Reprezentační trenéři složitě plánují přípravu pro první polovinu roku 2021
Vedení Evropské unie stolního tenisu opět odložilo konání evropské olympijské kvalifikace. Ta se měla konat v termínu 10. – 14. února v portugalském Lisabonu, ale vzhledem k vývoji pandemie koronaviru je odložena až na 21. – 25. dubna. Pro evropské hráče a hráčky to znamená opět další změnu v přípravě a komplikace i pro jejich trenéry.
Evropská kvalifikace se totiž zřejmě bude hrát až po světové, což nemalým způsobem mění ambice některých hráčů a hráček. „Bude to velmi těžké a hodně záležet bude na vylosování. Například Hana Matelová má velkou šanci se kvalifikovat prostřednictvím obou kvalifikací, měla mít zejména na té evropské určitou výhodu nasazení díky svému postavení na světovém žebříčku. Vše ale nakonec stejně bude záležet na momentální formě a psychické pohodě,“ připomíná reprezentační trenér žen Petr Nedoma. Ten počítá pro obě kvalifikace s dvojicí Hana Matelová a Karin Adámková.
Čeští muži se do bojů o letenky do Tokia pustí tři. Obě kvalifikace bude absolvovat Pavel Širuček, na světovou poletí Lubomír Jančařík, na tu evropskou naopak Tomáš Polanský. „Změny termínů významných mezinárodních akcí jsou problém nejen pro nás, ale pro spoustu dalších sportů. Něco můžete plánovat, ale pandemie to pak změní. My můžeme být rádi, že se hrají ligové soutěže v Německu, Francii, Polsku a nyní už také v České republice. Až se rozjedou mezinárodní turnaje, bude to na hráče obrovský nápor. Vrcholů v tomto roce bude hned několik, včetně olympiády. Nebude jednoduché plánovat vrcholy přípravy a ladit formu právě na ty nejdůležitější akce. Nezbývá nám však nic jiného, než se přizpůsobit. Hráči budou rádi za každý mezinárodní kontakt, za každý turnaj,“ říká trenér mužské reprezentace Josef Plachý.
V tomto směru oba trenéři vzhlíží směrem k prvnímu podniku letošního roku v rámci seriálu World Table Tennis v katarském Dauhá. Tam by se od konce února měly uskutečnit dva turnaje WTT Contender, na něž jsou přihlášeni také čeští hráči a hráčky. A hned po nich světová olympijská kvalifikace.
Je to mimořádně náročný turnaj. Pro Tomáše Polanského a Karin Adámkovou to přitom bude první zkušenost. „Tyto turnaje jsou mentálně velmi náročné, protože se hraje o každé umístění. Po případném prohraném zápase není konec šancí, systém turnaje umožňuje i po porážce hrát dále o postupující místo na OH. Hráči a hráčky se musí hned zmobilizovat a myslet na zápas následující, aby podali co nejlepší výkon a porážka na nich nezanechala žádné negativní stopy. Proto bude výhodou, že si budou moci svoji formu vyzkoušet na turnajích WTT,“ dodává Petr Nedoma.
Trénink na důležitý start roku je hodně složitý. Komunikace mezi hráči a trenéry rovněž. V tomto směru má Petr Nedoma výhodu, že v Havířově už v Národním tréninkovém centru od začátku roku trénuje Hana Matelová, která doplnila Karin Adámkovou, Kateřinu Tomanovskou či Zdenu Blaškovou.
U mužů je situace přece jen trochu jiná. „Hráči fungují ve svých klubech, já bohužel ani nemám možnost za nimi jezdit. Hygienická pravidla například v Saarbrückenu jsou přísná a karanténa spojená s testováním neumožňuje běžnou práci. Já bych byl samozřejmě rád, kdyby se podařilo před odletem do Kataru domluvit společnou přípravu v Česku. Jsme v kontaktu s okolními zeměmi co se týče přípravy. S polským trenérem Krzesewskim, rakouským Habesohnem, belgickým Bratanovem, věřím, že bychom mohli udělat společné soustředění, ale vše záleží na termínech lig a aktuální covidové situaci a opatřeních. V Národním tréninkovém centru v Havířově jsou skvělé podmínky, ženy už tady mají kvalitní tréninkovou skupinu. Něco podobného chceme vybudovat i pro mužskou složku,“ pokračuje Josef Plachý.
Podle jeho slov budou hned první mezinárodní turnaje obrovskou prověrkou připravenosti nejlepších českých hráčů a hráček. Nelze předpokládat, že by si podnik v Kataru nechaly ujít největší světové hvězdy. „Tady vůbec nejde o to, kdo má jistou olympiádu a kdo ne. Bude to turnaj světové série, kde půjde o body do žebříčku a o prize money. Kdo bude moci přijet, ten si to nenechá ujít. Proto bude turnaj hodně náročný. Pro hráče je veliký rozdíl mezi klubovou soutěží a skvěle obsazeným mezinárodním turnajem. Z tohoto důvodu jsem rovněž rád, že se olympijská kvalifikace uskuteční až po této akci.“
Olympijské hry jsou pochopitelně jasným vrcholem sezony. Ne však jediným. Evropský šampionát jednotlivců ve Varšavě a podzimní ME družstev v Kluži jsou neméně důležité. A právě na závěrečný turnaj do Rumunska ještě čeští hráči nemají postup jistý. Čeká je po olympiádě kvalifikace pár týdnů před šampionátem. „Tohle je další akce, kterou nám koronavirus zkomplikoval. Měli jme jednu z kvalifikačních skupin hostit teď v únoru. Vše je ale jinak, sice jsme přišli o výhodu domácího prostředí, ale pevně věřím, že si místo na závěrečném turnaji vybojujeme,“ dodává Josef Plachý.