Dnes tři česká želízka v ohni – Pro Tour 2012 bude v Plzni

V úterý večer jsme uspořádali videokonferenci mezi Prahou a Rotterdamem a od členů české výpravy jsme především vyzvídali jejich hodnocení zápasů našich stolních tenistů ve třetí den světového šampionátu jednotlivců. Ještě předtím konstatujme, že úterý pořádně prosilo startovní pole a velkému úbytku jsme se nevyhnuli ani my. V deblových soutěžích už nemáme ani jednoho zástupce, a tak pozornost se dnes, ve středu soustředí již jen na tři česká singlová želízka v rotterdamském ohni. Pavel Širuček se utká s Tang Peng (Hongkong), Dima Prokopcov s Japoncem Kišikawou a Iveta Vacenovská s Tie Yana (Hongkong) o postup mezi nejlepších 32 hráčů a hráček.

V úterý večer jsme uspořádali videokonferenci mezi Prahou a Rotterdamem a od členů české výpravy jsme především vyzvídali jejich hodnocení zápasů našich stolních tenistů ve třetí den světového šampionátu jednotlivců. Ještě předtím konstatujme, že úterý pořádně prosilo startovní pole a velkému úbytku jsme se nevyhnuli ani my. V deblových soutěžích už nemáme ani jednoho zástupce, a tak pozornost se dnes, ve středu soustředí již jen na tři česká singlová želízka v rotterdamském ohni. Pavel Širuček se utká s Tang Peng (Hongkong), Dima Prokopcov s Japoncem Kišikawou a Iveta Vacenovská s Tie Yana (Hongkong) o postup mezi nejlepších 32 hráčů a hráček.

Nejprve se dostal v hotelu Blydorp k hodnocení trenér mužů Tomáš Demek: „Dima Prokopcov měl proti Maďarovi Jakabovi těžkou práci. Vedl 3:0, ale potom začal kazit a Jakabovi se naopak začalo dařit. Naštěstí v šestém setu Dima to opět zlomil. Věřím, že se mu bude dále dařit a potvrdí formu proti Kišikawovi. Pavel Širuček porazil Rusa Kuzmina po vynikajícím výkonu. Nedá se to srovnat s kvalifikačním výkonem proti Rabinovichovi, teď to bylo o něčem jiném a Kuzmín se štěstím vyhrál jeden set. Připadalo mi, že Rus Pavla podcenil a hlavně na něj nebyl vůbec takticky připraven, ale to je jeho věc a nás to nezajímá.
Petr Korbel měl trošičku smůlu s Němcem Filusem. Prohrál dva sety v koncovce a v první sadě dostal šest prasátek a přesto podlehl až v závěru 11:13. Petr s ním prohrál nedávno v bundeslize a připadalo mi to, že si s ním nevěří. Stále se nedokázal dostat do zápasu. Na druhou stanu musím uznat, že Filus hrál dobře a nedělal mnoho chyb. Myslím si, že ´Korys´ měl s ním hrát víc přes střed a forhend.
Zápas Konečného s Číňanem Xu Xin jsem neviděl, ale to co mi říkal sám Tomáš, tak neměl šanci. Číňan hrající levačkou vždy když byl vyrovnaný stav, tak zaúřadoval tvrdým topspinem a potvrdil, že obecně čínští stolní tenisté jsou výkonnostně o patro výš.“

Zápas Josefa Šimončíka s Ko Lai Chak sledoval Nikolas Endal, který našeho hráče koučoval: „Pepa velmi špatně přijímal servis soupeře a tím pádem se nedostal do hry. Tento fakt rozhodl především. K žádným větším výměnám tak nedocházelo. Šimončík stále prohrával, jen ve třetím setu měl 9:9, potom trochu smůly, ale na to se nedá vymlouvat.“ N. Endala doplnil stručným postřehem T. Demek: „Šimončík má také výborný servis a věděl jsem, že vyhraje ten, kdo bude lépe přijímat. Bohužel, ´Šimi´ to nebyl.“

Poté hovořil trenér mužů o zápasech našich v deblech. „Konečný se Širučkem měli proti Srbům trochu smůly. V prvním setu neproměnili setbol, ale musím konstatovat, že ještě nikdy nehráli proti deblovému specialistovi Karakaševičovi. Co ten předváděl v tomto zápase, tak to už jsem dlouho neviděl. Co zásah, to super balón a hlavně v koncovkách a Jevtovič míčky někdy už jen dohrával. Přitom naši nehráli špatně, věřil jsem jim, protože na soustředění v Rakousku poráželi v tréninkových utkáních snad všechny. Korbel s Prokopcovem začali vlažně proti italské dvojici, a proto také prohrávali 0:3. Dima působil tak trochu unaveně a i když jsme vyrovnali na 3:3, tak nechytili začátek rozhodujícího setu. Zvláště mně překvapil Stoyanov, který byl lepší než Bobocica…
Uvidíme zítra, když Dima porazí Kišikawu, tak už je přímo kvalifikován na olympiádu. Moc se na tento zápas těším. Pavel to bude mít taky těžké proti Tang Peng, který má na bekhendu sendvič. Ale nemá co ztratit.“

