Čeští kadeti stříbrní

Včera večer skončila první část MEJ – soutěž družstev. Zlatou medaili vybojovala družstva Anglie, Ruska, Španělska a Francie.

Jako první dohráli bohužel čeští kadeti. Tomáši Treglerovi se podařilo dostat svůj tým až do finále, kde bohužel na zkušené družstvo Anglie nestačili. Tentokrát neuhrál bod ani Tomáš. Trenér Plachý i na finále postavil stejnou sestavu – do dvouher Tomáše Treglera a Michala Zatřepálka a do čtyřhry k Treglerovi Michala Hájka. Takto čeští chlapci odehráli celé play-off. Tomáš Tregler neprohrál ani jednou ve dvouhře, ani ve čtyřhře a svá utkání vyhrávali Češi 3:1. Výkony Michala Zatřepálka však byli dobré. Anglie má však mnohem zkušenější tým. Darius Knight a Paul Drinkhall reprezentovali svoji zemi např. v březnu na ME seniorů v Aarhusu.
K první dvouhře nastoupil Michal Zatřepálek proti Drinkhallovi. V každém začátku prvních dvou setů se dostal do vedení, které ale nedokázal proměnit ve vyhraný set. Ve třetím setu již Angličan diktoval tempo a nedal našemu kadetovi nejmenší šanci. Ani Tomáš Tregler nenašel recept na levorukého Angličana Knighta, kterému podlehl loni v Budapešti v soutěži kadetů František Plaček. Tomáš nedokázal využít svého vedení od začátku prvního setu 5:1 a prohrál 9. Ve druhém setu se hrály dlouhé výměny, zhruba v polovině setu se dostal do vedení a tentokrát ho již nepromarnil a srovnal zápas na 1:1. Další sety se mu už bohužel nevyvedli, a tak prohrál 1:3. Chlapci se pokusili ještě o zvrat utkání ve čtyřhře, ale povedlo se vyhrát jen jeden set, třetí, nadějně vypadal i ten druhý. Angličani byli nad naše síly. Přesto je druhé místo velkým úspěchem našich chlapců.

Ve druhém kadetském finále – děvčat, hrála družstva Německa a Ruska. K prvnímu zápasu nastoupila německá jednička, před ME i jednička evropská, Solja, proti Rusce Ekaterině Rylskaye. Solja hrající bekhend trávou po celém stole nedala Rusce šanci, to ale bylo vše, co Němky vyhrály. Ve druhém zápase nastoupila Meike Gattemayer a Ruska Kolodyzhnaya. Němka vedla v prvním setu 4:0 a dotáhla ho do vítězného konce. Potom Kolodyzhnaya otočila zápas na 2:1. Ve čtvrtém setu se hrály tvrdé výměny přes forhend a šťastnější v závěru byla opět Gattemayer. Vyrovnaný byl i průběh pátého setu, Ekaterina Kolodyzhnaya zvítězila 9 a zavelela k zisku zlata. Ve čtyřhře nastoupily Rusky ve stejném složení jako ve dvouhře, v německé dvojici se objevila vedle Solji Rosalia Stähr. Rusky se opravdu rozhodly získat titul mistryň Evropy. Čtyřhru vyhrály 3:0 a ke čtvrtém zápasu utkání nastoupila Amelie Solja a na straně Ruska Ekaterina Kolodyzhnaya. Očekával se vyrovnaný souboj evropské kadetské špičky, ale opak byl pravdou. Kolodyzhnaya měla každý set pevně ve svých rukou a dotáhla utkání do konce. Vítězství Rusek bylo na světě.

