Bývalý český reprezentant bude oblékat dres SK TTC Františkovy Lázně
Dobří holubi se vracejí. A česká nejvyšší soutěž zažije v nadcházející sezóně hned několik zajímavých návratů. Jednou z nejvýraznějších osobností, která se po dlouhých letech objeví v české Extralize, bude Tomáš Pavelka. Bývalý český reprezentant bude v nové soutěžní sezóně oblékat dres extraligového novice SK TTC Františkovy Lázně.
Rodák z Poděbrad již v sedmnácti letech zamířil z pražské Sparty, kde ho vedli Ludvík Vyhnanovský či Vlado Miko, do německého Grenzau. Na dlouhou dobu se tak vytratil z české extraligové scény, tedy až na krátkou, ale úspěšnou epizodu v pražském El Niňu. V jeho dresu získal v letech 2003 až 2005 dva mistrovské tituly. “V té době můj táta vážně onemocněl a já jsem chtěl být doma u něj. Proto jsem uvítal nabídku šéfa El Niňa Zbyňka Špačka hrát v Praze. Vůbec toho nelituju. Měli jsme tehdy výborné mužstvo, získal jsem dva extraligové tituly a dvakrát jsem byl nejlepším hráčem play-off,“ vzpomíná na své úspěšné působení v El Niňu Tomáš Pavelka.
V pětadvaceti letech si to talentovaný stolní tenista namířil zpět do Německa. Důvod byl prostý. “Neustále mě to táhlo do Bundesligy. Zahrát si tuto soutěž bylo mým velkým snem. Výrazně mi v tom pomohl Petr Korbel, který mě dostal do bundesligového Würzburgu. A mně se tam dařilo. Všimli si toho i v Grenzau, a tak jsem dostal nabídku opět hrát v tomto špičkovém bundesligovém klubu. A to jsem nemohl odmítnout. Byla to pro mě velká výzva…,“ pokračuje poděbradský rodák.
Grenzau patřilo na přelomu století mezi nejlepší německé kluby. Jeho dres oblékali legendární stolní tenisté Andrzej Grubba, Chen Zhibin, Ma Wenge, Steffen Fetzner, Petr Korbel, Lucjan Blaszcyk a další. „Byl jsem moc rád, že jsem měl v klubu Antona Štefka a zejména Petra Korbela, o kterého jsem se mohl kdykoli opřít. Navíc jsem si padl do oka i s Andrzejem Grubbou, od kterého jsem se hodně moc naučil. V Grenzau byl skvělý tým. A já si brzy po svém příchodu získal důvěru vedení klubu, který se mnou prodloužil smlouvu na další období,“ popisuje svůj vydařený comeback do Grenzau Pavelka.
V letech 1999 až 2009 odehrál Tomáš Pavelka několik evropských a světových šampionátů. Vrcholem byly bronzová medaile ze soutěže družstev na ME 2005 v Aarhusu a páté místo na světě v roce 2008 v Guangzhou. V Grenzau se český reprezentant postupem času prosadil i na trenérský post. „Po sedmi sezónách mi šéf klubu nabídl, jestli nechci zkusit roli hrajícího trenéra. Věděl, že to nebude jednoduché. Ale dal mi důvěru s tím, že to vyzkoušíme. Myslím si, že jsem ho nezklamal. A pro mě samotného to byla velká škola,“ přiznává držitel dvou medailí z mistrovství Evropy.
V barvách TTC Zugbrücke Grenzau si Tomáš Pavelka s jednou přestávkou “odkroutil“ celkem jedenáct sezón. „Byly to skvělé roky. Být v klubu s takovými borci jakými byli Andrzej Grubba, Ma Wenge, Stefan Fetzner, Lucjan Blaszyk, Chen Zhibin, Petr Korbel a další, to se nepoštěstí každému. Nejradši pochopitelně vzpomínám na sezóny, kdy se klubu dařilo a vyhrál Bundesligu, Německý pohár nebo Pohár mistrů či Pohár ETTU. To jsou pro mě nezapomenutelné zážitky.“
Do nadcházející sezóny půjde TTC Zugbrücke Grenzau s novým vedením. Dlouholetý prezident klubu Manfred Gstettner se v osmdesáti letech rozhodl odejít na odpočinek, management klubu posílil Dirk Wagner, který přišel z Werner Schlager Academy. “Už to vypadalo, že budu pokračovat, měl jsem před podpisem smlouvy. Měli jsme s Dirkem Wagnerem pracovat společně. Já se měl více starat o hráče a hrát, on se měl věnovat koordinaci střediska a managementu. Nakonec to dopadlo jinak. Důvodem je to, že náš šéf končí a předává to svému synovi Olafovi. Ten však bude působit jen v pozadí, bude zvolen nový prezident Frank Knopf, který se dosud věnoval druhému týmu. Teď se stane šéfem klubu, jeho prezidentem. A Olaf s Frankem nejsou lidi, se kterými jsem byl přesvědčen, že chci spolupracovat. Bazíruji na dobrých vztazích a to s těmito dvěma lidmi nemám. Přece jen jsem byl hodně vázán na odcházejícího Manfreda Gstettnera. Hodně jsme o tom diskutovali s mou dlouholetou přítelkyní Gábi a v podstatě jsme se shodli na tom, že nadešel vhodný čas vrátit se domů,“ popsal Tomáš důležitý životní krok.
Šestatřicetiletý stolní tenista nezůstal dlouho bez angažmá. Sám si urychleně hledal vhodný klub, za který by mohl hrát. Dostal sice nabídku na trenérský post v Ochsenhausenu, ale on chtěl hlavně hrát, nejlépe doma v Česku. I proto oslovil Petra Korbela. „Petr mi řekl, že v jeho novém klubu už má hráčský kádr pohromadě, ale doporučil mi Tondu Gavlase. Hned jsem mu zavolal a velice rychle jsme našli společnou řeč. Jsem moc rád, že se v novém týmu sejdu s mými kamarády Tondou Gavlasem a Fandou Plačkem. A nadšená z toho, že budu hrát doma v Čechách, byla pochopitelně i moje snoubenka Gábi.“
Základ nově vytvořeného extraligového týmu SK TTC Františkovy Lázně bude složen z hráčů, kteří prošli nejvyššími německými soutěžemi. „Jsem rád, že nejdu do neznáma. S klukama se velice dobře znám. S Tondou jsme se potkávali v Bundeslize, když hrál v Gönnernu a Franta Plaček působil přímo v Grenzau. Máme o motivaci postaráno. Já bych chtěl hlavně všem ukázat, že jsem stolní tenis hrát nezapomněl. Věřím, že budeme dobrý tým, který bude oživením české Extraligy,“ uvedl Pavelka, který strávil více než polovinu svého života v Německu.
“Ping-pongový“ přestup do týmu SK TTC Františkovy Lázně není jedinou aktuální změnou v životě Tomáše Pavelky. „Je to tak. Na úterý 5. července máme s Gábi naplánovanou svatbu. Tak nějak to všechno do sebe nádherně zapadá. Připadá mi to jako pohádka. A já se strašně moc těším,“ dodává šestatřicetiletý Tomáš Pavelka.