Petr Korbel nerad slyší, když se o stolním tenisu mluví jako o malém sportu
Již měsíc má Asociace profesionálních klubů České republiky nové vedení. Od 1. listopadu je šéfem APK Petr Korbel, který na tomto postu nahradil odstupujícího dlouholetého předsedu Zbyňka Špačka. Jak se pětinásobný olympionik s novou funkcí sžívá a co ikona českého stolního tenisu plánuje v nejbližším období zlepšit, prozradil Petr Korbel v rozhovoru po sobotním extraligovém šlágru na pražské Kotlářce.
Máte za sebou měsíc v nové funkci. Předpokládám, že předání veškeré agendy APK od Zbyňka Špačka proběhlo bez problémů?
„Ano. Dostal jsem dva šanony plné dokumentů, které mám i na flešce. S materiály se průběžně seznamuji. Jsem se Zbyňkem domluvený, že pokud budu potřebovat ještě nějaké podrobnější vysvětlení nebo doplnění některých bodů, tak mi bude k dispozici. Chci mít o situaci v APK co nejpřesnější obrázek.“
Jaká je vlastně ekonomická situace APK. Uvažujete o tom, že byste nechali udělat audit?
„Snad to nebude potřeba, ale pokud narazím na nějaké nesrovnalosti, nechám ho udělat. Na kontě je nějaká částka pod půl milionu korun, se kterou APK nyní disponuje.“
Minulý týden proběhla v Hradci Králové Valná hromada APK. Co bylo na programu jednání?
„Bylo toho poměrně hodně. Hlavně jsme řešili problematiku televizních přenosů z Extraligy. Obecně je známá věc, že firma pana Přečka, která dodávala svítící banery, na kterých běžely reklamy sponzorů, dále pokračovat nebude. Hlavně jsme se bavili o tom, kolik by ty přenosy eventuálně stály a s kým v nich pokračovat. Kromě České televize se nabízejí ještě jiné alternativy. Zatím je jisté, že přenosy na druhou polovinu Extraligy i na play-off budou a bude je vysílat Česká televize. Abychom ale mohli v televizních přenosech pokračovat, musí se na jejich financování kromě APK spolupodílet i Česká asociace stolního tenisu a samotné kluby, které budou mít v televizních zápasech své zastoupení.“
Hodně se v poslední době diskutuje o herním systému zápasů české Extraligy. Projednávali jste nějaké nové návrhy?
„Mirek Bindač předložil návrh, aby se hrálo do šesti bodů s tím, že by si kluby mohly vybrat, zda hrát na jednom nebo na dvou stolech. Tento návrh ale neprošel. Většina zástupců klubů reagovala negativně, a tak systém extraligových zápasů zůstane zachován. Novinkou však je rozšíření Extraligy z deseti na dvanáct účastníků.“
Extralize by určitě slušel nějaký sponzor, který by nejen figuroval v názvu soutěže, ale zároveň by přinesl do APK finanční prostředky. Jak to v tomto směru vypadá?
„Na tom pracujeme. Už jsem podnikl nějaké kroky a oslovil potenciální sponzory, kteří by měli zájem vstoupit do českého stolního tenisu. Bylo by opravdu dobré, kdyby se našel hlavní sponzor české Extraligy, který by se stal naším partnerem a to na delší období než třeba na jednu nebo dvě sezóny.“
Česká Extraliga se hraje v sedmi velkých městech. Podmínky v jednotlivých hernách jsou ale hodně proměnlivé…
„To je jeden z velkých problémů naší Extraligy. Chtěl bych, aby se extraligový stolní tenis hrál v důstojném prostředí. A v tomto směru je toho opravdu hodně, co je potřeba zlepšit. V prvé řadě je to zázemí a celkový servis pro diváky. Musíme jim společně vytvořit takové podmínky, aby lidi na stolní tenis chodili často a hlavně rádi a aby se s dobrým pocitem na extraligová utkání vraceli.“
Jak by extraligové zápasy měly podle vás v dohledné době vypadat?
„Jsou věci, kterých si všímám, když hrajeme s naším klubem jinde. Začíná to už prezentací toho daného zápasu, představením obou týmů. Pořádající klub musí na zápas připravit dobré osvětlení, velký hrací prostor, samozřejmostí jsou pěkné ohrádky, nepoškrábaný či jinak poničený stůl a kvalitní taraflex. Nemůže se stát, že je děravá síťka a nelze ji napnout! Pro někoho to jsou možná maličkosti, ale jsou to věci, které by měly fungovat automaticky. Pokud extraligové kluby neví, jak se to má dělat, tak se jim to musí vysvětlit. Musíme společně naší Extralize vytvořit důstojné prostředí. Aby to prostě vypadalo tak, že se nikdo nebude muset stydět někoho pozvat do své herny.“
Termínová listina. To je další “horký brambor“ této sezóny…
Je opravdu nešťastné, když extraligové termíny kolidují s evropskými poháry, což se, bohužel, stalo. Nemělo by se ani stát, že úřadující mistr republiky nemá žádný přenos v domácím prostředí. Havlíčkův Brod má svoje fanoušky, důstojné prostředí, které je kvitováno jen pozitivně, v televizi to dobře vypadá, a nemá domácí přenos? To je prostě špatně!!!“
Když jsme nakousli téma televizních přenosu. Česká televize, ale i další zejména celostátní média operují ve vztahu ke stolním tenisu malou diváckou či čtenářskou sledovaností. I proto se stolní tenis dostal na vedlejší kolej…
„Otázkou je, zda jejich redaktoři vůbec vědí, že se nějaká Extraliga nebo dokonce Liga mistrů ve stolním tenise hraje nebo to je pouze jejich nechuť o stolním tenise psát. Já přímo nesnáším, když slyším, že stolní tenis je malý sport. Otevřeně říkám, že tady momentálně vidím tři fenomény – fotbal, tenis a lední hokej, ale s ostatními sporty jako jsou basketbal, volejbal, házená nebo florbal se určitě můžeme srovnávat. Musíme ale pro lepší medializaci sami něco udělat. Věřím, že i v tomto směru se blýská na lepší časy. Na Valné hromadě nám Martina Kučerová představila plány Mediální komise ČAST, které se zástupcům klubů líbily. Je to první krůček, aby šel stolní tenis opět kupředu. K tomu by nám však pomohl i nějaký větší úspěch naší reprezentace.“
Za havlíčkobrodský STEN marketing hrajete Extraligu, Ligu mistrů, jste předsedou hráčské komise ETTU a teď k tomu přibyla úplně nová “funkcionářská role“ – šéf APK. Není toho na jednoho člověka moc?
„Kdybych nevěřil, že se to dá zvládnout, nešel bych do toho. Otevřeně jsem na Valné hromadě APK řekl, že já sám to všechno změnit nedokážu. Budu rád, když všichni budeme spolupracovat a ta síla tam určitě je. Chci to pojmout tak, že APK tvoří deset klubů a všichni jsme si rovni. Jakýkoliv nápad nebo idea, která by mohla náš sport posunout dopředu, bude vítána. Budeme se jí zabývat a věřím, že s větší mediální podporou můžeme společně stolní tenis posunout tam, kam patří.“