K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Druhá zpráva předsedy ČAST z dějiště MS družstev

Druhá zpráva předsedy ČAST z dějiště MS družstev

Po včerejším černém dnu na stolech následoval černý den za stolem jednacím.

Ale po pořádku. Včera se konal celodenní kongres ITTF, na němž 130 účastníků projednalo připravené návrhy, přijalo 205. člena ITTF a společně se rozplývalo nad širokým programem světové asociace. Po poděkování místním organizátorům i čínským představitelům byla prezentována informace o Pekingu olympijském a také o postavení stolního tenisu na olympiádě. Následovala další velká řada poděkování sponzorům a pořadatelům. Jokohama předvedla připravenost na příští MS (28.4. – 3.5.2009 ) a Moskva informovala o přípravách na MS 2010. Poté byl zvolen Rotterdam pořadatelem MS 2011 bez protikandidáta. Popis úspěšných světových turnajů zabral další dlouhý čas, rozvoj stolního tenisu v celém světě je jeden z hlavních programů ITTF. Při schvalování úprav předpisů se dlouze diskutovalo o složení jednotlivých komisí a výborů. Z oblasti pravidel je podstatné stažení finského návrhu na zrušení limitu a především drobný krok k omezení naprosto volného pohybu hráčů – samozřejmě především se tím myslí pohyb Číňanů do Evropy. Po schválení exekutivou ITTF by hráči mohli startovat za novou zemi na světových mistrovstvích až po sedmileté registraci, jsou-li starší osmnácti let, po šestileté v případě věku 15-18 a po pětileté registraci u hráčů do 15ti let. Toto se netýká světových turnajů Pro Tour, tam platí právo každé federace nominovat hráče s trvalým bydlištěm bez nutnosti oprávnění k reprezentaci té které země. Další technické detaily projednávané na kongresu ITTF již nemají na naši činnost tak konkrétní dopad.

Dnes byl na programu kongres ETTU. Celkem přítomno 46 zemí, dvanáct návrhů na změnu detailů v evropských klubových soutěžích prošlo bez problémů. Pro nás očekávaný návrh evropské ligy národních družstev nebyl na programu, byl schválen na minulém kongresu a informace se bohužel od našich zástupců na veřejnost nedostala. Od roku 2009 bude pořádána Evropská liga ve třech výkonnostních divizích s tím, že v první bude 8 družstev rozděleno do dvou čtyřčlenných skupin. Tam bude hráno každý s každým a poté křížem o umístění. Nebude to kvalifikace na žádné ME, ale motivací bude finanční odměna a možnost prezentace národních družstev v domácím prostředí. Kvalifikací pro zařazení do jednotlivých divizí bude současné MS a podzimní ME. Z toho plyne již nyní malá šance startovat v elitní divizi pro naše celky.

Po téměř formálních bodech programu začala  vážná diskuse. Pan Hudec navrhl seminář trenérů reprezentačních družstev mužů a žen s cílem poradit se, jak čelit stále se zvětšujícímu rozdílu mezi výkonností evropských a asijských hráčů. Zvedla se řada diskutujících, kteří akceptovali návrh na seminář, ale konstatovali, že světová politika ITTF ničí motivaci našich hráčů startovat na Pro Tourech, jsou to velmi drahé a z hlediska výkonnosti nic nepřinášející akce. Vyzývali představitele ETTU, aby inicializovali svůj vlastní program, který umožní hráčům větší kontakt mezi evropskými hráči a větší motivační prvky do evropského stolního tenisu. Současný rozvoj akcí již téměř neumožňuje pravidelný a systematický trénink a naopak svádí ke světové reprezentační turistice, která na výkonnosti moc nepřidá. Předseda ETTU kontroval, že nikoliv Asijská federace, ale jednotlivé asijské státy přinášejí nové hráče a novou kvalitu a proto i v Evropě je hlavní odpovědnost na jednotlivých federacích. ETTU tento zásadní problém cítí a diskutuje, ale nelze očekávat řešení ze dne na den. Představitelé ČAST budou mít možnost náš český pohled sdělit předsedovi ETTU v posledním dubnovém týdnu, kdy na naše pozvání navštíví Prahu.

Quangzhou, 28.2.2008