K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Český stolní tenis na olympiádách – Soul 1988


„V přípravě se mi vůbec nedařilo a odjížděla jsem šíleně nervózní,“ vzpomíná semifinalistka dvouhry Marie Hrachová

Celkem osmkrát už se pod pěti kruhy bojovalo o medaile také ve stolním tenise. Od premiéry v Soulu 1988 přitom na olympijském turnaji ani jednou nechyběli čeští reprezentanti a reprezentantky. Nejinak tomu bude i letos Tokiu, kam se kvalifikovala trojice Pavel Širuček, Lubomír Jančařík a Hana Matelová.

Před pěti lety jsme na stránkách asociace nahlédli do historie olympijských turnajů a zejména pro mladší generaci hráčů a hráček by mohlo být přínosem si tento seriál opět připomenout. Připravili jsme pro vás osm zastavení u svátku všech sportovců. To první je pochopitelně z doby, kdy ještě existovalo Československo.

Do Soulu v roce 1988 se kvalifikovali Jindřich Panský a trio hráček: Marie Hrachová, Alena Šafářová a Slovenka Renáta Kasalová. „To byl zpočátku můj největší problém. Byl jsem jediný chlap ve výpravě a marně sháněl sparing. Před losováním základních skupin totiž se mnou nechtěl trénovat žádný ze soupeřů, a tak jsem se většinu času připravoval s našimi hráčkami,“ vzpomíná Jindřich Panský, který v osmičlenné základní skupině skončil na nepostupovém třetím místě. „Prohrál jsem tehdy například s Korejcem Yoo Nam-Kyu, který se stal historicky prvním olympijským vítězem. Už jsem s ním v minulosti párkrát hrál a vždy to bylo šancovní. Ale v Soulu hrál fantasticky, v životní formě, kterou už nikdy potom nezopakoval. Musím říct, že jsem byl na začátku turnaje dost nervózní, protože ta premiéra dopadla snad na každého hráče.“

Počáteční nervozitu ovšem v průběhu vystřídala nezvyklá atmosféra, kterou ani nejlepší stolní tenisté světa neznali. Nikdy nestartovali na akci, kde by bylo tolik sportovců z jiných odvětví. „Bylo to pro nás něco nového, ale bylo to nádherné. Setkávat se olympijské vesnici se špičkovými sportovci, to jsme samozřejmě neznali. Škoda, že jsme tehdy měli snad jen dvě volné karty na jiná sportoviště. Měl jsem ale štěstí, viděl jsem finálový zápas tenisové dvouhry mužů, kterou vyhrál Miroslav Mečíř,“ dodává Jindřich Panský.

O poznání lépe, než jemu se ve dvouhře dařilo Marii Hrachové. Ve skupině prohrála pouze s Flyurou Bulatovovou z tehdejšího Sovětského svazu a postoupila do vyřazovacích bojů. Tam si vedla až do semifinále suverénním způsobem. Nakonec se však do finále neprobojovala a prohrála i boj o bronzovou medaili. „Ten pocit byl dost smíšený, protože nejprve jsem byla ze čtvrtého místa pochopitelně hodně zklamaná. Až následně mi došlo, jaký to byl obrovský úspěch. Já jsem přitom odjížděla na olympiádu šíleně nervózní. Vůbec se mi v přípravě nedařilo a teprve na důrazné a hlasité upozornění trenérky Marty Novotné jsem přestala naříkat, že na olympiádu snad ani nepojedu,“ vzpomíná trochu s úsměvem Marie Hrachová, která byla po celou kariéru známá jako nekompromisní dříčka, u níž nepřicházelo v úvahu slovní spojení „jedu si to užít“.

Naopak, soustředila se od začátku pouze na turnaj a dění kolem příliš nevnímala. „Oceňovala jsem skvělou organizaci turnaje, krásnou halu a byla jsem ráda, že se forma nakonec dostavila v pravý čas. Na medaili jsem nedosáhla, ale udělala jsem proto maximum. Až poslední dny, kdy pro mne olympijský turnaj skončil, jsem se začala koukat kolem a cítila tu skvělou atmosféru. Zašla jsem se podívat na jiné sporty a také zvládla nějaké nákupy.“ Marie Hrachová nastoupila na olympijském turnaji také ve čtyřhře, kde se společně se Slovenkou Renátou Kasalovou radovaly z celkového 5. místa. Ve čtvrtfinále podlehly jugoslávské dvojici Gordana Perkučinová, Jasna Fazličová 0:2 a v boji o pátou příčku porazily sovětský pár Flyura Bulatovová-Abbateová, Olena Kovtunová 2:1.

Třetí z trojice českých hráčů Alena Šafářová se neprobojovala ze základní skupiny, když prohrála se dvěma silnými Evropankami Nizozemkou Bettine Vriesekoopovou a Bulharkou Danielou Gergelčevovou.

 

Výsledky českých reprezentantů

 

Jindřich Panský

Základní skupina: Jindřich Panský – Vong Vong Ju (Hong Kong) 3:1, Jindřich Panský – Carl Prean (Brit.) 3:2, Jindřich Panský – Mourad Sta (Tunis) 3:0, Jindřich Panský – Leszek Kucharski (Pol.) 1:3, Jindřich Panský – Yoo Nam-Kyu (Kor.) 0:3, Jindřich Panský – Mario Alvarez (Dom. rep.) 3:1, Jindřich Panský – Joe Ng (Kan.) 3:0.

Marie Hrachová

Základní skupina: Marie Hrachová – Karina Bogaertsová (Bel.) 3:1, Marie Hrachová – Chang Hsiu-Yu (Tchai-wan) 3:1, Marie Hrachová – Niyati Roy-Shah (Ind.) 3:0, Marie Hrachová – Flyura Bulatovová-Abbateová (Rus.) 2:3, Marie Hrachová – Leong Mee Wan (Malajsie) 3:0. 1. kolo: Marie Hrachová – Yang Yeong-Ja (Kor.) 3:1, čtvrtfinále: Marie Hrachová – Bettine Vriesekoopová (Niz.) 3:0, semifinále: Chen Jing (Čina) – Marie Hrachová 3:0, o 3. místo: Jiao Zhimin (Čína) – Marie Hrachová 3:0

Alena Suchánková (Šafářová)

Základní skupina: Alena Suchánková – Gordana Perkučinová (Jug.) 3:0, Alena Suchánková – Hae-Ja Kim de Rimasaová (Arg.) 3:0, Bettine Vriesekoopová (Niz.) – Alena Suchánková 3:0, Daniela Gergelčevová (Bul.) – Alena Suchánková 3:0, Alena Suchánková – Nihal Meshrefová (Egypt) 3:0.

Renáta Kasalová

Základní skupina: Renáta Kasalová – Elizabeth Popperová (Ven.) 3:0, Yang Yeong-Ja – Renáta Kasalová 3:0, Renáta Kasalová – Jaklein Al-Duqom (Jord.) 3:0, Renáta Kasalová – Lin Li-Ju (Taiwan) 3:0, Renáta Kasalová – Hui So Hung (Hongkong) 3:2. 1. kolo: Hong Cha-Ok (Kor.) – Renáta Kasalová 3:0.