K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Českým trenérům v Praze přednášel Richard Prause


Současný sportovní ředitel Německého svazu stolního tenisu hovořil v rámci semináře pro trenéry o podání a příjmu

Podání a jeho příjem patří mezi nejdůležitější údery ve stolním tenise. Kolikrát od poražených hráčů slýcháme, že se nedokázali vypořádat s kvalitním servisem protivníka a vlastním podáním naopak téměř nebodovali.

Dva stolní tenisté nemohou mít identický servis. Jedná se o velmi subjektivní úder, a proto je při jeho nácviku důležitá role trenéra. Ten musí znát dispozice svých svěřenců a měl by je umět naučit takové podání, které by co nejvíce vyhovovalo jejich hernímu stylu.

Z tohoto důvodu uspořádala Česká asociace stolního tenisu trenérský seminář s názvem Metodika nácviku podání a příjmu podání. „Naši hráči nejvíce zaostávají za evropskou špičkou právě v podání a jeho příjmu,“ vysvětluje zvolené téma předsedkyně Trenérsko-metodické komise ČAST Marta Novotná.

S myšlenkou uspořádat podobný seminář přišli současní studenti trenérské licence A, mezi kterými je řada bývalých reprezentantů. I oni přiznali, že v Česku nemáme vyložené specialisty na podání. Oslovila jsem tedy Richarda Prauseho, který už v době mého působení v Německu dělával zajímavé přednášky o filozofii nácviku podání,“ dodává Novotná.

Prauseho erudici není možno zpochybnit. Sám aktivně válčil za modrými stoly a jeho pověstnou zbraní byl právě servis. Největší hráčský úspěch zaznamenal na mistrovství světa družstev v roce 1993, kdy získal bronz. Jedenáct sezon působil jako trenér německé reprezentace, a v rozmezí let 2007-2009 dovedl své svěřence k osmi zlatým medailím na mistrovství Evropy.

Stál rovněž u zrodu Werner Schlager Academy, kde zastával roli vrchního trenéra. Momentálně pracuje jako sportovní ředitel Německého svazu stolního tenisu a v pondělí 20. listopadu přednášel v Praze bezmála šedesáti zájemcům nejen o podání a jeho příjmu, ale také o současných vývojových tendencí stolního tenisu.

Posluchači se dozvěděli informace přímo od nejpovolanějšího zdroje. Německo ke spoustě věcí přistupuje plánovitě a kdybychom mohli některé poznatky převzít, bylo by to skvělé,“ pochvaluje si Novotná.

Richard Prause 2

Trenér radí trenérovi. Richard Prause instruuje reprezentačního trenéra juniorů Marka Kláska

Trenérský seminář se skládal ze dvou částí. Teoretická část proběhla v aule ZŠ Bílá, praktická ukázka pak v protilehlé hale pražského El Niňa na Kotlářce. Prause nejprve hovořil o aktuálních trendech ve stolním tenise, především o změnách, které do sportu přinesly plastové míčky. Výměny se díky nim prodloužily téměř o jeden úder, hráči musí tedy dbát na fyzickou zdatnost.

Současný stolní tenis klade zvýšené nároky především na předozadní pohyb a v budoucnu můžeme očekávat ještě rychlejší tempo hry a častější výskyt přímých úderů.

Dále začíná pomalu mizet aktivní bekhendový příjem, takzvaný „banán“. Důvod je prostý, nové míčky totiž sebraly úderům jejich dřívější rotaci a připravily je o účinnost. Také dříve hodně využívané druhy podání začínají po přechodu na plastové míčky pomalu mizet.

Prause předal českým trenérům zajímavé poznatky. Jeho rady si v praxi vyzkoušeli například Marek Klásek, Petr David nebo Iveta Vacenovská. Právě ta měla v průběhu semináře klíčovou roli, neboť překládala informace z němčiny do češtiny.

Veškerý materiál ze semináře bude k dispozici na metodickém webu ČAST, o jeho zpřístupnění se dočtete na stránkách asociace.