V Hodoníně a Hustopečích se odehrály třetí BTM všech mládežnických kategorií a z jejich pořadí vzešla nominace na první kontrolní turnaj letošní sezóny. Žebříčkový turnaj je určen pro třicet dva hráčů a hráček každé věkové kategorie a ve většině kategoriích se střetnou opravdu ti nejlepší z pořadí BTM. Na posledních BTM jsme byli svědky i několika překvapení, uvidíme, zda tito hráči potvrdí svoji zlepšující se výkonnost i na ŽT.
V Hustopečích se velmi dařilo Jakubovi Seibertovi, který potvrdil oprávněnost zařazení do širšího reprezentačního výběru kadetů. Seibert s přehledem vyhrál svoji kategorii mladšího žactva, kde zřejmě letos bude těžko hledat přemožitele. Je otázkou, zda jeho účast na turnaji mladšího žactva je přínosem pro ostatní hráče nebo naopak. Určitě zápas s hráčem o třídu lepším je výbornou zkušeností, ale také v podstatě znamená porážku ve skupině či vyřazení ve třetím stupni.
Seibert se ovšem ze žebříčkového turnaje mladšího žactva omluvil (startuje ve stejném termínu na MM Portugalska) a tak první nasazovací místo bude patřit Davidu Reitšpiesovi, který po stříbru a bronzu na letošních BTM v Hustopečích poprvé nedosáhl na medaili.
Zlepšující tendenci na BTM má Tibor Pavlík a Michal Prokeš. Pavlíka v Hustopečích zastavil až ve finále Seibert. Během turnaje ho potrápil na pět setů ve skupině David Bochňák a v semifinále právě Michal Prokeš. Spolu s Prokešem si bronz vezl z Hustopečí Marek Mrózek. Pro Mrózka je to letošní druhý bronz a v průběžném pořadí třetí místo.
Mezi čtyři nejlepší se letos dostal i Tomáš Málek s Lukášem Foffem v Praze a David Bochňák v Havířově.
Mladším žákyním kraluje Kateřina Tomanovská. Je v podobné pozici jako Seibert, také se již zařadila do širšího reprezentačního družstva kadetek a ze stejného důvodu jako on se ze žebříčkového turnaje omluvila. Tomanovská letos pravidelně startuje na turnajích dorostenek, které se kryjí s mladším žactvem a při třetím turnaji dala dorostenkám úplnou příležitost. Otevřela se tím možnost vyhrát turnaj dalším hráčkám. V Praze i Havířově byla finálovou soupeřkou Tomanovské Denisa Hošková, která byla tedy největší favoritkou. Pomyslný práh k vítězství opět nepřekročila. Ve finále ji zastavila oddílová kolegyně Kristýna Štefcová. Je to pro ní letos nejlepší výsledek, který jí zajistil pro žebříčkový turnaj druhou nasazovací pozici, hned za Hoškovou. Na začátku sezóny byla republikovou dvojkou Eva Helísková, ale po absenci v Praze, čtvrtfinále v Havířově a semifinálovém vyřazení od Štefcové v Hustopečích klesla na páté až šesté místo, společné s Michaelou Keroušovou. Keroušová obsadila v Praze třetí místo, což bylo její letošní nejlepší umístění a v Hustopečích jí v pěti setech vyřadila ve čtvrtfinále Štefcová. První medailové umístění, bronzové, si na své konto připsala Kateřina Stará. Velký výsledkový pokrok udělala Andrea Matoušková, v Havířově uhrála semifinále a v Hustopečích čtvrtfinále. Ve skupině potrápila Hoškovou Karolína Mynářová, ale o postup ji připravila také se lepšící Karolína Míková.
Hustopečský oddíl stolního tenisu také hostil starší žactvo. Zde stále chybí Lukáš Jandora, který po zranění začíná trénovat. Ondřej Bajger po stříbru z Prahy a zlatu z Ostravy dokázal projít dalším turnajem bez porážky a upevnil si vedoucí pozici. Druhým v bodovém pořadí je po turnaji v Hustopečích Jan Holáň. Tomu se ale tento turnaj nepovedl a do pořadí se mu nepočítá. Holáně vyřadil již ve čtvrtfinále Dušan Kubík, který postoupil ze skupiny z druhého místa s porážkou od Denise Beneše a vítězstvím nad mladšími žáky Bochňákem a Pavlíkem. V jejich vzájemném duelu Bochňák Pavlíkovi oplatil porážku z předchozího dne.