Miroslav Cecava mluvil o utkáních našich žen: „Hanka Matelová v kvalifikaci nešťastně prohrála s Francouzkou Dessaintovou. Vedla v sedmém setu 6:2 a 8:5. Škoda, měla na dosah pěkný úspěch na svém premiérovém mistrovství světa. Trochu couvala dozadu, ale věřím, že se to odnaučí a přijme tempo podobných soupeřek. Kačka Pěnkavová sehrála s Rumunkou Dodeanovou vyrovnaný zápas. V posledním vzájemném utkání neměla šanci a prohrála 0:4, teď už to bylo jiné, 2:2 a vedla v šestém setu 8:5. Musí ještě zlepšit útok do vyšších míčků, zvýšit razanci.
K zápasu Vacenovské s Američankou Zhang jsem se dostal až ve čtvrtém setu, který Iveta prohrála hladce. Američanka se už začala chytat, tak jsem musel Ivetě zdůrazňovat, že nesmí s ní hrát kříže, ale musí hrát více na čop a doprostřed. To zabralo, protože pátý set skončil kanárem. Rychle jsem se přesunul ke Štrbíkové, jež v té době už prohrávala s Ódorovou 1:3. Tento zápas Renátě vůbec nevyšel, Hrála svou hru, tedy začínala rychlým topspinem, který Ódorová odvracela většinou vysokým obloukem a další míčky ´Bleška´ kazila. Takto střádala Slovenka bod po bodu a naše hráčka se vlastně vyházela. Dana Hadačová neustále prohrávala se Švédkou Ekholmovou o set. Ve čtvrtém setu v koncovce Dana dvakrát přijímala dlouze čopem a následné topspiny soupeřky nevrátila na stůl. Další sadu sice vyhrála, ale v další jí Švédka utekla a už Dana nestačila náskok stáhnout.
Ve čtyrhře Iveta s Renátou sice porazily chorvatskou dvojici Molnárová – Tian, ale pak jim los přisoudil – stejně tak Pěnkavové s Hadačovou – Korejky. Vacenovská se Štrbíkovou nastoupily proti asi dvěma nejlepším obranářkám na světě Kim a Park. Každá má trochu jiný materiál, umí překvapivě zaútočit.“

Podivný návrh Litvy na změnu podání těsně neprošel

Poslední se ke slovu dostal předseda ČAST Zbyněk Špaček, který hovořil o kongresu ITTF: „Proběhl dneska a měl na pořadu tři důležité věci: prezentace Dortmundu jako MS 2012 družstev, volba Tokia jako místa MS družstev 2014 (Pozn. aut.: MS 2013 jednotlivců bude ve Francii) a informace o olympijském turnaji v Londýně 2012. Soutěže ve stolním tenise budou probíhat 12 dní, od 28. června do 8. srpna, prvních šest dní jsou na pořadu dvouhry a dalších šest dní družstva. Máme na 99 procent přislíbený termín turnaje seriálu Pro Tour v příští sezoně, který by se měl konat v Plzni poslední týden v srpnu. Máme toto slíbeno od místopředsedkyně ITTF Maďarky Judit Faragó. Dostaneme přidělen termín i pro juniorský Pro Tour.
Na kongresu také došlo k jedné zajímavosti. Málem došlo ke změně pravidel o podání. Na tuto změnu je potřeba 66 procent hlasů. Pro návrh svazu Litvy na změnu hlasovalo 61 procent delegátů! Ten hovořil o tom, že změna servisu proběhne poté, co podávající získá bod. Tedy obrácený princip než v odbíjené. Příklad: začínám set podáním, prohrávám 0:1, další servis, prohrávám 0:2, podávám dál, prohrávám 0:3, podávám dál, udělám bod a servis má soupeř. Toto málem prošlo.“

Pozn. autora: Vysokou podporu takový návrh mohl dostat proto, že mnoho delegátů z rozvojových zemí často neví, jaká se projednává agenda a jejich jazykové vybavení může způsobit, že hlasují pro nějaký návrh, aniž by věděli jaký. Toto je velmi nebezpečná věc a také zneužitelná. V této souvislosti se zmiňuje prosazená snaha vedení ITTF v roce 2001 na změnu počítání setů.

Do ITTF bylo přijato šest nových členů a nyní sdružuje světová federace 215 asociací. Pro zajímavost, novými členy jsou Wallis a Futuna, Curacao, Tokelau, Antiqua, Mozambik a Britské panenské ostrovy. Curacao přitom nahradí Nizozemské Antily. Tímto počtem dohnala ITTF basketbalovou federaci a jen sedm členů jí chybí k nejpočetnější, volejbalové.