Petr Korbel zažil ve Španělsku premiéru pod pěti kruhy, jeho senzační úspěch přišel o čtyři roky později
Úspěch československých stolních tenistů na MS 1991 v Chibě se pozitivně projevil v počtu hráčů a hráček na olympijských hrách v Barceloně 1992. Tři muži a dvě ženy, to byla nejpočetnější výprava v historii, včetně následujících her, na nichž obě země už startovaly samostatně.
Na svoji druhou, a zároveň poslední olympiádu odcestovala do Španělska Marie Hrachová, naopak premiéru si prožil Petr Korbel. Oba pak společně se slovenským triem Roland Vími, Tomáš Jančí a Jaroslava Mihočková reprezentovali tehdejší Českou a Slovenskou Federativní republiku.
Pro Marii Hrachovou měly hry v Barceloně velmi silný náboj. V Soulu před čtyřmi lety vybojovala senzační čtvrté místo a moc si přála opět dokázat, že ve svých devětadvaceti letech patří mezi absolutní světovou špičku. „Trénovala jsem na olympiádu ještě intenzivněji než předtím. Výjimkou nebyly fáze, kdy jsem za stoly trávila osm i deset hodin denně. Byla jsem na turnaj dobře připravená, ale první pocity byly zcela odlišné než v Soulu. Vůbec se mi například nelíbila hala, kterou vybudovali v bývalém vlakovém nádraží, nebyla jsem spokojená ani s losem základní skupiny. Tam jsem narazila na nepříjemnou Nizozemku Mirijam Hoomanovou. Nakonec jsem ji dokázala porazit a postoupila do dalších bojů,“ ohlédla se úvodní částí turnaje. V následném play off pak změřila síly s Hai Po Wa, se kterou prohrála 0:3. „Ona sice reprezentovala Hong Kong, ale jinak je to rodilá Číňanka, která se jen nedostala do nároďáku. Byla to nepříjemná soupeřka s asijským držením pálky, trávou na forhendu a naprosto neznámým potahem na bekhendu. Nedokázala jsem najít recept na její falše a prohrála jsem ve třech setech. Byl to zcela určitě nehorší los, který jsem tehdy mohla dostat,“ dodala.
Oč rychleji skončila cesta české reprezentantky olympijským turnajem, o to víc zážitků na hrách měla.“Chodily jsme na pláž hrát ping pong s tenistkami Janou Novotnou a Helenou Sukovou, viděla jsem několik zajímavých sportů, včetně zápasu amerického basketbalového Dream teamu. Byla to v mnoha ohledech zcela jiná olympiáda než v Soulu.“
Česká hráčka nastoupila, podobně jako v Soulu, také ve čtyřhře. Opět se slovenskou partnerkou, tentokrát Jaroslavou Mihočkovou. V základní skupině porazily švédský pár Lotta Erimanová, Maria Swenssonová 2:0, Tunisanky Feizu Ben Aizzaováou se Soniu Touiatiovou rovněž 2:0 a po prohře 0:2 s Korejkami Lu Bun- hui, Yu Sun-Bok do dalších bojů nepostoupily.
Český stolní tenista Petr Korbel při své premiéře nepostoupil ze základní skupiny, byť k tomu měl velmi blízko. Prohrál s Číňanem Ma Wengem 1:2. „Rok předtím jsem ho na mistrovství světa porazil a věřil jsem si i v Barceloně. Měl jsem dokonce dva mečboly a on mi je oba vzal prasátkem. Bylo to k vzteku, zvlášť když los mu v osmifinále přidělil velmi hratelného soupeře Nizozemce Paula Haldana.“
Zklamání z vyřazení v turnaji ovšem nahradil pocit ze samotné účasti na olympiádě. Jedenadvacetiletý Korbel už měl sice ve sbírce bronz s mistrovství světa družstev, přesto byl šťastný, že se mu splnil další sen. „Stolní tenisté čekali na svoji šanci strašně dlouho. Takoví hráči jako Milan Orlowski nebo Josef Dvořáček už si na olympiádě zahrát nestihli. S toho důvodu jsem byl rád, když se nám tato šance naskytla. Nevěděl jsem, co mě čeká, měl jsem toho plnou hlavu. Když jsem první den procházel olympijskou vesnicí a viděl u našeho domu Imricha Bugára, byl to zážitek. Barcelona byla zkrátka první, a přestože nakonec nebyla jediná, ten pocit byl neopakovatelný,“ dodává hráč, který se nakonec kvalifikoval a hrál celkem na pěti olympiádách.
Výsledky český reprezentantů
Petr Korbel
Základní skupina: Petr Korbel – Ma Wenge (Čína) 1:2, Petr Korbel – Augusto Morales (Chile) 2:0, Petr Korbel – Piotr Skierski (Pol.) 2:1.
Marie Hrachová
Základní skupina: Marie Hrachová – Mirijam Hoomanová (Niz.) 2:1, Marie Hrachová – Hae-Ja Kim de Rimasa (Arg.) 2:0, Marie Hrachová – Lyanne Kosakaová (Braz.) 2:0. 1. kolo: Marie Hrachová – Hai Po Wa (Hong Kong) 0:3.