K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Deník z mistrovství světa družstev (1)


Vážení sportovní přátelé,

na stránkách Asociace již několik dní probíhá zpravodajství z mistrovství světa družstev v Malajsii (bohužel není přímo z dějiště MS). Rád bych Vám také chtěl nepravidelně sdělovat novinky či zajímavosti, týkající se tohoto šampionátu.

Na úvod pár stručných informací: Malajsie je asi ta nejvíce multietnická země v Asii, možná i na světě. Mísí se tady hodně národností i náboženství. Přesto je vnímána jako muslimská země, protože zde žije přes 50% muslimů. Má okolo 30 miliónů obyvatel, největším městem je Kuala Lumpur. Mistrovství se ale hraje v sousedním městě Shah Alam. Hranice mezi těmito městy však již dávno nejsou.

Malajsie se nachází těsně nad rovníkem, a tak si dovedete představit místní počasí. Je typicky tropické, s častým deštěm a hlavně s velkou vlhkostí vzduchu. Teplota se pravidelně pohybuje vysoko nad 30 stupňi Celsia, není tomu jinak ani v těchto dnech..

DSC00277

Na mistrovství je již odehrán první den, neboť časový posun oproti České republice činí +7 hodin. Našim se vůbec nevydařil, ale to již všichni víte. Tři porážky a ani jeden vítězný singl. Snad to zítra bude lepší. Po sportovní stránce mě dnes zaujaly tři události. Tou první byla nepřesvědčivá vítězství jednotlivých čínských hráčů a hráček. Osobně jsem viděl velké trápení Číňanek v zápase s Maďarkami, před kterými smekám. Sice nevyhrály žádnou dvouhru, ale všechny tři zápasy byly hodně vyrovnané. Totéž mohu říci i o Řecích, kteří odehráli velice důstojný zápas s čínským mužským týmem. Jak se říká, kdy jindy chceš porazit favority, než na začátku každého turnaje.
Druhá událost je skvostný návrat Wernera Schlagera za stůl. Jak dlouho nehrál mistrovský zápas, jak dlouho asi vůbec netrénoval? Možná i dva roky. Přesto se dokonale připravil a bohužel to odnesl náš Dima Prokopcov.
Je potřeba dodat, že před dvěma týdny na turnaji Energis Master porazil Schlager 3:2 Dimitrije Ovtcharova, takže si stále uchoval svou obrovskou kvalitu.

A tou poslední je výprask Korejce Joo Saehyuka od chorvatského veterána Zorana Primoraka. To, co s ním herně i výsledkově provedl, se jen tak nevidí.
Čtrnáctý hráč žebříčku a nejlepší obranář světa neměl nejmenší šanci.

Původně jsem nechtěl kritizovat organizaci tohoto mistrovství. Ale je tady tolik chyb, že se o tom musím zmínit. Snad tou největší je fakt, že druhá hala pro druhou až čtvrtou divizi, se rozkládá pod obrovským stanem!! Při dnešním lijáku prostě na několik stolů teklo a v části haly se tak nedalo hrát. Navíc místo očekávaným vysokým teplotám, musí hráči čelit chladu, protože je naplno puštěna hodně studená klimatizace. A míčky si pak díky ní dělají, co chtějí. Naši naštěstí hrají v lepší hale, protože jsou v elitní divizi.
Také z celkové úrovně zabezpečení je rozladěn i vrchní rozhodčí celého šampionátu Petr Bohumský. Sdělil mi, že je tady moc vidět, jak místní šetří a jeho práci to výrazně ztěžuje.

DSC00286

Kromě něho a samotných hráčů, zastupují zde naši vlast i další osobnosti. Klára Vaculovičová dělá vrchnímu rozhodčímu asistentku. A nesmíme zapomenout ani na naše dva delegované rozhodčí: Romana Kleckera a Radka Cankaře. ETTU zde zastupuje můj kolega z výkonného výboru ČAST Nikolas Endal a evropské hráče Petr Korbel. Ti poslední dva jmenovaní budou hned zítra projednávat navrhované body do Kongresu ETTU, který se uskuteční za dva dny i s mou maličkostí.

A ještě můj poslední dnešní dovětek. Na včerejším slavnostním zahájení jsem obdržel brožuru, kde je kromě jiného i seznam jednotlivých států, které mistrovství světa družstev vyhrály. Společně se svými slovenskými kolegy jsme konstatovali, kde že ty loňské sněhy jsou. Vždyť se tam tolikrát objevilo i Československo. Tak snad někdy příště.

Z mistrovství světa v Malajsii, 28.2.2016

Zbyněk Špaček, předseda ČAST