Dánové mistry Evropy

Stolní tenis má na letošním evropském mistrovství štěstí na dramatická utkání přenášená televizí. Eurosport vysílal z mužských družstev tři utkání (obě semifinále a finále), všechna byla dramatická a rozhodovala se až v pátém zápase. Tím pravým vyvrcholením bylo finále.

Do něj nastupovali domácí Dánové, podporováni zaplněnou Atletion Arenou, proti našim přemožitelům z Rakouska. Oba týmy nastoupily v očekávaných sestavách, Dánové s mladíkem Michaelem Mazem, zkušeným Alanem Bentsonem a Finnem Tugwellem, Rakušané s mistrem světa Wernerem Schlagerem, ex-číňanem Chen Weixingem a Robertem Gardosem.
Do úvodního zápasu nastoupila dánská jednička Michael Maze proti obranáři Chen Weixingovi. V důležitém prvním zápase sice vyhrál domácí hráč první dva sety v koncovkách, v dalším průběhu se prosadil Chen Weixing a získal důležitý první bod. Když v druhém zápase přehrál Werner Schlager poměrně hladce Alana Bentsena, zdálo se, že Rakušané svého soupeře přejedou stejně jako v prvních dvou kolech na mistrovství.
Ve vyrovnaném zápase trojek mezi Finnem Tugwellem a Robertem Gardosem se však začal rodit obrat. Oba hráči hrají podobný stolní tenis a zápas byl hodně vyrovnaný. Tugwell v koncovce pátého setu udělal méně chyb než soupeř a vybojoval první dánský bod.
Ke čtvrtému zápasu nastoupily jedničky obou družstev – domácím publikem mocně povzbuzovaný vítěz loňského TOP12 Michael Maze a mistr světa z Paříže (2003) Werner Schlager. Začátek vypadal na jasnou záležitost zkušenějšího Schlagera, který vyhrál první set a ve druhém již vedl 6:1. Maze však stačil náskok do konce setu postupně vymazat, vyhrál koncovku a vrátil se do zápasu. Ve třetím setu se projevil Schlager jako gentleman a po chybném verdiktu rozhodčího sklepl příjem servisu na vlastní polovinu. Od tohoto gesta vyhrál 6 míčků v řadě (z 4:4 na 10:4) a třetí set vyhrál. Domácí publikum však hnalo Mazeho k vítězství, ten dokázal oba následující sety po vyrovnaném průběhu vyhrát a srovnal na 2:2.
Již před mistrovstvím avizoval Alan Bentsen, že je to jeho poslední vystoupení za dánskou reprezentaci. Lepší loučení si ani nemohl přát – rozhodující zápas ve finále ME družstev. Jeho soupeřem byl nepříjemný rakouský obranář čínského původu Chen Weixing, s kterým měl Bentsen (podle komentátora české verze Eurosportu Štěpána Škorpila) pasivní bilanci 1:6.
Bentsen neměl vůbec problémy s obranou soupeře, na rozdíl od Tomáše Pavelky, který byl ve stejné situaci v semifinále, byl schopen kvalitně přijmout servis a dostal Chen Weixinga do pasivity. Při svém servisu se mu to dařilo hned po servisu, při servisu Rakušana pustil Chen Weixinga k forhendovému topspinu z forhendového rohu, který sklápěl do pasivního bekhendu. Bentsen zvítězil 3:1 na sety a dokonal zvrat v utkání ve prospěch domácích Dánů.

Výsledek, družstva mužů – finále: Dánsko – Rakousko 3:2
Maze – Chen Weixing 2:3 (14, 10, -5, -9, -7), Bentsen – Schlager 0:3 (-12, -7, -4), Tugwell – Gardos 3:2 (-6, 5, -11, 8, 8), Maze – Schlager 3:2 (-4, 10, -5, 8, 7), Bentsen – Chen Weixing 3:2 (-4, 10, -5, 8, 7).