K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Český stolní tenis na olympiádách – Londýn 2012


"Přijela za mnou rodina a já nemohla pro všechny sehnat vstupenky," vzpomíná Iveta Vacenovská

Také olympijské hry v Londýně v roce 2012 měly z pohledu českého fanouška stolního tenisu své poprvé. Ještě nikdy totiž na turnaji pod pěti kruhy nechyběl český zástupce ve dvouhře mužů. Tentokrát se kvalifikovaly pouze Iveta Vacenovská a Dana Čechová.

Pro zkušenější Danu Čechovou to byla už druhá účast na olympijském turnaji, ale na rozdíl od Pekingu se musela se soutěží rozloučit hned po prvním kole. Prohrála s Australankou Miao Miao 2:4. „Jestli jsem byla po vyřazení v Pekingu pořádně naštvaná, protože jsem zápas s Maďarkou Potaovou moha vyhrát, tentokrát jsem byla vysloveně zklamaná,“ přiznává česká reprezentantka. „Přitom dostat se do Londýna bylo pro mne mnohem těžší. Byla jsem členkou čtyřletého olympijského programu a prožívala klasické vzestupy a pády formy. Naštěstí před kvalifikací se mi přece jen povedlo dostat do optimální pohody. Měla jsem z postupu na olympijský turnaj mnohem lepší pocit než před čtyřmi roky.“

Úspěchu v Londýně podřídila Dana Čechová vše. Dokonce oželela sportovci tolik oblíbený slavnostní ceremoniál, protože hned první den soutěží ji čekal úvodní duel ženské dvouhry. „Měla jsem trochu smůlu při losování, protože Miao Miao byla na první kolo velmi těžkou soupeřkou. Nehrála jsem dobře, byla jsem příliš nervózní a nedokázala jsem se uvolnit. Škoda, moc jsem se na turnaj těšila. Hry jsem si i přesto užila mnohem víc než v Pekingu. Byla jsem tam společně s Ivetou Vacenovskou, což byl první klad. Tím druhým bylo, že jsem se potkala s některými holkami, s nimiž jsem se seznámila a skamarádila právě v Číně.“

Také Iveta Vacenovská si atmosféru na hrách v Londýně ohromně pochvalovala. Například s tenistkou Lucií Šafářovou si sedla natolik, že dodnes jsou skvělými kamarádkami. Než se však na vysněný turnaj dostala, prožívala dny a týdny plné nervů. „Byla jsem tehdy ve světovém žebříčku na hraně postupu. Myslím, že klíčovými zápasy bylo tehdy první a druhé kolo na mistrovství světa, která jsem obě zvládla a získala potřebné body. Nakonec jsem na olympiádu brala poslední postupové místo. Byl to báječný pocit,“ vzpomíná.

Systém ji však odměnil volným losem v prvním kole a vcelku dobrou soupeřkou v kole druhém. Česká jednička se tak probojovala do třetího kola, v němž prohrála s naturalizovanou Němkou Wu Jiaduo 2:4. „Byla jsem dost nervózní, to je jasné. V tréninku mi to nešlo, ale pak ze mne nervozita spadla a myslím, že jsem podala dobrý výkon. Bylo to něco úplně jiného než například na mistrovství světa. Hala byla menší, kolem každého z pěti stolů byly malé tribuny a na všechny zápasy bylo beznadějně vyprodáno. Za mnou například přijela rodina a já jsem nemohla sehnat pro všechny lístky na ping pong. To bylo něco, co se v našem sportu hned tak nevidí. Moc se mi olympiáda líbila a já si hned po jejím skončení řekla, že udělám všechno, abych se probojovala i na tu další. Jsem šťastná, že se mi to povedlo,“ uzavřela ohlédnutí za hrami v Londýně Iveta Vacenovská.

 

Výsledky českých hráček

Iveta Vacenovská

2. kolo: Iveta Vacenovská – Nanthana Komwongová (Thajsko) 4:1 (-14,6,4,5,3), 3. kolo: Iveta Vacenovská – Wu Jiaduo (Něm.) 2:4 (-9,-13,8,-8,9,-5)

Dana Čechová

1. kolo: Dana Čechová – Miao Miao (Austrálie) 2:4 (-8,-9,6,7,-7,-7)