K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Do Houstonu odletí zítra čtveřice českých reprezentantů


Hana Matelová bude jako jediná hrát všechny tři možné soutěže

V pátek odlétá česká reprezentační výprava do amerického Houstonu, kde se ve dnech 23. – 29. listopadu uskuteční mistrovství světa jednotlivců. Je to vůbec poprvé v historii, kdy se světový šampionát koná na americkém kontinentu a dalších novinek a zajímavostí je několik.

Například to, že mezi přihlášenými není ani jeden z obhájců titulu ve dvouhře ze šampionátu v Budapešti. Číňan Ma Long přenechal ve výpravě místo mladším, podobné je to také u jeho kolegyně Liu Shiwen, která se zranila na olympijských hrách v Tokiu. Nezvyklý je také nový model turnaje, kdy soutěží ve dvouhrách se účastní 128 hráčů a hráček, ve čtyřhrách pak 64 párů. Na letošní mistrovství světa se zkrátka nemohl přihlásit každý.

Také z toho důvodu budou Českou republiku reprezentovat pouze Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, Hana Matelová a Kateřina Tomanovská. V nominaci byl původně i Pavel Širuček, ten se ale teprve pomalu vrací do herní pohody po zranění ramene, a nakonec se s koučem Josefem Plachým a vedením reprezentace dohodli, že do Houstonu nepoletí. „Myslím, že to bylo správné rozhodnutí, protože Pavel dlouho nehrál a netrénoval, potřebuje se dostat zpět do formy. Jde nejen o hru samotnou, ale také o fyzickou a psychickou stránku věci,“ řekl na téma dlouholetého reprezentanta trenér Josef Plachý.

Neúčast Pavla Širučka s sebou přinesla ještě jednu nepříjemnou změnu. Ze čtyřhry se musela odhlásit také dvojice Pavel Širuček, Tomáš Polanský. Změnit sestavení dvojice už nešlo, proto nebude v mužské dvouhře žádný český pár. „Náš debl měl určitě šanci na dobrý výsledek. Bohužel, systém je daný a my jsme nemohli vyměnit pár a ani nahradit hráče ve výpravě. Například pár Jiří Martinko, Tomáš Polanský hrál na nedávném turnaji velmi dobře. Ale Jirka se svým umístěním na žebříčku se na šampionát nedostal a zbytek už je věcí pravidel, která musíme respektovat.“

Omezený počet hráčů a hráček má podle českého reprezentačního kouče dvě strany. „Pro ty nejlepší je to v pohodě, oni jsou zvyklí hrát od prvních kol vyřazovacím způsobem a jsou zvyklí na ten tlak. Ale co ti mladí? Připadá mi to pro ně takové omezující. Na šampionát nemohou cestovat hráči, kteří nejsou na žebříčku dostatečně vysoko, ale jsou z pohledu národního týmu perspektivní. Mají to neskutečně daleko, dostat se na šampionát. Z tohoto pohledu se mi zdál dřívější model spravedlivější. Nemyslím, že by to měla být nějaká masovka, ale dostat šanci zahrát si na mistrovství světa by mělo mít větší počet hráčů.“

Při neúčasti Pavla Širučka se tak naděje v mužských soutěžích scvrkly pouze na dvouhru, kterou budou hrát Lubomír Jančařík a Tomáš Polanský, a pak už jen na smíšenou čtyřhru, do které se kvalifikoval pár Tomáš Polanský, Hana Matelová.

Nejmladší člen výpravy Tomáš Polanský před dvěma lety v Budapešti postoupil z kvalifikace a probojoval se do druhého kola mezi 64 nejlepších. „Samozřejmě se těším, jako na každé mistrovství světa. To letošní je výjimečné tím, že se tam nedostali všichni. Šlo o umístění na světovém žebříčku a jsem rád, že jsem se tam dostal. Bude se hrát v Americe, což je také něco nového a vzrušujícího. Jsem zvědavý, jaké to tam bude,“ přiznává Tomáš Polanský.

Nad novým modelem příliš nepřemýšlí, velké turnaje se už od kvalifikací stejně hrávají vyřazovacím způsobem. „Je to trochu kruté, ale nedá se s tím nic dělat. Když se začínalo ve skupinách, člověk se mohl trochu rozehrát, ale klidně také mohl prohrát už tam a nepostoupit. Takhle jsme rovnou v hlavní soutěži. Bude hodně záležet na losu, ale to už známe z jiných turnajů. Zdravotně jsem absolutně v pořádku a forma? Není to ideální, mám velké výkyvy. Nedávno jsem ve Slovinsku hrál na turnaji špatně, ale máme ještě pár dnů na trénink a aklimatizaci. Snažím se vrátit k systému, který mi vyhovoval, pracovat na svých silných stránkách, takže doufám, že se do správně herní pohody dostanu,“ dodal před odletem Polanský.

Podobně jako Lubomír Jančařík, bude hrát pouze singl také Kateřina Tomanovská. To Hana Matelová bude ze všech českých nadějí nejvytíženější. Kromě singlu a mixu si zahraje také čtyřhru se svoji tradiční spoluhráčkou Barborou Balážovou ze Slovenska. „Na šampionát se taky moc těším. Bude to vrchol závěru roku, kdy se mi podařilo několik skvělých výsledků. Ráda bych samozřejmě navázala na bronz z turnaje TOP 16 a vítězství na Contenderu v Tunisu. Budu hrát naplno všechny tři soutěže, každá z nich je pro mne důležitá,“ řekla Hana Matelová.

Její slova doplnil trenér Petr Nedoma, který je rovněž přesvědčen, že aktuálně jedenačtyřicátá hráčka světového žebříčku má na to, postoupit třeba i do osmifinále. „ To bych povařoval za obrovský úspěch. Ve dvouhře bude hodně záležet na losu. Hanka hrála v poslední době skvěle, ale musíme si uvědomit, že porážela především evropské soupeřky. I když ty nejlepší. Je otázkou, jak se dokáže vypořádat s konkurencí silných Asiatek. Já věřím, že ano. Její výsledky na podzim, to nebyla žádná náhoda. Má životní formu a moc bychom si přáli, aby ji předvedla i na světovém šampionátu.“

Mistrovství světa jednotlivců v Houstonu startuje v úterý 23. listopadu prvními koly ve dvouhře mužů a žen. Úvodní hrací den se rozběhnou také soutěže ve smíšené čtyřhře. Časový posun je sedm hodin, většina zápasů se bude tedy hrát z pohledu českých fanoušků v průběhu noci.

Více informací najdete na stránkách ITTF ZDE