Číňané ovládají světový okruh a MEJ v Kluži je pro evropské hráče konečně šancí zahrát si o medaile
Od chvíle, kdy čínští mladí hráči a hráčky začali objíždět turnaje světového okruhu, v bojích o medaile Evropané doslova paběrkují. Nyní mají jedinečnou možnost opět si to „mezi sebou“ rozdat o tituly a o medaile. Vždyť právě zisk některého z cenných kovů na prestižním turnaji je pro řadu mladých sportovců hlavním hnacím motorem a motivací do další práce.
Jen tak pro zajímavost, od začátku roku 2018 se hrály v rámci ITTF Junior Circuit dva turnaje tzv. Golden Series a pět turnajů Premium Events (včetně hodonínského Czech Open). Na každém z těchto turnajů se hrály dvouhry v obou věkových kategoriích, což je dohromady 28 soutěží. S výjimkou tří, v nichž vyhráli hráči nebo hráčky z Japonska, se ze zlata radovali zástupci Číny. Evropané si na svoje chvíle radosti museli počkat až na turnaje třetí výkonnostní kategorie. Ale ani tam jich moc nebylo. Pohár pro vítěze ve dvouhře zvedlo nad hlavu jen pár hráčů a hráček z Evropy, což je při celkovém počtu turnajů neskutečně málo.
Proto lze očekávat, že na evropský šampionát se každý z nich abnormálně těší. Adeptů na pódiová umístění je v každé kategorii hned několik a zejména mezi juniory je spousta jmen, která už se postupně prodírají do vyšších příček na žebříčcích seniorských. Už z tohoto pohledu by mělo juniorské mistrovství Evropy v Rumunsku nabídnout velmi kvalitní podívanou. „Skutečnost, že jsem evropský šampion, mě trochu znervózňuje, ale myslím, že je to normální. Cítím se však v dobré formě, jak po mentální, tak i po fyzické. Samozřejmě by bylo skvělé zopakovat úspěch z Guimaraese, ale o tom raději nebudu ani mluvit. Je potřeba podávat dobré výkony v každém zápase,“ citují před startem šampionátu obhájce titulu ve dvouhře juniorů Ioannise Sgouropoulose z Řecka stránky ettu.org.
Pozici nejlepšího juniorského hráče Evropy však nebude mít jednoduché obhájit. Mezi jeho největší soupeře budou patřit Rumuni Rares Sipos a zejména ambiciózní Cristian Pletea, kterému chybí ve sbírce juniorský triumf ve dvouhře. To Rus Vladimír Sidorenko bude bezpochyby chtít navázat na titul mistra Evropy v kategorii kadetů. Netřeba snad ani připomínat, že všichni tito hráči už bojují o místa v seniorských národních týmech svých zemí a byli například na letošním MS družstev ve Švédsku.
Velmi podobná situace je i mezi juniorkami. S tím rozdílem, že do širšího okruhu favoritek je potřeba řadit i českou jedničku Zdenu Blaškovou, které patří v aktuálním evropském žebříčku třetí příčka. Nebude to mít rozhodně snadné, nicméně tolik kvalitních hráček, jako mezi juniory, přece jen v její kategorii není. Ovšem domácí hvězda Andreea Dragomanová, vysoká Ruska Anastasia Kolishová, obhájkyně titulu Ázerbajdžánka Ning Jing, či aktuální evropská jednička Srbka Sabina Surjanová si rozhodně na medaile zuby brousí. „Jsem moc ráda, že mám tu šanci zahrát si poslední rok svého působení v juniorské kategorii před vlastními fanoušky. Je to obrovská čest. Máme myslím velikou šanci vyhrát soutěž družstev a já udělám všechno pro to, abych získala titul evropské šampiónky,“ hovoří o svých plánech Andreea Dragomanová.
Nejlepší Evropané v kategoriích kadetů a kadetek jsou na tom stejně jako jejich starší kolegové. Ani oni se v letošním roce příliš často z vítězství na velikých turnajích neradovali. Příležitost ukázat své umění přichází možná právě nyní. Jednička na žebříčku Polák Maciej Kubik na svém kontě turnajové vítězství má, jenže to je už z loňského Slovak Open. Francouz Myshaal Sabhi ovládl letošní Spanish Open, ovšem i toto byl turnaj kategorie Challenge. Chuť dokázat, že jsem nejlepší, bude u těchto chlapců obrovská, zvlášť, když loňský vítěz Vladimír Sidorenko přestoupil mezi juniory.
Mezi kadetkami z vyrovnaného pole vyniká obhájkyně titulu Elizabet Abraamianová, která je společně s Rumunkou Elenou Zahariovou favoritkou číslo jedna na evropský trůn v této kategorii. Za oběma je na evropském žebříčku propastný rozdíl, a to znamená určitou papírovou šanci pro širší okruh hráček. Pokud mají české barvy na MEJ v Rumunsku vybojovat nějakou medaili, pak k tomu kromě juniorky Zdeny Blaškové mají nejblíže právě kadeti a kadetky. Zejména pak v deblových soutěžích.
Svátek evropského mládežnického stolního tenisu začíná v rumunské Kluži v neděli 15. července soutěžemi družstev a držitele všech cenných kovů budeme znát 24. července.