Ve družstev juniorek nastoupila družstva, která byla dlouholetými soupeřkami naší silné generace (Vacenovská, Smištíková, Harabazsová, doplněná později o Pěnkavovou). Španělky obhajovaly titul, Rumunky ho chtěly konečně získat. Očekával se velký boj a vyrovnané utkání. Výsledek tomu neodpovídá, ale bylo se na co dívat. Rumunky mají ve svém družstvu evropskou dvojku Dodean, čtyřku Samaru, sedmnáctku Mamaligu a dvacítku Chirametli. Ve družstvu Španělek je evropská jednička Galia Dvorak, trojka Sara Ramirez, třetí hráčka Badosa není v první evropské padesátce.
Rozhodující již byl asi první zápas, ve kterém nastoupila vítězka TOP 12 juniorek Daniela Dodean, dvojka evropského žebříčku a členka družstva úřadujících seniorských mistryň Evropy družstev 2005. Španělsko k prvnímu zápasu postavilo Saru Ramirez. Zpočátku vše nasvědčovalo, že vyhraje papírově lepší Dodean, Ramirez nedokázala ani využít vedení 7:2 ve druhém setu. Hrály se dlouhé výměny, Ramirez dostávala Dodean pod tlak, výměny však vyhrávala Dodean. Stav byl 2:0 a 4:3 ve čtvrtém setu pro Dodean. Ramirez si vzala time out. Hra byla velmi vyrovnaná a ke zlomu došlo ve čtvrtém setu, kdy za stavu 8:7 z pohledu Ramirez zkazila Dodean vysoký balon. Ramirez tohoto zaváhání využila, „chytla se“ a snížila stav zápasu na 1:2. V dalším setu byla stále o jeden až dva body vpřed, srovnala sety na 2:2. Pátý set byl pouze v její režii. Rychle vedla 3:0, Dodean si vzala time, ale stav byl rychle 8:1 pro Ramirez. Ramirez hrála hodně forhendem po celém stole, byla v laufu a Španělsko překvapivě vedlo 1:0.
Ve druhém zápase se představila Galia Dvorak, přemožitelka na loňském MEJ v Budapešti naší Ivety Vacenovské a obhájkyně titulu ve dvouhře, proti Elizabetě Samaře. Tentokrát byla favoritkou Španělka. Po první setu se zdálo, že vyhraje opět ta papírově slabší. Nakonec byl zápas na pět setů. Ani ten poslední nebyl pro Španělku jednoduchý. Vedla sice již 5:1, ale Samara po time outu srovnala na 5:5 a time si vzala Dvorak. Samara vedla ještě 7:6, nakonec zvítězila Dvorak 9 a španělské družstvo nebylo daleko od titulu. Očekávali jsme, že Rumunky se pokusí utkání otočit třetí dvouhrou, kde nastoupila Chirametli a Badosa. Badosa však od začátku ukazovala, kdo je pánem na stole a byl to nejjednoznačnější zápas utkání, 3:0 pro Badosu.
Španělkám se podařil stejný kousek jako českým děvčatům v Moskvě. V základní skupině skončily až třetí, po porážkách od Ukrajiny a Ruska a musely hrát baráž. V play off měly nevýhodný los, nebyly nasazené, nakonec obhájily titul mistryň Evropy.

Nejhezčí zápasy se hrály ve finále družstev juniorů. Favoritem zde byli Němci, ale francouzský tým měl větší vůli po vítězství a vystupovali více jako družstvo. O první překvapení se postarala dvojice Baum a Lebesson. Zápas dvou leváků byl plný dlouhých výměn. V prvním setu se hráči ve vedení střídali. Zajímavostí je možná time out Lebessona, nevidí se často, aby si hráč vzal time již v prvním setu. Lebesson si ho vzal za stavu 12:11 a hned další setbol proměnil. Vítězství v tomto setu bylo určitě důležité. Baum zápas srovnal dalším setem, na to mu Francouz odpověděl hned vítězstvím v setu dalším. Čtvrtý set Baum od začátku dotahoval, nejdříve vedl Francouz 4:1 a 6:3, Patrick Baum si vzal time out a dotáhl na 5:6 a srovnal na 7:7. Pak přišlo opět přetahování o každý míček a štěstí se v koncovce přiklonilo zaslouženě na stranu francouzského hráče. Francie vedla 1:0.
Francouzské družstvo bylo hnané mnoha fanoušky z tribuny. Byli jsme zvědaví, jestli Němci na vedení Francie odpoví v zápase evropské jedničky, Ovtcharova, a evropské třiadvacítky Salifoua. Francouzská lavička mohutně povzbuzovala, stejně jako publikum. Salifou od začátku prvního setu vedl a vyhrál ho, stejně tak set druhý. Na otočení utkání to vypadalo průběhem čtvrtého setu, kdy Ovtcharov se ujal vedení 4:0 a set vyhrál 5. Do vítězství dotáhl i set čtvrtý, v něm ovšem až do stavu 9:10 prohrával. Francouz mečbol neproměnil a Ovtcharov srovnal stav na 2:2. V pátém setu opět Salifou ukázal, že on je ten, který chce více vyhrát. Šel do vedení 3:0, 8:4 a 10:5. Po neproměněných třech měčbolech si vzal time out. Hned další bod uhrál pro sebe Ovtcharov, byl však posledním. Salifou věděl, kam si může až Ovtcharova pustit:). Francie vede 2:0 na utkání.
Francouzští fanoušci jásají a ženou své hráče vpřed. V tuto chvíli by si asi málokdo nevsadil ve třetím zápase na Matteneta, který nastupoval proti evropské trojce Kriegrovi. A udělal by dobře. Mattenet ještě prohrál první set, pak se ale dostal do hry, srovnal na 1:1. Ve třetím setu neproměnil dva setboly, další však neproměnil Krieger a Francouz set vyhrál 13:11. Francouzi byli již velmi blízko k zisku titulu a Mattenet je nezklamal. Vyhrál i čtvrtý set a překvapení bylo na světě.
Téměř nikdo nepředpokládal, že by družstvo Německa, složené z prvních tří hráčů evropského žebříčku, mohl někdo ohrozit. Realita je však jiná, mistři Evropy družstev juniorů 2005 nejsou Němci, ale tým Francie.

Podrobné výsledky najdete na stránkách mistrovství .