Deník z MS juniorů v Šanghaji (3)

Dneska jsme se probudili do deštivého ráno, začalo pršet, ne vydatně, ale pořád od rána mrholí. Doprava dopoledne byla ucházející, z hotelu do herny okolo 15 minut. Odpolední jízda na večerní zápas, to byla doslova katastrofa. Řidiči jsou tady naprosto bezohlední. Zablokují křižovatku a je jim to jedno. Jezdí se zde doslova na plech. A to tady je vidět samá poměrně drahá auta. A do toho riskující chodci a kaskadéři na mopedech, ty světla vůbec nepoužívají, ani v noci. Policisté na křižovatkách jsou jen loutky.

Dopolední zápasy, to byla procházka růžovou zahradou, večer se rozhodovalo o všem, v sázce byl postup ze základní skupiny či naopak. Chtěl bych tedy více okomentovat večerní zápasy, kde se jednalo oběma družstvům o úspěch či neúspěch.

U kluků začal zápas s Egyptem jako první Tomáš Polanský. Bylo vidět, že se asi odpoledne dobře vyspal. Ráno si totiž bez výjimky všichni stěžovali, že od 2 hodin nemohli spát. Já osobně měl ten problém již včera. S Egypťanem Ghallabem si udržoval stále herní převahu. Kromě začátku třetí sady setu stále vedl a v pohodě si došel pro vítězství ve třech setech. Po Tomášovi nastoupil na stůl David Reitšpies proti Dabousovi. Dopoledne to nebylo z pohledu Davida nic moc. Ani tento zápas nezačal dobře. Jeho protivník jej celý první set, a hlavně začátek toho druhého hodně trápil. V tom prvním zvládl David koncovku (11:9) a ve druhém otočil stav 1:4, pak již kraloval. Vyhrál, stejně jako Tomáš 3:0. Třetí v pořadí byl připraven Standa Kučera proti Fathymu. To co on herně nezvládne, to dokáže svou bojovností. Doslova vydřel první set. Ve druhém neměl šanci, ale od třetího, jakoby našel herní pohodu. Začal také více útočit a zezadu jeho balónky již nelétali tak vysoko. Soupeř začal spěchat, ale také více kazit. To ale jenom do stavu 9:4 ve čtvrtém setu. Pak se úplně zlomil, ani jednou nezaútočil, kazil i lehčí balónky a prohrál nakonec 2:3. Takže další pokus měl na naše celkové vítězství David. Mohu konstatovat, že jeho výkon nebyl nijak oslnivý, ale zvládl obě dvě koncovky prvním setů, měl pevnější nervy a dotáhl naše družstvo juniorů mezi posledních 12 týmů na světě. Celkem tedy vítězství 3:1.

zápas davida s ....IMG_9360

Momentka z utkání Davida Reitšpiese s Egypťanem Ghallabem

Za děvčata začala zápas s Portorikem Kája Mynářová. Měla tu nejtěžší soupeřku, nejlepší ze sester Diazových, která je na světovém žebříčku výše než všechna naše děvčata, přestože je ještě kadetka. Karolína smolně prohrála první sadu, byla příliš nervózní. Od druhého setu to bylo o něčem jiném, i když si vybrala i trochu štěstíčka v koncovkách, dotáhla zápas do vítězného konce. Trenér Koutný našel totiž na silné soupeřce to její nejbolavější místo, a to první namotaný topspin do forhendové strany. Tam Karolína nejvíce bodovala a připsala si tak cenný skalp. Po ní na stůl nastoupila Týna Štefcová. Pro její soupeřku, Riosovou, to bylo již třetí nebo dokonce čtvrté mistrovství. První dva sety vyhrála s přehledem, ale od třetího se začala herně trápit. Třetí hladce prohrála. Její soupeřka je známá úžasným blokem a Týna stále se posouvala dál a dál od stolu. Oba dva další sety prohrála. Zejména jí může mrzet ten čtvrtý (10:12). V pátém setu od stavu 4:4 udělala pět míčků za sebou, a to rozhodlo. Tentokráte vyhrála spíše bojovnost. Vítězný bod tedy ležel na Báře Kapounové. Její soupeřka byla další, v pořadí druhá ze sester Diazových. První dva sety s přehledem zvládla, diktovala tempo hry. Bohužel ve třetím se něco zlomilo, 0:9, takový byl v něm stav. Smolná byla koncovka čtvrtého setu. Rozhodoval ten pátý. Báře nestačilo ani vedení 7:2, byl z toho najednou stav 7:10!! A porážka. Týna následně nastoupila proti soupeřově jedničce. Pokud zůstávala u stolu, soupeřku stačila rozhazovat. Bohužel to nebylo tak časté. Rychloruká Diazová byla kromě druhého setu nad její síly. Konečný výsledek 1:3. A tak tíha spadla na Karolínu. Vyhraje rozhodující pátý zápas? První dva sety vyhrála každá z nich poměrně hladce. Ve třetím Riosová vedla 10:7, Karolína otočil stav a zvítězila. Řekl bych, že musela být “na koni.“ Ale bohužel od té doby neměla šanci, soupeřka změnila hru, přitvrdila a Káju přehrála. Z jasného vítězství nakonec porážka. Velká škoda.

juniorky nástup IMG_9340

Nástup českých juniorek před utkáním s Portorikem

Nejsem z těch, kteří by ihned po zápase dělali závěry. Ale jednoznačně kluci splnili cíl a jenom mohou dále překvapit. Děvčata bohužel ne. I když, jak je vidno, rozhoduje o vyrovnaném zápase i trochu štěstí. Kdyby Bára dala ještě jeden míček v tom pátém setu, mohla děvčata vyhrát hladce 3:0. Nestalo se však tak. Kamilovi Koutnému vůbec nebylo do řeči, nedivím se.

Zítra hrají kluci nejprve s Japonci a potom se Švédy, šanci na postup mezi posledních osm rozhodně mají. Z tříčlenné skupiny postupují první dva. Děvčata si zahrají o konečné 13. až 20. místo. Prvním soupeřem bude Kanada.