Deník z MS juniorů v Šanghaji (5.)

Dnešního rána se nic nezměnilo. Opět jsme se probudili do mrazivého počasí, někdo hodně brzy. Trenér juniorů Marek Klásek prý nespal od dvou hodin. Já konkrétně od šesti. Jedinou výhodou bylo to, že konečně šel rychleji internet. Kdo by také po něm tak ráno brouzdal. Stále je na pokoji zima, zejména přes noc. Ale jak se Tomáš Polanský zmínil, on si topení “rozchodil“. Nikomu z nás dospělých se to nepodařilo. Ještě jedna nepříjemnost se mně podařila, ztratil jsem kartu od pokoje. Ráno, když jsem šel na snídani. Nejprve chtěli po mně 50 Euro, nakonec jsem ji (náhradní) dostal zadarmo. Stejně tu mou musel někdo najít a později vrátit.

Ještě se zmíním o dvou záležitostech, které mě tady udivují. První jsou chodci. Klidně bez podívání přecházejí několika proudovou silnici. Ne na přechodu a pomalu, i když se k nim velkou rychlostí blíží auta. Jako kdyby si říkali, že jich (Číňanů) je přes miliardu. Druhou je chování, zejména mužské domácí populace. To co předvádějí u jídla, ale i mimo děj, nechci ani popisovat. A to jsem dost otrlý. Mé ženě by se udělalo určitě špatně. Jediná rada je, zkusit si toho nevšímat.

Děvčata hrála dopoledne o konečné 13. místo s Brazilkami. Neúspěšně. Týna Štefcová promarnila opět mečboly, tentokráte dva. A navíc se při něm zranila. Jak to bude vážné, uvidíme. Trenér Kamil Koutný postavil “nahoru“ ještě Báru Kapounovou. Ta se mi zdála dneska jako bez života. Prohrála obě dvě dvouhry, a i když Karolína otočila svůj zápas z 0:2 do vítězné podoby, nestačilo to. Porážka děvčat mrzí. Jejich celkové umístění je trochu oproti očekávání.

Junioři hráli o 9. až 12. místo s Chorvaty. A tentokrát mile překvapili. Vítězství 3:0 je cenné. David Reitšpies porazil vítěze TOP10, celý zápas diktoval tempo, i když vyhraný druhý set prohrál. A ten poslední, to byla jeho exhibice. Tomáš Polanský, jak je zvykem, se první set opět pomalu rozehříval. Asi by potřeboval vždy jednoho panáka… Ještě jsem jej neviděl, aby uhrál první tři body zápasu. Druhou sadu vyhrál na výhody. Pak vnutil soupeři Pucarovi svou hru, prostě hrát na jeden dva míčky. Byl v tu chvíli lepší, a i když prohrál nešťastně koncovku čtvrtého setu, pátý set zcela ovládl. Získal tak úžasný skalp. Zkázu Chorvatů dokonal Standa Kučera. I on se nemůže v prvním setu chytnout. Vadí mu evidentně velká hala, míček k němu prostě nedoletí. Od druhého setu ještě zvýšil svou pověstnou bojovnost. A hle bylo tady vítězství. Tak šťastného jsem ho dlouho neviděl. Určitě se mu ulevilo, že i on pomohl klukům k vítězství.

David, Tomáš a Cassin 2 IMG_9274

Setkání evropských špiček – Polanský, Reitšies a juniorský mistr Evropy Francouz Cassin

Po vyhraném utkání s Chorvatskem si odskočili kluci i s trenérem do McDonaldu. Báli se, že se na další zápas nestačí z hotelu, kde se podávají všechna jídla, vrátit. Doprava je totiž zde nevyzpytatelná. A já jsem si opět prohlédl výstavu dějin stolního tenisu, včetně fotografií všech mistrů světa. Byl jsem nadšen, že opět vidím naše postavy – mistry světa z bývalého Československa – Depetrisovou, Kettnerovou, Váňu a Koláře. Moc bych si přál, aby se tam ještě někdy objevilo další naše jméno. Je to utopie?

Ze Šanghaje, Zbyněk ŠPAČEK, vedoucí výpravy.