Řeháčkem (STC Slaný). Tadeáš Vršovský s Jakubem Kabelkou (oba KST Apollo Ústí nad Labem – Ústecký kraj) zvítězili v kategorii nejmladších žáků.

V pondělí vyvrcholily závěrečnými boji soutěže jednotlivců. Ve čtyřech kategoriích jsme měli finálové zastoupení. V kategorii starších žáků vybojoval pěkné 2. místo Jan Pisár z KST Rakovník, když nestačil pouze na Lukase Otta z TTV Kanton Zürich, se kterým prohrál 1:3. Vynikajícího úspěchu dosáhla Monika Pařízková (SKST Liberec), která zvítězila ve finále starších žákyň nad Emou Činčurovou ze Slovenska 11:7 v pátém setu, čímž jí oplatila dvě porážky z průběhu turnaje. Navíc na 3. místě skončila Andrea Meškánová z KST ZŠ Vyšší Brod.

Ve finále mladších žákyň narazila Kateřina Pisárová (KST Rakovník) na Brendu Rühmkorffovou z Hesenska, kterou porazila loni v září na turnaji v Rintelnu. Kačka vedla již 2:0 na sety, soupeřka snížila na 2:1 a rozhodovalo se v koncovce čtvrtého setu. Kačka prohrávala 7:10, sice dokázala srovnat na 10:10, ale nakonec prohrála 12:14 a po porážce 5:11 v pátém setu obsadila velmi pěkné 2. místo. Ve finále nejmladších žákyň narazila Veronika Poláková (SKST Vlašim) na Rakušanku Elenu Schinkovou, kterou v průběhu turnaje již dvakrát porazila. Přestože Verča prohrála 0:3, což byla její jediná porážka ve dvouhrách v celém turnaji, obsadila velmi pěkné 2. místo.

Ve dvouhře nejmladších žáků skončil na 3. místě Jan Škalda (SK Dobré), který v semifinále prohrál s pozdějším vítězem Rakušanem Julianem Rzihauschkem. Vedl 2:1 na sety a v pátém setu dokázal udržet krok do stavu 6:6. Z dalších umístění skončil ve čtvrtfinále starších žáků Jakub Fencl (TTC Litvínov), ve čtvrtfinále starších žákyň se též umístila Natálie Handlová (AC Sparta Praha) a ve čtvrtfinále mladších žákyň skončila Adéla Sazimová (SK Dobré).

Další medailová umístění jsme opět získali i v soutěžích útěchy. V kategorii dorostenek zvítězila Marie Chovancová (SK Svinov). V kategorii dorostenců obsadil 2. místo Jakub Slapnička (TJ ČZ Strakonice). V soutěži starších žákyň skončila na 3. místě Andrea Jungwirthová (AC Sparta Praha). V kategorii starších žáků skončil na 3. místě Alexandru Rosu (SKST Liberec). V soutěži nejmladších žákyň zvítězila Anežka Truněčková (TJ Sokol PP Hradec Králové 2), když ve finále po velmi pěkném výkonu porazila Vandu Vanišovou z STK Pezinok 3:1, čímž jí oplatila předchozí dvě porážky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným hráčům a hráčkám, jejich trenérům a rodičům za úspěšnou reprezentaci.