Před dvěma lety v Číně došla na MS z Čechů nejdál Hana Matelová. Kdo to bude letos?
Po olympijských hrách v brazilském Rio de Janeiru bude mistrovství světa jednotlivců v Düsseldorfu prvním opravdu velkým měřením sil mezi čínskými stolními tenisty a zbytkem světa. Zda se některému z hráčů či hráček podaří přerušit jejich nadvládu se fanoušci dozví ve dnech 29. 5. – 5. 6.
Tituly z roku 2015, kdy se šampionát konal v čínském Su-čou, obhajují ve dvouhrách Ma Long a Ding Ning, ve čtyřhře mužů Xu Xin, Zhang Jike, čtyřhře žen Liu Zhiwen, Zhu Yuling a smíšené čtyřhře Xu Xin, Yang Haeun. Korejka Yang Haeun byla jedinou ne čínskou hráčkou, která vybojovala zlato. Z Evropanek se do čtvrtfinále dvouhry neprobojovala žádná, mezi muži o medaile bojovali Němci Timo Boll a Patrik Franziska. Oba však skončili právě mezi nejlepšími osmi.
Mezi hráči a hráčkami ze sto zemí celého světa nechybí ani osmička českých reprezentantů a reprezentantek, kteří do dějiště šampionátu přijeli v sobotu a den před prvními zápasy už trénovali v obrovském výstavním komplexu Messehallen. „Je to už asi třetí šampionát za sebou, kdy byla sportoviště vybudována v obrovských výstavních komplexech. Tohle v Düsseldorfu patří vůbec mezi největší v Evropě a prostoru je tady opravdu spousta. Němci se svojí pověstnou precizností udělají všechno proto, aby se šampionát vydařil. Prozatím vše probíhá skvěle a jsme velmi spokojeni. Hlavně s tím, že hotel máme sto metrů od haly,“ usmívá se znalec poměrům u našich západních sousedů a trenér mužů Jindřich Panský.
Na šampionát nominoval kvarteto Tomáš Konečný, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Pavel Širuček, přičemž pochopitelně nejvíce sází na zkušenost dvojice Konečný, Jančařík. „Oba jsou ve dvouhře přímo v hlavní soutěži a Tomáš Konečný dokonce díky postavení na světovém žebříčku mezi nasazenými. To je velmi důležitá výchozí pozice do turnaje. Ale věřím, že do hlavní soutěže postoupí i oba kvalifikanti. A co se týče deblových soutěží, tam je to hodně složité, ale osobně bych moc přál nějaký hezký úspěch dvojici Konečný, Matelová. Oba mají hodně natrénováno a slušel by jim výrazný úspěch.“
Stejně tak sází na schopnosti české jedničky na turnaji Hany Matelové i trenér žen Petr Nedoma. Kromě hráčky, působící právě v Düsseldorfu, nominoval také Danu Čechovou a dvě debutantky na velkém turnaji Karin Adámkovou a Kateřinu Tomanovskou. „Hanka je poprvé na šampionátu tak vysoko, je mezi nasazenými a určitě je v jejích silách zopakovat postup mezi dvaatřicet nejlepších, jako tomu bylo před dvěma lety. Je obrovská škoda, že se jí zranila deblová partnerka Barbora Balážová, která po operaci kolene šampionát vynechává. Proto jsme k Hance do čtyřhry nominovali levačku Katku Tomanovskou. Věřím, že to bude fungovat a holky uhrají dobrý výsledek,“ řekl především na adresu Hany Matelové český kouč. Připomněl však současně, že velikou roli budou také hrát zkušenosti Dany Čechové. „Tohle je hráčka, která umí zahrát skvělé zápasy. Bude zajímavé, jak se dokáže například sehrát s Tomášem Polanským ve smíšené čtyřhře. Neměli možnost spolu trénovat, ale jejich herní pojetí by jim mělo navzájem sedět. Tak uvidíme.“
První den šampionátu zasáhnou do bojů právě ve smíšené čtyřhře Dana Čechová a Tomáš Polanský. Jako první nasazený pár předkola ještě čekají na svého soupeře, ale právě jejich duel odstartuje pro české reprezentanty boje na světovém šampionátu. Pak čeká kvalifikace dvouhry Pavla Širučka, který nastoupí proti Muhammadu Negarovi z Indonésie a Tomáše Polanského, jehož prvním soupeřem je Nawaf Al-Malki z Qataru. Premiéru jako hrom zažijí obě debutantky v kvalifikaci dvouhry žen. Zápas Karin Adámkové s Ecaterinou Jibričovou z Moldávie a Kateřiny Tomanovské s Kazaškou Anastassií Lavrovovou se budou hrát po sobě na stole číslo 2 v hlavní hale. Mimochodem, v ní před šampionátem trénovali výhradně Němci, Číňané, Japonci a na malou chvilku se do ní probojovali Portugalci.
A co další čeští hráči? Nasazený deblový pár Tomáš Konečný, Tomáš Polanský v prvním kole čtyřhry mužů nastoupí proti dvojici Lin Yun-Ju, Sun Chia-Hung z Taiwanu. Ve čtyřhře žen jsou oba páry s českým zastoupením nasazeny přímo do hlavní soutěže. Hana Matelová s Kateřinou Tomanovskou hrají v prvním kole proti Australankám Lay Jian Fang a Sarah Tan, Karin Adámková se Slovenkou Tatianou Kukulkovou změří síly s maďarskou dvojicí Dora Madaraszová, Szandra Pergelová. Ve smíšené čtyřhře je dvojice Tomáš Konečný, Hana Matelová nasazena do hlavní soutěže na pozici 33-64 a čeká na svého soupeře, který vzejde z předkola. Do něj naopak musí pár Tomáš Polanský, Dana Čechová. Je sice první nasazený, ovšem k postupu do další fáze potřebuje vyhrát dva zápasy. Na jméno prvního soupeře ještě čekají.
Mistrovství světa jednotlivců, Düsseldorf
Los českých hráčů a hráček v kvalifikaci
Dvouhra mužů
Skupina 5: Pavel ŠIRUČEK, Manash Chowdhury (Bangladéš), Muhammad Negara (Indon.).
Skupina 11: Tomáš POLANSKÝ, Naim Karali (Alžír.), Nawaf Al-Malki (Qatar).
Dvouhra žen
Skupina 2: Kateřina TOMANOVSKÁ, Shahd Al-Malkiová (Qatar), Anastassiya Lavrovová (Kaz.).
Skupina: 27: Karin ADÁMKOVÁ, Gustin Dwijayantiová (Indon.), Ecaterina Jibričová (Mold.).
Kompletní informace i šampionátu najdete na: http://www.ittf.com/tournament/2705/world-table-tennis-championships/