Česko vyhrálo 3:2, ale do finále postupují Švédové

Čeští stolní tenisté zvítězili v úterý 19. dubna v odvetě semifinále Premier divize JOOLA Evropské ligy národů v Luhačovicích nad Švédskem 3:2, přesto do finále postupuje soupeř, který vyhrál první utkání na domácím stole 3:1. Hrálo se ve skvělé atmosféře, kterou vytvořilo 400 diváků ve sportovním centru Radostova. Pořadatelství se velmi dobře zhostil SK AVEX Zlín ve spolupráci s ČAST. Na webových stránkách ping-pong.cz probíhal přímo internetový přenos a Česká televize ze zápasu pořizovala záznam, který odvysílá ve středu 20. dubna od 16.05 hodin na ČT4.

Čeští stolní tenisté zvítězili v úterý 19. dubna v odvetě semifinále Premier divize JOOLA Evropské ligy národů v Luhačovicích nad Švédskem 3:2, přesto do finále postupuje soupeř, který vyhrál první utkání na domácím stole 3:1. Hrálo se ve skvělé atmosféře, kterou vytvořilo 400 diváků ve sportovním centru Radostova. Pořadatelství se velmi dobře zhostil SK AVEX Zlín ve spolupráci s ČAST. Na webových stránkách ping-pong.cz probíhal přímo internetový přenos a Česká televize ze zápasu pořizovala záznam, který odvysílá ve středu 20. dubna od 16.05 hodin na ČT4.

Trenér Tomáš Demek nechal na lavičce Petra Korbela. Důvodem byly Petrovy bolesti úponu levého kolena, které se ozvaly při dopoledním tréninku před zápasem. Proto nemělo smysl riskovat zvláště před závěrečnou přípravou na mistrovství světa jednotlivců, která začne českým reprezentantům 24. dubna v rakouském středisku Faak am See. Matematika před odvetou byla jasná. Náš postup do finále mohlo zajistit jen vítězství 3:0 nebo při výhře 3:1 lepší poměr setů než 9:6. V Halmstadu jsme totiž s Tre kronor prohráli 1:3 (na sety 6:9).

V prvním singlu se tak představil Jiří Vráblík a trenér Švédů Lindh postavil dost nečekaně na dvojku Mattiase Karlssona. Dvacetiletý vysoký blonďák je nepříjemným protivníkem zvláště kvůli sendvičovému potahu na forhendové straně. Však také našemu, o osm let staršímu reprezentantovi, trvalo dost dlouho, než si na špatně čitelné falše ze Švédova forhendu zvyknul. První sadu Vráblík prohrál a až když začal více hrát přes bekhend soupeře, vývoj utkání se otáčel. Karlsson viditelně znervózněl a začal více kazit i z forhendu. Důležitý byl moment ve třetím setu za stavu 1:1 a 9:8, kdy si Vráblík vzal time out po několika úspěšných bodech Švéda. Ale set dohrál k vítězství a poté si už v další sadě udržoval vedení a dovedl celý zápas k vítězství a prvnímu bodu pro Česko. Vráblík: „Věděl jsem, že musím hrát více přes jeho bekhend, protože forhend byl hodně nečitelný. Po vyrovnání na 1:1 jsem se uklidnil a ještě více začal dodržovat taktiku.“

Jiří Vráblík získal první bod českého týmu.

Za stavu 1:0 na body šli na stůl sportovního centra Radostova Josef Šimončík a švédská jednička v tomto střetnutí Jens Lundquist. Kolem 400 diváků v zaplněné hale vidělo velmi kvalitní a dramatický zápas, bohužel, se špatným koncem pro naše barvy. Přitom vstup do střetnutí měl 31letý český stolní tenista vynikající. Začal razantně, vedl 6:0 a hladce vyhrál set 11:5. Ovšem zkušený 32letý Švéd, 50. hráč světa, se rychle oklepal a stejnou mincí oplatil Šimončíkovi v druhé sadě. Ve třetím setu si Lundquist neustále udržoval vedení o tři, čtyři míčky a měl tři setboly. Šimončík však riskantní hrou všechny odvrátil a dalšími dvěma balonky set vyhrál za obrovského nadšení publika. Čtvrtou sadu začal náš hráč skvěle. Vedl 4:0 a 5:1, ale pak začal riskovat až příliš a Lundquist pohodlně snižoval, až přešel k vedení a set bezpečně vyhrál. To byl zlomový bod celého utkání. V rozhodující sadě se hned ujal Švéd vedení 4:1, nepomohl ani time out naší lavičky a Šimončík se už nedokázal vrátit do zápasu. Hlavně v těchto momentech Šimončík špatně přijímal a stolní tenista oblékající dres německého Werderu Brémy získal pro Švédsko vyrovnávající bod. Šimončík: „Nebyl jsem sice před zápasem ve své kůži, ale první set jsem bez problémů vyhrál. Opravdu klíčovým bodem bylo, když jsem ve třetím setu odvrátil setboly, vyhrál a hned vzápětí vedl v další sadě 5:1. To mě mrzí, že jsem dobře rozehraný zápas nedotáhl do vítězství.“

Jens Lundquist byl strůjcem švédského postupu. V Luhačovicích i Halmstadu vždy dvakrát bodoval.

