Czech Open 2015: Kateřina Čechová blízko překvapení

Ve dvouhře mužů uspěli jen Pavel Širuček, Michal Obešlo a Lubomír Jančařík

Kvalifikačními souboji začal ve sportovní hale Univerzity Palackého největší turnaj ve stolním tenise na českém území – Czech Open 2015.
Hned v úvodu kvalifikace si suverénní výhru připsala Hana Matelová. Členka bronzového družstva z Evropských her v Baku porazila v prvním zápase kvalifikační skupiny Julii Gatsovovou z Kazachstánu 4:0. Ve tříčlenné skupině, z níž si postup do hlavní soutěže zajistí vítězka, ji ještě čeká souboj s Nizozemkou Britt Eerlandovou.

Úspěšný úvod kvalifikace má za sebou také Kateřina Pěnkavová, která v úvodním duelu své skupiny porazila Maďarku Timeu Petermanovou-Vargovou 4:3. „Hodně těžký zápas, měla jsem ho ale vyhrát 4:0,“ přiznala česká reprezentantka. „Ale já se v Olomouci vždycky tak nějak trápím… Před sezonou jsme měsíc trénovaly, a přece jenom tréninkový zápas a ostrý start na turnaji, navíc hned na Pro Tour a v domácím prostředí, to jsou hodně rozdílné věci.“

Nad Maďarkou vedla už 3:1 na sety, v závěru šestého setu pak nevyužila mečbol, přesto vítězství nepustila. Ztracený šestý set ji ani příliš nerozhodil.„No ale přiznám se, že jsem si po tom nevyužitém mečbolu vzpomněla i na vedení 3:1 a říkala si: To snad ne, snad to neprohraju,“ pochvalovala si.

PENKAVOVOVA Katerina CZE IMG_3504

Kateřina Pěnkavová v Olomouci

Návrat po mateřské pauze už má za sebou také Dana Čechová-Hadačová. Česká reprezentantka se na mezinárodní scénu vrací osm měsíců poté, co porodila dceru Gabrielu – los k ní ale příliš štědrý nebyl. Hned v úvodním zápase jí byla soupeřkou Yifang Xian, vicemistryně Evropy z roku 2012. Čechová se sice snažila, ale na zkušenou francouzskou obrankářku nakonec nestačila a úvodní duel kvalifikace prohrála 2:4.

„Byť jsem prohrála, mám za sebou docela dobrý zápas. Ona je zkušená obranářka a já na obranu netrénovala, což se v těch závěrečných úderech projevilo,“ řekla Čechová-Hadačová. Ani v druhém zápase skupiny se výhry nedočkala, nestačila na Rumunku Camelii Postoacaovou 1:4. „Pro mě je teď důležitý každý zápas, potřebuju se do toho dostat. Nějaké nuansy tam v rotacích ještě jsou. Chvíli to potrvá.“

Blízko velkému překvapení byla ve sportovní hale Kateřina Čechová. Šestnáctiletá česká juniorská reprezentantka vedla nad Slovenkou Barborou Balážovou 3:0 na sety a ještě v sedmém setu měla výhodu 6:3. Ale pak už ji Balážová, jednička slovenského týmu, k ničemu nepustila a radovala se z výhry… „Jako bych po třetím setu dostala strach, že vyhraju,“ přiznala Čechová a stěží zadržovala slzy. „Vím, že mi ten zápas hodně dá, vím, že jsem hrála tak dobře proti velice zkušené hráčce, jenže ty konce… To já tak mám vždycky… Je to v hlavě. Od stavu 3:0 už jsem vůbec nehrála tak, jako na začátku zápasu.“

Mezi muži si vítězství ve skupině připsal na úvod Pavel Širuček, který porazil Maďara Martona Szitu 4:3; úspěšný vstup do kvalifikace má za sebou Michal Obešlo, který v souboji s Brazilcem Humbertem Manhanim neztrazil ani set a Lubomír Jančařík porazil Kazacha Denise Zholudeva 4:3.

V úvodních zápasech kvalifikace vyšlel naprázdno překvapivě Tomáš Tregler (prohrál s Brazilcem Viktorem Ishiyem 3:4), prohry si zapsali i David Reitšpies, Michal Beneš, Stanislav Kučera, Jakub Keprlík a Ondřej Bajger. Ani talentovaný 17letý bývalý juniorský mistr Evropy mezi kadety se zatím vítězství nedočkal – ve svém prvním utkání kvalifikační skupiny nestačil na zkušeného Rusa Feroda Kuzmina, kterému podlehl 0:4. „Mohl jsem hrát líp, to je bez debat,“ řekl mladý stolní tenista. „Ale bylo to strašně těžké, Kuzmin je ohromně zkušený borec a já jsem moc dobře nehrál.“

Ve večerním duelu pak těsně podlehl i Italu Niagolu Stoyanovi 3:4 na sety.