K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Díky projektu Všichni za stůl vzniklo třicet fungujících kroužků


Oblíbení superhrdinové po školách už nejezdí, ale stovky dětí cestu ke stolnímu tenisu už našly

Čtyři roky se na vybraných školách v celé České republice děti těšily na show Staň se superhrdinou, která byla nedílnou součástí projektu Všichni za stůl. V tomto školním roce se v prosinci a lednu žádná show nekonala. To ovšem neznamená, že by úspěšný projekt skončil. Právě naopak.

Pokračuje dál. Prakticky v každém kraji působí při některé ze základních škol kroužek stolního tenisu. Celkem jich je aktivních devětadvacet. V nich trenéři a trenérky mají deset až čtyřicet dětí, trénuji jednou nebo dvakrát týdně, pořádají turnaje a těm nejtalentovanějším se otvírají dveře do klubů stolního tenisu v jednotlivých městech.

Projekt je podle slov místopředsedy České asociace stolního tenisu Nikolase Endala stále v chodu. „První ročník byl hodně propagační a další tři byly o náboru dětí a zakládání kroužků stolního tenisu. V každém roce vzniklo deset až dvanáct kroužků, takže aktuálně jich funguje zhruba třicet. Na vedení asociace jsme se shodli, že nebudeme pokračovat ve stejném duchu dál a organizovat nové nábory, ale chceme udržet všechny stávající kroužky tím, že podporujeme jejich činnost,“ vysvětluje.

Konkrétní podporou má na mysli zejména příspěvky na trenéry, vybavení kroužků pálkami, míčky, ceny pro nejrůznější turnaje a podobně. „Touto formou chceme samozřejmě především motivovat děti, aby zůstaly u stolního tenisu a neustále se zlepšovaly. Naším cílem je co možná největší propojení jednotlivých kroužků s lokálními kluby, kam by pak mohly vybrané děti plynule přejít a věnovat se našemu sportu dál. Máme radost, že se do chodu kroužků zapojují  i bývalí hráči a hráčky, nejčastěji na pozicích trenérů. Tohle byl také jeden z našich cílů, využít jejich zkušenosti při výchově mladých hráčů.“

Další konkrétní podoba projektu Všichni za stůl bude hodně závislá na ekonomické situaci asociace. To je podle slov Nikolase Endala přirozené. „Nám například v tomto roce končí přísun financí z loterijního zákona právě na tyto typy projektů na podporu dětí a mládeže. Budeme tedy muset v příštím roce najít v rámci rozpočtu prostředky na tyto aktivity. My to určitě chceme podporovat, to je jeden z hlavních cílů. Bez růstu členské základny a podpory nejmenších dětí to nejde.“

Je určitě potěšitelné, že i bez atraktivních show, s nimiž jezdili Superhrdinové po jednotlivých školách, se v letošním školním roce přihlásili zájemci o založení kroužků sami. „Tohle nás těší dvojnásob a je to vlastně dokladem toho, že celý projekt měl široký dopad napříč Českou republikou. My jsme nemohli během tří ročníků objet ani zdaleka všechny zájemce, takže nám neustále chodí dotazy, zda je možné na té či oné škole založit kroužek a jak by to bylo s případnou podporou. Každou podobnou aktivitu pochopitelně vítáme.“

Organizačně projekt řídí Markéta Weiningerová (e-mail: marketa.weiningerová@ping-pong.cz) a zájemci mohou směřovat s případnými dotazy přímo na ni.