Finálový soupeř Bajgera byl pro někoho největším překvapením víkendu, ale pravda je, že Jakub Seibert dělá pokroky a v Hustopečích měl formu. Seibert na turnaji prohrál dvakrát. Pokaždé s Bajgerem, ve skupině a ve finále. Nejtěžšího soupeře měl již v osmifinále, Michala Beneše, kterého zdolal ve čtyřech setech. Michal Beneš se letos zdravotně trápí, v Hustopečích hrál i s bolavým ramenem, kvůli němuž vynechal turnaj dorostu. To ovšem nikterak nesnižuje výkon Seiberta. Bajgerovým soupeřem v semifinále byl Tomáš Smýkal. Ten se stejně jako Petr Handl prokazuje letos výbornými výsledky. Na žebříčkovém turnaji budou chtít Denis a Michal Benešovi ukázat, že patří do reprezentačního výběru. Se svým průběžným pořadím asi nebude spokojen ani Michal Lebeda. Každopádně v této kategorii bude hodně zajímavých zápasů.
Starší žákyně mají tuto sezónu dvě jasné favoritky, Dagmar Blaškovou a Karin Adámkovou. Obě se zúčastnily pouze prvních dvou turnajů a v jejich vzájemném finále vždy zvítězila Blašková. V Hustopečích využila jejich nepřítomnosti maličká Tamara Tomanová. Dokáže nepříjemně udržet míček ve hře a hodně hráček se s ní vyhází, což potvrdil i turnaj dorostenek. Tomanová ve starších žákyních ve skupině porazila dvě hráčky širšího reprezentačního kádru, Kateřinu Tomanovskou a Simonu Šlehobrovou. Z druhého místa zde postoupila Šlehobrová. Po skvělém vítězství v mladších žákyních se druhý den i o kategorii výše blýskla Kristýna Štefcová a postoupila z druhého místa ve skupině na úkor Lucie Růžičkové a Venduly Tenglové, po porážce s Helenou Bednářovou. Prvně se letos podařilo postoupit do třetího stupně Martině Štikové, z druhého místa za Ivou Meidlovou. Štiková ve čtvrtfinále vyřadila první nasazenou Bednářovou, ale na jistě hrající Tomanovou v semifinále nestačila. Kromě Bednářové byly v semifinále všechny vítězky skupin. Zde porazila Tomanová Štikovou, stejně jako o den dříve v kvalifikaci juniorek, a Meidlová Rozinkovou. Zlato patří Tomanové, ta za celý třetí stupeň neztratila jediný set. Všechny čtyři semifinalistky uhrály v Hustopečích nejlepší výsledek podzimu a za Blaškovou s Adámkovou se v pořadí usadila Tomanová a za ní Meidlová.
Další dva turnaje se hrály o pár kilometrů dále od Hustopečí, v dalším jihomoravském stolně tenisovém městě v Hodoníně. Na začátku sezóny KVS schválila výjimku pro Hanu Matelovou, Kristýnu Ondříškovou a Anetu Kučerovou z pravidel pro kontrolní turnaje. Hráčky nemají povinnost zúčastnit se BTM (v pravidlech pro nominaci jsou povinné dva turnaje) a jsou přímo na KT nominovány. Přesto se turnaje v Praze zúčastnila Kučerová a hodonínský turnaj se pyšnil účastí nejlepších dvou juniorek ČR, domácí Matelové a Ondříškové. Dodejme, že Matelová ještě předešlý den startovala na turnaji v Chorvatsku. Obě hráčky byly samozřejmě velkými favoritkami, ale obě potrápila již zmiňovaná Tomanová.
Ondříšková nehrála turnaj v úplné pohodě, ve skupině prohrála se Samkovou a Tomanová nebyla daleko od jejího vyřazení z turnaje. Ondříšková vyhrála až 11 v pátém setu, což jí nakonec stačilo na postup z prvního místa. Tomanová porazila i výše nasazené juniorky Renátu Pavlicovou a Natálii Samkovou a postoupila jako druhá, třetí příčku ve skupině obsadila Pavlicová a na Samkovu zbylo čtvrté místo.
