K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Český stolní tenis na olympiádách – Atlanta 1996


„Společně s Pepou Plachým jsme fandili Korysovi. To byl nádherný zážitek,“ vzpomíná Jana Dobešová

Olympijské hry v Atlantě 1996 byly první, na nichž sportovci startovali pod vlajkou samostatné České republiky. Kvalifikovali se na ni tři čeští reprezentanti: Petr Korbel, Josef Plachý a Jana Dobešová. Před odletem však zřejmě nikdo nepředpokládal, že jeden z nich bude, podobně jako v Soulu Marie Hrachová, sahat na medaili. A stejně tak i dopadne.

Tehdy pětadvacetiletý Petr Korbel prohrál až v semifinále s Číňanem Wang Taem a v boji o bronzovou medaili se svým bývalým oddílovým kolegou z Borussie Düsseldorf Jörgem Rosskopfem. „V roce 1996 se konalo v Bratislavě mistrovství Evropy, kde jsem si poranil rameno. Vůbec jsem netušil, v jaké formě do Atlanty pojedu a už vůbec jsem si nedělal ambice na postup mezi čtyři nejlepší hráče turnaje. Byl to pro mne úspěch jako hrom,“ vrací se zpět k vystoupení na své druhé olympiádě Petr Korbel a připomíná, že jeho účast mohla velmi rychle skončit už v základní skupině. „S Korejcem Choi Kyong Sobem jsem prohrával 0:1 na sety a 10:15 ve druhém. Vůbec jsem mu neviděl na servis a měl jsem celý zápas problém s příjmem. Za toho stavu jsem však vyhrál jeho podání 5:0 a najednou se vše změnilo. Zápas jsem dotáhl do vítězného konce a pak jsem odehrál jeden z nejpovedenějších turnajů své kariéry.“

Korbelovi vyhovovalo, že v play off se hrál jeden zápas denně a mohl se na své soupeře nejen dobře připravit, ale také dostatečně odpočinou. „V tom byla olympiáda skvělá. Na světových a evropských šampionátech jsem byl většinou po soutěžích družstev dost unavený, a to mělo vliv na koncentraci. Tady to bylo jiné.“ Porazil nejprve nepříjemného Brazilce Hoyamu, pak vicemistra světa a mistra Evropy Jeana-Michela Saiva a až v boji o finále narazil. Jako poražený semifinalista bohužel nezískal automaticky bronz, ale musel hrát zápas o třetí místo. Odešel poražen a na cenný kov musel zapomenout. „Štvalo mě to určitě několik let, protože v Barceloně medaili poražení semifinalisté dostali. Teď už na to tolik nemyslím, nedá se nic dělat.“

Společně s tehdejší českou mužskou jedničkou do Atlanty cestoval do soutěže ve čtyřhře také Josef Plachý, pro něhož to byl první start pod pěti kruhy. Přestože český pár nevyhrál ani jeden zápas, na atmosféru her dlouholetý reprezentant nikdy nezapomene. „Byl to obrovský zážitek. Potkal jsem nejen spoustu známých sportovců z jiných odvětví, ale díky náhodě jsem si například potřásl rukou s tehdejším prezidentem Billem Clintonem. Přijel navštívit americké sportovce a já jsem byl v pravou chvíli na pravém místě. Viděl jsem však ve vesnici také Arnolda Schwarzenegera a mnoho jiných významných hostů,“ vzpomíná na největší zážitky. Přiznává, že byl na turnaji hodně nervózní, možná proto nebyl výkon stoprocentní. „Měl jsem za sebou už několik světových šampionátů, o evropských ani nemluvě. Atmosféra na olympiádě však byla úplně jiná. Byl jsem ve stresu a dost nervózní. Myslím, že podobné pocity zažilo hodně sportovců.“

Zažila ho i Jana Dobešová, jediná žena v české výpravě stolních tenistů. Místo v olympijském turnaji si vybojovala v kvalifikaci, kterou považuje za jeden z nejtěžších turnajů vůbec. „Byla jsem tehdy 65. hráčka světového žebříčku a postup jsem si poctivě vydřela. Na kvalifikaci jsem porazila čtyři nebo pět hráček, se kterými jsem do té doby nikdy nevyhrála. Byl to úžasný pocit. Stejně jako olympiáda samotná.“ V základní skupině Jana Dobešová už tolik štěstí neměla. Los ji určil za soupeřky hned dvě obranářky. „Nikdy jsem na obranu moc neuměla a ani tentokrát to nevyšlo. S Ruskou Palinou i Japonkou Koyamaovou jsem odehrála vyrovnané sety, ale prohrála jsem obou případech 0:2. Pak jsem si to alespoň trochu vynahradila, když jsme společně s Pepou Plachým v hale fandili Korysovi. To byl nádherný zážitek. Podobně jako například snídaně u jednoho stolu s tenistkou Monikou Selešovou.“

 

Výsledky českých reprezentantů

Petr Korbel

Základní skupina: Petr Korbel – Jean-Phillipe Gatien (Fr.) 2:0, Petr Korbel – Augusto Morales (Chile) 2:0, Petr Korbel – Choi Kyong Sob (KLDR) 2:1. 1. kolo: Petr Korbel – Hugo Hoyama (Braz.) 3:2,

čtvrtfinále: Petr Korbel – Jean-Michel Saive (Bel.) 3:0, semifinále: Petr Korbel – Wang Tao (Čína) 0:3, o 3. místo: Petr Korbel – Jörg Rosskopf (Něm.) 1:3.

Čtyřhra

Základní skupina: Petr Korbel, Josef Plachý – Segun Toriola, Sule Olaleye (Nig.) 0:2, Petr Korbel, Josef Plachý – Ilja Lupulescu, Slobodan Grujič (Srbsko a Černá Hora) 0:2, Petr Korbel, Josef Plachý – Hiroshi Shibutani, Koji Matsushita 0:2.

Jana Dobešová

Základní skupina: Jana Dobešová – Blanca Alejová (Domin. Rep.) 2:0, Jana Dobešová – Chire Koyamaová (Jap.) 0:2, Jana Dobešová – Irina Palinová (Rus.) 0:2.