Na trojku postavil náš kouč Tomáše Konečného, jediného aktéra z českého týmu v prvním utkání na švédské půdě. Proti levorukému Robertu Svenssonovi měl velmi těžkou úlohu. Především bezpodmínečně vyhrát, abychom si uchovali naději na finále. Do prvního setu vstoupil lépe 28letý Švéd, jenž úřadoval jedovatou levačkou hlavně z forhendové strany. Už to vypadalo, že vyhraje sadu, ale za stavu 5:9 se Konečný vzepjal k finiši, který zakončil šesti míčky za sebou a ziskem setu. V euforii náš reprezentant pokračoval a ve strhujícím tempu vyhrál i druhé dějství, když Svenssonovi povolil jen čtyři míčky. Výborně přijímal a hrou na krátko nedovolil Švédovi takřka nic. Ve třetí sadě utekl Konečnému začátek a jeho soupeř, hráč bundesligové Fuldy-Maberzell, ho dovedl k vítězství. Zato další set byl plný zvratů. Konečnému utíkal servis a už neměl tak precizní příjem. Svensson vedl 6:2, Konečný snížil na 6:7, následoval time out Švéda, přesto náš hráč otočil na 9:7 a měl dva mečboly (10:8). Nevyužil ani jeden a naopak soupeř poté dvěma body set vyhrál a vyrovnal na 2:2. Konečný se nenechal rozhodit nevyužitou šancí a šel do posledního setu plně koncentrován. Krásné výměny předváděli oba aktéři. Na otočce vedl Konečný 5:3 a později zvýšil vedení na 9:4. Svensson začal dotahovat na 6:9 a odvrátil dva mečboly, celkově už čtyři. Ten pátý už nikoliv a Konečný zaslouženě vyhrál. Konečný: „Taktiku na Svenssona jsme měli jasně danou. Viděl jsem ho hrát ve Švédsku proti Širučkovi. Krátce do forhendu a vnutit mu mou hru. Bohužel se mi nepodařilo proměnit dva mečboly ve čtvrtém setu. Svensson byl na servisu, já jsem sice dobře přijmul, ale on výborně zakončil. V pátém setu jsem se opět snažil hodně tlačit a bylo důležité, že jsem stále vedl.“

Cenná byla výhra Tomáše Konečného nad Robertem Svenssonem, která nás ponechala ve hře o postup.

Když nastupoval Vráblík proti Lundquistovi ve čtvrtém singlu, vědělo se, že pro náš postup musí vyhrát 3:0 nebo 3:1. Při výhře 3:2 by se počítaly míčky… Lundquist se ujal v první sadě vedení 8:2 a ačkoliv český reprezentant snížil na 6:8, na víc už neměl. Zato v druhém setu ano, Vráblík si udržoval těsné vedení a dotáhl ho do konce. V dalších dvou sadách však švédský reprezentant přehrával našeho borce a po vítězství 3:1 vyrovnal na body 2:2 a současně už před čtyřhrou zajistil švédskému týmu postup do finále Premier divize.

Závěrečná čtyřhra už nic neřešila z hlediska postupujícího družstva do finále, pouze určovala v tomto případě vítěze utkání. V prvním setu naše dvojice Konečný, Šimončík promarnila tři setboly. Druhou sadu naši získali pro sebe, ale v další už jsme zase tahali za kratší konec provazu. Přece jen však měl český pár více vůle a další dva sety získal pro sebe a tím i vítězství družstva 3:2.

Česko – Švédsko 3:2. Jiří Vráblík – Mattias Karlsson 3:1 (-9,7,8,6), Josef Šimončík – Jens Lundquist 2:3 (5,-5,10,-7,-5), Tomáš Konečný – Robert Svensson 3:2 (9,4,-5,-10,8), Jiří Vráblík – Jens Lundquist 1:3 (-7,8,-6,-5). Čtyřhra Šimončík, Konečný – Svensson, Karlsson 3:2 (-11,8,-6,12,5)