Eurotalents Hopes Selection Camp 2020 v Lucembursku

Trojice českých talentů si skvěle vedla v závěrečném turnaji

V termínu 16.- 23. února 2020 se v Lucemburku uskutečnil již tradiční tréninkový kemp Eurotalents Hopes Selection Camp 2020, kterého se zúčastnili též tři čeští zástupci Petr Hodina (TTC Libín Prachatice), Jan Škalda (SK Dobré) a Veronika Poláková (SKST Vlašim) za doprovodu trenérů Martina Bajgera a Martina Linerta.

Tento kemp probíhal za účasti 25 chlapců a 23 dívek ze 16 zemí pod vedením trenérů CTTC-E Martina Ostermanna a Xia Chenga, bývalého reprezentačního trenéra Anglie Liu Jia-Yi a bývalé úspěšné reprezentantky Nizozemska a současné trenérky kadetské reprezentace Bettine Vriesekoopové. Původně se tohoto kempu měli účastnit trenéři a mladí sparingpartneři z Číny z China Table Tennis College, ale z důvodu aktuálních problémů s koronavirem nakonec nepřijeli.

První den kempu se uskutečnil rozřazovací turnaj, podle kterého byli hráči a hráčky rozděleni do dvou výkonnostních tréninkových skupin. Tento turnaj byl hrán, jak u chlapců, tak u dívek, ve dvou skupinách po 11 – 12 hráčích systémem každý s každým na tři hrané sety do 11 bodů s následnou dohrávkou o konečné umístění. V kategorii chlapců skončili Petr Hodina na 3. místě a Honza Škalda na 5. místě, v kategorii děvčat obsadila Verča Poláková 6. místo.Všichni naši hráči se tak bez problémů probojovali do lepší tréninkové skupiny.

Následující dny (od úterý do pátku) byl pro účastníky připraven pestrý tréninkový program. Dopolední trénink byl zaměřen především na pohyb a úderovou techniku, kdy se hrály tři kombinace bez podání. Jako čtvrtá se hrála kombinace s podáním s důrazem na návaznost úderů. Na závěr se hrál kontratopspin. Po těchto kombinacích se pravidelně hrály tři tréninkové sety. Součástí dopoledního tréninku byla též velmi krátká kondiční část. Trénink byl vždy ukončen společným protažením.

Odpolední trénink byl zaměřen zejména na kombinace s podáním. A to vždy jedna kombinace s důrazem na podání a následný aktivní úder a druhá kombinace s důrazem na příjem a následný aktivní úder. Poté jsme vždy věnovali 10 minut tréninku podání a 10 minut tréninku příjmu podání. V závěrečné části odpoledního tréninku jsme se pravidelně věnovali tréninku na zásobnících, a to s důrazem na pohyb, úderovou techniku a návaznost úderů. I odpolední trénink byl vždy ukončen společným protažením.

Jedno odpoledne proběhlo v úvodní části tréninku krátké cvičení s hudbou pod vedením Bettine Vriesekoopové. Ve čtvrtek odpoledne se uskutečnil krátký tzv. Key points turnaj, který byl hraný od stavu 5:5 na dva vítězné sety systémem každý s každým, a to vždy v jednotlivých výkonnostních skupinách. Výsledky sloužily též pro nasazení pro závěrečný turnaj. V kategorii A chlapců skončil Honza Škalda na 2. místě s bilancí 10:1, Petr Hodina obsadil s bilancí 5:6 5. místo. Verča Poláková se tohoto turnaje nezúčastnila, jelikož se ve čtvrtek a v pátek léčila z nepříjemného nachlazení.

V úterý večer proběhla jak pro trenéry, tak i pro hráče krátká prezentace Bettine Vriesekoopovou o její úspěšné sportovní kariéře. Sobota byla věnována závěrečnému turnaji, který se hrál ve čtyřech skupinách po pěti hráčích, kdy hráči na prvním a druhém místě ve skupině spolu hráli tzv. progresivním k.o. systémem o 1. – 8. místo, třetí a čtvrtí o 9. – 16. místo atd.

