Zkušená česká reprezentantka kandiduje do hráčské komise ITTF
Jejím hlavním úkolem na mistrovství světa družstev ve švédském Halmstadu bude pochopitelně odvádět co nejlepší výkony pro český národní tým. Zkušená reprezentantka Dana Čechová však bude na šampionátu bojovat ještě na jedné frontě. Kandiduje do hráčské komise Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF). Samotní účastníci turnaje v hlasování vyberou z kandidátů pětici, která se stane základem celkem jedenáctičlenné komise. Ta pak bude další čtyři roky hájit jejich zájmy.
Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla kandidovat?
Myslím, že by mě to bavilo, to je potřeba říct v první řadě. Spoustu hráčů znám a spousta hráčů zná mne, protože jsem na světovém okruhu už dlouho. Ráda bych vnesla do systému své názory, své připomínky a pokusila se prosazovat nějaké změny.
Kolik je kandidátů na pět míst, o kterých se bude hlasovat na mistrovství světa?
Je jich přibližně patnáct nebo šestnáct. Předsedou komise bude určitě Korejec Ryu Seung-Min, dva členy si budou volit hendikepovaní stolní tenisté sami na svém šampionátu, tady ve Švédsku jde opravdu o pět míst. Mezi kandidáty jsou například Španělka Galia Dvoraková, Švédka Matilda Ekholmová, Rakušan Robert Gardos, Mexičan Marcos Madrid, Belgičan Jean-Michele Saive, Chorvat Zoran Primorac, Maďarka Krisztina Tóthová, zkrátka spousta zvučných jmen. Kandidovat mohou pouze hráči a hráčky, kteří startovali na mistrovství světa, ale ne víc, než osm let zpátky.
Troufáte si odhadnout svoje šance?
Nemyslím si, že to bude vyloženě loterie, takže jsem se snažila oslovit hráče a hráčky kampaní na sociálních sítích. Představila jsem jim své základní myšlenky a témata, na kterých bych chtěla dál pracovat. Rozhodovat budou samozřejmě ti, co půjdou volit, ale věřím, že nejsem bez šance.
Je funkce v této komisi hodně časově náročná?
Nejde o nic extrémního. Jedno pravidelné výroční zasedání je v rámci mistrovství světa, jinak si četnost dalších setkání dohodnou členové sami. Hodně se toho vyřizuje prostřednictvím mailů a telefonů.
Vás by i do budoucna bavila nějaká forma sportovní diplomacie?
Určitě je to něco, co by mě bavilo. Celá problematika turnajů světového okruhu je mi hodně blízká, protože jsem byla téměř u jejich začátků. Znám ten vývoj, mám nápady, co by se mohlo vylepšit, je to zkrátka obrovská příležitost vyzkoušet něco nového. Pak se samozřejmě uvidí.
O co opíráte svoji kandidaturu?
Jak říkám, světový okruh turnajů všech kategorií je obrovská akce a má své mouchy. Organizátoři se například příliš zabývají nasazenými hráči a hráčkami, což je například na nejvyšších dvou úrovních turnajů šestnáct mužů a šestnáct žen. Ti mají vytvořeny skvělé podmínky. Ale turnaj jako takový tvoří dalších dvě stě účastníků, kteří platí nemalé startovné a služby tomu mnohdy neodpovídají. Jde nejen například o tréninkové podmínky, ale o také je zde kvalita stravování, úroveň hotelů a podobně. Určitě jsou způsoby, jak to řešit a změnit.