Ve skupině C nepostoupila ani jedna nasazená juniorka a přes Malíkovou a Mosnákovou se z účasti ve čtvrtfinále radovaly kadetky Iva Meidlová a Helena Bednářová. Kristýna Mikulcová stále více sahá po reprezentačním dresu a po vítězství v Praze a bronzu v Ostravě zahrála dobře i v Hodoníně. Svoji skupinu bez problémů vyhrála, z druhého místa postoupila Lenka Bednářová. Ve čtvrtfinále nejvíce pozornosti přitáhl zápas Matelové s Tomanovou. Tomanová vedla již 2:0 na sety, ale zvítězit se jí tentokrát nepodařilo. Ze čtvrtfinále rozhodně nemusí být smutná, na turnaji získala cenné skalpy. Byla jediná, která dokázala za turnaj unavené Matelové sebrat set, resp. dva. Hana Matelová porazila v semifinále 3:0 Mikulcovou a ve finále stejným poměrem setů Ondříškovou. Prvně postoupila mezi čtyři nejlepší juniorky turnaje Lucie Drobná.
Kristýna Mikulcová si upevnila vedoucí pozici v průběžném pořadí před Karin Adámkovou. Vítězka turnaje v Ostravě Blašková má stejně jako preferované juniorky odehraný pouze jeden turnaj, proto také nefiguruje na předních místech pořadí. Ze ŽT se omluvila Ondříšková pro nemoc a Adámková. Pro Matelovou a Kučerovou bude start na ŽT zároveň přípravou před MSJ. Vylepšit si svoji pozici bude chtít Veronika Malíková, zajímavé bude, jak se s turnajem „popere“ loňská jednička kadetek Nikola Gallerachová a samozřejmě letošní jednička kadetek Dagmar Blašková.
Stejnou výjimku jako preferované juniorky dostal i junior Tomáš Tregler. Ten se juniorksého turnaje u nás ještě nezúčastnil a omluvil se i z nadcházejícího ŽT. Loňský český nejlepší kadet Pavel Širůček se rychle usadil i na trůnu juniorů. Po čtvrtfinále na Spartě Širůček zvítězil v Ostravě i Hodoníně. Na turnaji chyběl nemocný František Obešlo, který vyhrál v Praze a v Ostravě byl druhý.
Ve druhém stupni ovšem překvapil Širůčka Svoboda, ale nakonec postoupil z prvního místa Širůček a Svoboda z druhého. Stejný počet bodů ale horší vzájemné zápasy měl ještě Ryšavý. Překvapil i Lukáš Schoř, který porazil Jiřího Javůrka. Ve třetím stupni byl asi největším překvapením Lukáš Sojka. V osmifinále porazil Schoře a ve čtvrtfinále druhého nasazeného hráče turnaje Davida Mertu.
Nejlepšího letošního výsledku dosáhl Karel Volný, přes Lebedu, Svobodu a Sojku se probojoval až do finále třetího stupně BTM dorostenců v Hodoníně. Marek Obešlo byl na začátku sezóny dvojkou za Treglerem, ale výsledky tomu zatím neodpovídají. Po osmifinále a čtvrtfinále dosáhl konečně lepšího umístění v Hodoníně. Prohrál až v semifinále se Širůčkem. Stejně jako finále dorostenek patřilo hráčkám jednoho oddílu, tak i ve finále dorostenců se střetli oddíloví kolegové – Širůček s Volným. Po pěti setech zvítězil Pavel Širůček, do ŽT vstupuje jako jednička a hodně se hlásí o reprezentaci.
Druhá příčka průběžného pořadí patří Františku Obešlovi a třetí Karlu Volnému. Kromě těchto hráčů budou mít šanci získat medaili na ŽT především Marek Obelšo, Michal Zatřepálek, Jiří Javůrek a David Merta.
Žebříčkové turnaje dorostu a mladšího žactva se hrají již tento víkend v Mostě. Ze špičky je omluven Tomáš Tregler, který se připravuje na MSJ a odlétá na něj spolu s družstvem dva dny po ŽT. Kristýna Ondříšková se omluvila pro nemoc. Denis Beneš, Jakub Seibert, Karin Adámková a Kateřina Tomanovská dali přednost mezinárodnímu turnaji v Portugalsku, kde startují jako samoplátci.