Druhá porážka mužů

Rakousku jsme Aarhus neoplatili
Do svého třetího zápasu ve skupině D Championships divize vstupovali čeští stolní tenisté s odhodláním oplatit Rakušanům porážku z Aarhusu před rokem na ME. Nepovedlo se, prohráli jsme 1:3 s nasazenou jedničkou naší skupiny a ve čtvrtek nás čekají Norové a o den později Poláci. Takže stále máme naději se dostat mezi nejlepší trojici zaručující účast v osmifinále.

Trenér Pavel Špaček dal tentokrát důvěru trojici Petr Korbel, Richard Výborný a Marek Klásek. Počítalo se totiž s tím, že pro úspěch budou potřeba dva body Korbela a další na „trojce“.
To byla jen teorie, která vycházela po první dvouhře. V ní v pohodě hrající Korbel přesvědčivě 3:0 porazil Wernera Schlagera. Exmistr světa nedokázal čelit stálému tlaku a přesným úderům naší jedničky. Druhou dvouhru sehráli Výborný a Chen Weixing. Nominace Výborného k tomuto zápasu vycházela také z toho, že umí zahrát do obrany. Ovšem Chen není klasickým obranářem, skvěle totiž útočí z forhendu a z bekhendu vrací soupeřům nesmírně rotované čopy, které míčku uděluje trávou. Platí na něj první rychlý spin a tvrdé zakončení. Při třetím nebo čtvrtém topspinu se z jeho bekhendu vrací takový „brus“, který už nejde horní falší vytáhnout. Výborný si přesto počínal proti Chenovi skvěle a držel s ním krok po čtyři sety. Byla to velká dřina podložená trpělivostí a dodržováním taktiky. Rozehrával Chenovi servis hned bekhendem horem a dlaňovým fothendtopspinem zakončoval nejpozději napodruhé. V pátém dějství však rakouský Číňan utekl Výbornému a když s obranářem prohráváte, je to mnohem těžší dotáhnout než proti útočníkovi.
V Aarhusu prohrál na trojce s Robertem Gardosem Výborný, v Brémách Klásek. Ale velmi těsně, o dva míčky v pátém setu. Škoda, přeškoda, že Marek své tempo získané na konci druhého setu (otočil z 6:9 na vítězství v setu) a vystupňované ve třetím neudržel. Ve čtvrtém setu se dostal do pasivity. Pátá sada se odvíjela nesmírně vyrovnaně a skóre se střídalo po míčcích – 1:1, 3:5, 5:5, 7:7, 8:8, 8:10, 9:10. Nutno však přiznat, že Gardos je nesmírně rychlý a silný topspinově z obou stran. Klásek také, a tak rozhodovalo štěstíčko, maličkosti a neproměnené „sedáky“.
Ještě nebylo pro nás nic ztraceno, protože Korbel nastupoval proti Chenovi, kterého v Aarhusu porazil. V AWD-Domu se však dánské představení neopakovalo, naopak Chen byl rozpumpovaný, jeho čop z trávy po druhém topspinu takřka „nebratelný“. Navíc si Korbel právem stěžoval, že některé balony se spodní rotací měly různý odskok na stole a vůbec – obranářům velký prostor rozlehlé haly vyhovuje. Chen zahrál ovšem přes všechna tato fakta skvěle.
Rakousko – Česko 3:1 (Schlager – Korbel 0:2, Chen Weixing – Výborný 3:2, R. Gardos – Klásek 3:2, Chen Weixing – Korbel 3:0).
Trenér Pavel Špaček: „Jsem zklamán, protože začátek zápasu nám vyšel. Korbel hladce přehrál Schlagera a Rakušané byli, myslím, zaskočeni. Výborný dělal proti Chenovi co mohl, ale v pátém setu mu utekl začátek a proti takovému hráči se už to nedá dohonit. Vypadalo to, že Marek udolá Gardose svou vůlí, ale prostě to nezvládl. V závěru měl trochu smůly, přiznal míček jako prasátko, který rozhodčí ani nikdo jiný neviděl škrtat. Chybělo mu v závěru štěstí a také to, že za stavu 8:8 nedal nadějný balon. Dneska byl Chen rozjetý a kdyby byl jiný stav, tak by se zápas s Korbelem třeba vyvíjel jinak. Pokračujeme dále v turnaji. Proti Německu ani Rakousku jsme nebyli favorité, prostě nám to nevyšlo. Teď musíme porazil Norsko a Polsko, abychom skončili na postupovém místě.“