V soutěži chlapců jak Honza, tak Petr postoupili ze skupiny z prvního místa. Petrovi se podařilo ve skupině porazit Francouze Lucase Trascu, čtvrtého hráče loňského Eurominichamps a účastníka kempu Eurotalents v Ostravě, 3:2, když prohrával 1:2 a utekl z několika mečbolů. Ve čtvrtfinále na Petra čekal levoruký Rumun Alexandru Istrate. Petr opět prohrával 1:2 na sety, vyhrál důležitou koncovku čtvrtého setu a v pátém setu 11:8 a probojoval se do semifinále.

V semifinále narazil na pozdějšího vítěze Roberta Patricka Podara z Rumunska, se kterým prohrál 0:3. Honzu ve čtvrtfinále čekal Turek Muhammed Ali Atakul. Honza sice prohrál v koncovce první set, ale v dalším průběhu měl hru pod kontrolou a zvítězil 3:1. V semifinále Honza narazil na Francouze Lukase Trascu. Soupeř byl tentokrát jistější (v tzv. Key points turnaji jej Honza porazil 2:0, kdy soupeř měl problémy s příjmem podání a s Honzovým topspinem na rotaci) a Honza prohrál 0:3. Oba naši hráči se tak střetli v zápase o třetí místo, ve kterém zvítězil Honza Škalda 3:0 a obsadil tak výborné 3. místo, Petr Hodina skončil na i tak pěkném 4. místě.

V kategorii děvčat postoupila Verča Poláková z druhého místa, když v zápase o postup porazila svou spolubydlící levorukou Maďarku se sendvičem na bekhendu Sofii Barcsaiovou 3:1. Ve čtvrtfinále na Verču čekala Chorvatka Nikolina Milicevicová. Verča vyhrála v pohodě první set. Klíčový moment nastal ve druhém setu, kdy Verča prohrávala již 3:7. Soupeřka zkazila podání, Verča vybojovala několik následných míčů, vrátila se do hry a set vyhrála. Ve třetím setu již měla hru pod kontrolou a po vítězství 3:0 postoupila do semifinále. V semifinále se Verča střetla s Gaetane Bledovou, druhou hráčkou z posledního Eurominichamps, účastnicí kempu Eurotalents před dvěma týdny v Ostravě, hrající s trávou na bekhendové straně. Verča do zápasu nastoupila příliš zakřiknutě a do své hry se dostala až ve třetím setu, který zaslouženě vyhrála. Ve čtvrtém byla opět úspěšnější soupeřka, takže Verča nakonec prohrála 1:3.

V zápase o třetí místo Verča narazila na čtvrtou z loňského Eurominichamps a podobně jako Verča účastnici turnaje Czech Open v Hodoníně Španělku Marii Berzosaovou. Verča opět vstoupila do zápasu trochu zakřiknutě a prohrála úvodní dva sety. V dalším průběhu však začala být aktivnější a důraznější, opět vyhrála třetí set a ve čtvrtém setu vedla již 9:8. Bohužel zkazila podání a jelikož další dva míče uhrála soupeřka, obsadila tak po porážce 1:3 pěkné 4. místo.

Naši hráči se tedy v evropské konkurenci vůbec neztratili a v průběhu celého kempu podávali velmi dobré výkony, ať už v tréninku, nebo v zápasech a věříme, že zaujali přítomné trenéry, kteří v nejbližších dnech vydají hodnocení  jednotlivých hráčů, podle kterého budou vybráni tři hráči a tři hráčky na účast na akci ITTF World Hopes Week Challenge. Toto hodnocení je založeno jak na výsledcích turnaje, tak na výkonech v tréninku a předváděné hře jednotlivých hráčů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem třem našim hráčům za vzornou a úspěšnou reprezentaci na tomto kempu a doufáme, že jejich účast na tomto kempu bude další motivací v jejich každodenním tréninku.