Čeští junioři krůček od medaile

Dramatická bitva skončila těsnou výhrou Slovinska

Krůček od medaile byli dnes čeští junioři na 58. MEJ ve stolním tenisu v Bratislavě. Svěřenci trenéra Marka Kláska ve čtvrtfinále po dvouapůlhodinovém boji podlehli Slovinsku 2:3. Přitom v zápase dvakrát vedli (1:0 a 2:1), ale nakonec se z postupu do semifinále radoval šťastnější soupeř, jehož velkou oporou byl vynikající Darko Jorgič..

Čtvrtfinálové měření sil juniorů České republiky a Slovinska začalo podle papírových předpokladů. Jedničky obou týmu zabodovali, i když daleko více práce měl Darko Jorgič. Zatímco Tomáš Polanský si Denisem Kozulem poradil ve třech setech, Jorgič musel o vítězství nad Stanislavem Kučerou hodně bojovat. Český obranář ho hodně trápil, škoda prohraných koncovek třetího a čtvrtého setu. Češi šli podruhé do vedení po zápase trojek obou týmů. Jakub Němeček se blýskl svým nejlepším výkonem na turnaji a přiblížil výběr trenéra Kláska k medaili. Souboj jedniček přinesl neuvěřitelné drama. Darko Jorgič v pětisetové bitvě opět předvedl, že koncovky jsou jeho silnou stránkou. V rozhodujícím pátém setu prohrával s Tomášem Polanským 5:8. Slovinec ale dokázal stav otočit na 10:8 a měl dva mečboly. Oba Polanský odvrátil a za stavu 10:10 byl český tým dva míčky od medaile. Jenže Jorgič si vzápětí vypracoval třetí mečbol a ten už proměnil ve vyrovnávací bod. V závěrečné dvouhře začal lépe Kučera, jenž hladce vyhrál úvodní set a ve druhém měl za stavu 10:9 setbol na 2:0. Kozul ale odpověděl a v koncovce uspěl 12:10. Od třetí sady navíc Slovinec získával na jistotě a přes veškerou snahu Kučery už dovedl zápas do vítězného konce.

„Být tak blízko k medaili, to opravdu zamrzí. Bylo to vyrovnané utkání, rozhodovaly dva, tři vydařené balónky. Můžeme si za to ale trochu sami. Opět se ukázalo, že se musí hrát až do konce. Tomáš Polanský vedl 1:0 na sety a 6:0 a měl Jorgiče nalomeného. Bohužel ho ale nechal vrátit se do zápasu. Pár drobných chybiček se proti tak kvalitnímu soupeři vymstí. Na druhou stranu musíme uznat, že soupeř měl velkou kvalitu. A hlavně Jorgič potvrdil, že je juniorská supertřída. Hrál s chladnou hlavou a v kritickým situacích dokázal změnit rytmus hry a trestat každou byť sebemenší chybičku. S Kučerou prohrával 1:2 a 4:7, s Polanským 5:8 v pátém setu a oba zápasy dokázal vyhrát. Je to pořád dokola. O úspěchu a neúspěchu rozhodují dva, tři míčky. Je mi kluků líto. Musí být sami hodně zklamaní, medaili měli na dosah ruky,“ uvedl k utkání se Slovinskem trenér Marek Klásek.

58. MEJ ve stolním tenisu – Bratislavalogo MEJ 2015_na šířku tablo

Výsledky českých reprezentačních družstev:

Junioři České republiky

Čtvrtfinále

Česká republika – Slovinsko 2:3

Tomáš POLANSKÝ – Deni Kozul 3:0 (7,8,10), Stanislav KUČERA – Darko Jorgič 1:3 (-5,3,-9,-10), Jakub NĚMEČEK – Tom Sfiligoj 3:0 (10,8,6), Tomáš POLANSKÝ – Darko Jorgič 2:3 (9,-9,-8,8,-10), Stanislav KUČERA – Deni Kozul 1:3 (4,-10,-8,-7).