El Niňo slaví postup do čtvrtfinále Poháru ETTU

David Reitšpies po skvělém výkonu porazil jedničku Hobokenu Jeremyho Petiota

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Tento citát ze slavného románu Alexandra Dumase výstižně charakterizuje výkon hráčů El Niňa v osmifinálovém dvojzápase proti belgickému Hobokenu. V obou utkáních získali tři body, v obou utkáních se o ně rovnoměrně podělili. Zatímco na belgické půdě zvítězili po boji 3:2, v domácím prostředí svého soupeře smetli 3:0 a zaslouženě postoupili do čtvrtfinále Poháru ETTU.

Páteční utkání na Kotlářce odstartoval souboj Antonína Gavlase a Nizozemce Rajka Gommerse. Oba soupeři se střetli už v úvodním utkání, z vydřené výhry se radoval český stolní tenista. „Vedl jsem celkem v pohodě 2:0 na sety, ale najednou to bylo v pátém setu už 2:4. Naštěstí jsem to nějak otočil,“ vzpomínal na nedávné střetnutí Gavlas.

Před domácím publikem začal lépe levoruký hráč El Niňa. V první sadě se ujal vedení 4:0, Gommers však rázem otočil na 9:5 ve svůj prospěch a následně získal důležitou první sadu. Vysoký hráč Hobokenu diktoval tempo hry i ve druhém dějství. Gavlasův jindy účinný servis mu nedělal nejmenší potíže a po svém podání se naopak rychle dostával do smrtícího útoku.

Ze začátku jsem cítil, že nemám dobrý rytmus. Soupeř byl rychlejší a zejména na prvních balónech mě přehrával,“ prozradil po utkání Gavlas. Jeho bezradnost dostatečně ilustrovalo hlasité povzdechnutí z koncovky druhé sady. „On nezkazí nic!“ ulevil si po výměně, kde Gommers předvedl několik fantastických úderů.

Rajko Gommers Antonín Gavlas

„On nezkazí nic!“

Nizozemec jako by rozuměl slovům svého protivníka a nechal se jimi ukolébat. Gavlas od třetí sady zlepšil příjem a rozhodčí stále častěji otáčel listy počítadla na jeho straně. Český reprezentant snížil na 1:2 na sety a ve čtvrté sadě vedl už 7:2. Nicméně Gommers se nadechl k mohutné stíhací jízdě a po nechytatelném prasátku dokonce disponoval mečbolem!

Gavlas jej chytrým příjmem na tělo odvrátil. Vzápětí měl hráč Hobokenu druhou možnost ukončit střetnutí, opět však pokazil první úder. A když naopak disponoval setbolem Gavlas, Gommers mu situaci výrazně ulehčil zkaženým servisem.

Nezvládnutá koncovka se na sebevědomí mladého Nizozemce viditelně podepsala. Začal se divit, stále častěji obracel pohled ke stropu a cosi potichu mumlal. Naopak Gavlas hýřil sebedůvěrou a téměř všechny riskantní údery mu vycházely. Pátý set získal jasně poměrem 11:4.

Asi bude mít ze mě noční můry,“ prohodil Gavlas po utkání v narážce na poslední dvě konfrontace s Gommersem. „Od čtvrtého setu jsem hrál lépe. Cítil jsem, že jsem rychlejší a soupeř pak tahal za kratší konec. Za výhru jsem opravdu rád,“ dodal.

Reitšpies definitivně rozhodl

Vrátit belgický celek zpět do utkání měl za úkol Jeremy Petiot. Francouzský stolní tenista předváděl v Poháru ETTU skvělé výkony a byl hlavním strůjcem překvapivého postupu Hobokenu do osmifinále. Petiotovy kvality okusili rovněž hráči El Niňa, v úvodním utkání na něj Klerplík ani Gavlas nenašli účinný recept.

A po první sadě se zdálo, že porazit zkušeného Francouze nedokáže ani David Reitšpies. Petiot suverénně trestal sebemenší zaváhání a mladý český hráč se jen marně natahoval po dělových projektilech z jeho pálky.

Ve druhém setu ale Francouzova sebevědomá aura vyhasla a najednou to byl Reitšpies, kdo tlačil protivníka do pasivity a eliminoval lehké chyby. Hráč El Niňa trápil soupeře především bekhendovým servisem a aktivním rotovaným příjmem.

Útočná hra a pozitivní přístup přinesly Reitšpiesovi zasloužené vítězství 3:1. Petiot utrpěl teprve druhou porážku v aktuální sezoně Poháru ETTU, Reitšpies dokonce ještě ani jednou nezaváhal.

Slibné vedení 2:0 rychle proměnil v celkové vítězství Jakub Kleprlík. V duelu proti Laurensi Devosovi sice v první sadě pokazil pět příjmů a set vyhrál až v koncovce, zbytku zápasu ale jasně dominoval. Levoruký Belgičan nedokázal ztlumit jeho namotané forhendové topspiny a když Kleprlík proměnil třetí mečbol, propukla na Kotlářce radost z postupu do čtvrtfinále Poháru ETTU.

Musím kluky pochválit za skvělý týmový výkon. Naše příprava směřovala k tomuto utkání a předvedená hra byla kvalitní. Důležitým momentem byl náš vydařený vstup do utkání, kdy Tonda Gavlas otočil nepříznivý vývoj svého zápasu. Soupeře pak definitivně zlomil David Reitšpies, který výhrou nad Petiotem získal cenný skalp,“ chválil své svěřence Josef Plachý.

Pohár ETTU mužů 2017/2018

Výsledky osmifinále

SF SKK El Niňo Praha – TTC Sokah Hoboken 3:0.

Antonín GAVLAS – Rajko Gommers 3:2 (-8,-6,7,12,4), David REITŠPIES – Jeremy Petiot 3:1 (-8,5,6,9), Jakub KLEPRLÍK – Laurens Devos 3:0 (9,5,8).